Články autora
Pasta Oner hoří v duchu pop artu

Rozhovor s uznávaným graffiti writerem a street artistou nejen o výstavě jeho tvorby z posledních let v pražské The Chemistry Gallery.
Křehká erotika Stanislava Podhrázského

Výstava v Domě U Kamenného zvonu snad konečně začlení po právu zajímavé dílo a seznámí veřejnost s originální osobností.
Skrupule stranou! Bratři Chapmanové vystavují v Rudolfinu.

Expozice Slepý vede slepého v pražském Rudolfinu je drsná, bizarní, krutá, nekompromisní a pořádně burcující.
Útěk z kříže Vladimíra Nováka

Výstava v Galerii Vltavín dokládá Novákovu virtuozitu. Střídá šťavnatá gesta hutné barvy s rafinovanými lazurami a kresebnými pointami.
Sopkovy krajiny bez lidí

Unaven z lidí maluje Jiří Sopko krajinné výseky v okolí Rynoltic, kde pobývá na své chalupě. Zachycuje jen „to, co vidí“.
Krásné erotické stroje aneb „Ženy mají býti při těle“

Jiří Načeradský je malíř odvážně satirický a radikální v každém okamžiku. Žena je u něj nositelkou otevřené imaginace a zjitřené vášně.
Andy Warhol na Hluboké: Připomínka neklidné epochy

Zapomeňte na lokální pokus o nafouklou bublinu. Organizátorům výstavy Andy Warhol – Zlatá šedesátá se podařilo téměř nemožné.
Národní galerie už nesmí být mocenským balvanem, který dusí a rozděluje

Nový ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt v rozhovoru říká: „Za naléhavou považuji potřebu statutárních změn a změn právních poměrů.“
Slovanská epopej Martina Mainera

Volnou reflexi na cyklus Alfonse Muchy vystavuje pražská Špálova galerie. Prvoplánově se v obrazech o historii Slovanů vůbec nemluví.
Dva sochaři, jedno duchovní zacílení

Zbyňka Sekala a Jindřicha Zeithammla charakterizují osobité zkušenosti, solitérní postavení i přínos pro celou českou výtvarnou scénu.
Ztracený ráj Raqiba Shawa

Esteticky vytříbené kompozice indického malíře v Galerii Rudolfinum matou vlastní prozářenou krásou. Vyprávějí příběhy plné vášní a střetů.
Jan Křížek: Od umění ke včelám

Kresby a sochy vystavené ve Valdštejnské jízdárně ohromí spontaneitou, syrovostí, osobitým „naivním“ přednesem i mírou aktuálnosti své doby.
Skleněný svět Vladimíra Kopeckého

Je fenoménem přesahujícím navyklé oborové dělení. Kopeckého „věci“ ze skla a tvorbu jeho žáků vystavuje kutnohorský GASK.
Vidění Vladimíra Kokolii

Návštěvník výstavy No problem by se měl oddat jen obrazu a jeho motivu. Nic víc a nic méně. Strom je strom – možná podstata stromu.
Libor Fára: Dionýský život – apollinská práce

Dětská hravost, otevřená spontánnost, také však arogance a následné zkraty vytvářely neklidnou povahu mimnořádného umělce 20. století.
O autorovi
Radan Wagner

Vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je kurátorem, recenzentem, publicistou a malířem na volné noze. Dříve pracoval na různých postech v oblasti kultury. V letech 2004 až 2009 byl šéfredaktorem časopisu Revue Art. Věnuje se především současnému českému umění.