Články autora

Prý největší studentská síť v Česku. A ti studenti jsou kde?

Reprezentuje studenty v médiích či republikových vzdělávacích projektech. Skrývá se ale za Českou studentskou unií vůbec něco reálného? ČESKÁ POZICE se pokusila zjistit více o její struktuře a fungování. Marně. Aby „největší studentská síť v České republice“ rozptýlila všechna podezření, měla by především vysvětlit, za koho hovoří. Až poté bude možné se zabývat jejími projekty a vizemi.

15.4.2014

Mládkova nehoráznost a ještě horší odezva...

Když už se musí mlžit kolem důvodů odvolání ředitele státní firmy, proč proboha zrovna „ageismem“?

14.4.2014

Přepisovat Babičku do moderní češtiny je barbarství!

Takzvaná „provzdělanost“, která se dnes prosazuje, je naprostý nesmysl, je přesvědčen Jan Šulc.

Žije tu dnes nějaký nový Jaroslav Hašek? Možná ano, ale píše si doma do šuplíku a my o tom dosud nevíme, říká editor Jan Šulc.

9.4.2014

Podpora Rusů v zahraničí? Přirozená morální povinnost Moskvy.

Leonid Karabeškin vidí náznaky toho, že politická elita Estonska si je přešlapů vědoma a že politika vůči estonským Rusům by se mohla změnit k lepšímu.

Dosavadní estonská politika chtěla spíš asimilaci než integrovat ruskou menšinu, říká politolog z tallinnské Euroakadeemie Leonid Karabeškin.

8.4.2014

Byl ukrajinský nacionalista Stepan Bandera rytířem smutné postavy?

Ukrajinista David Svoboda se v nedávném rozhovoru pokusil odstranit mytický nános ze zakladatele banderovců. Možná vytváří jiný mýtus.

25.3.2014

Export versus lidská práva aneb Jak pokrytecky kritizovat Zemana

V případě ochrany lidských práv se dostalo do popředí pokrytectví. Příslušníci neziskových organizací často jako užiteční idioti dělají euroatlantickou civilizaci lepší, než ve skutečnosti je. Vždyť i v ní už dávno mají ekonomická hlediska přednost před lidskými právy. Prezident Miloš Zeman jen popsal realitu bez morálky.

10.3.2014

ÚSTR vybírá ředitele: Náklonnost poráží objektivitu

Výběrová komise hodnotící kandidáty na ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů připomíná spíš sbor rozhodčích krasobruslení...

10.3.2014

Nahnědlý ukrajinský nacionalismus? Staré sovětské heslo!

„Rozpad není v zájmu lidí na Ukrajině,“ je přesvědčen historik Bohdan Zilynskyj.

Rusko je snad úplně posledním státem na světě, který si myslí, že se územním rozšířením stane něčím vyšším, říká Bohdan Zilynskyj.

10.3.2014

Zradil Bob Dylan reklamou své fanoušky i sám sebe?

Slavný americký umělec natočil patetický propagační klip pro automobilku Chrysler. Jeho fanoušci jsou v šoku. Co je jim ale do toho?

10.3.2014

Absurdní dánský zákon: Zákaz rituálních porážek zvířat

Dle ministra Dana Jorgensena jsou práva zvířat nadřazená náboženství. Proč ale v této souvislosti nemluví spíše o jejich životě než o smrti?

4.3.2014

Ze společnosti jsme vytěsnili smrt. I zabití žirafy pak působí paniku.

Usmrtila kodaňská zoologická zahrada žirafího samce správně? Mělo být jeho zabití prezentováno veřejně a za účasti dětí? A o čem svědčí panika, která po zveřejnění videa se zabitou žirafou propukla ve společnosti? Nejen o zoologických zahradách, ale také o smrti a jejím vytěsnění dnešní společností vedla ČESKÁ POZICE rozhovor s Ivanem Ryndou, sociálním a kulturním ekologem.

3.3.2014

Když máte v baráku drogového dealera...

Ponurá reportáž, jak jeden narkoman dokáže zničit bytový dům, aniž by bylo možné se dovolat jakékoli pomoci.

3.3.2014

Folková legenda Pete Seeger byl komunista. Přesto slušný člověk.

Co spojuje českého folkaře Vladimíra Mertu se zesnulým americkým písničkářem, jehož každá druhá skladba obsahuje radikálně levicové sdělení?

Co mají společného kauzy Křeček a Semelová?

Je směšné odplivávat si před Martou Semelovou, když si titulky článků v médiích leckdy nezadají s nejlepšími časy Rudého práva.

23.2.2014

Dobrou vědu lze převálcovat kvantitou, a systém to podporuje

Je něco špatně, pokud Univerzita Karlova skončí daleko za některými fakultami VŠE, říká ředitel Institutu ekonomických studií Martin Gregor.

21.2.2014

O autorovi

Přemysl Houda

Přemysl Houda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Vystudoval historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Následně na FF UK úspěšně dokončil doktorské studium v oboru politologie. V současné době přednáší nejnovější československé a české dějiny na Vysoké škole ekonomické v Praze a Fakultě humanitních studií UK.