Články autora

Islámský stát: Mnoho informací, ale málo odpovědí

Bojovník Islámského státu

Islámský stát přitahuje jedince, kteří brutalitu, mučednictví a absolutní nesvobodu považují za životní alternativu. Pochopení jejich psychologických, morálních a existenciálních pohnutek je výzvou, jíž jsme se dosud nezačali seriózně zabývat.

13.2.2016

Terorismus: Nepřítel, nebo sociální epidemie?

Terorista (ilustrační foto)

Na terorismus nelze uplatnit opatření pro výjimečný stav a válku. Posilují totiž roli policistů, špionů a vojáků. Důležité je zjistit, kdo je imunní vůči teroristickému patogenu, a kdo nikoli.

16.1.2016

Uprchlíci mají právo na azyl – kvůli porušování lidských práv

Uprchlíci, ilustrační foto.

Ospravedlňování nároku na azyl politickou perzekucí státní mocí se z hlediska dnešních humanitárních katastrof přežilo. Současní uprchlíci utíkají před následky vnitrostátních konfliktů, terorismu, organizovaného zločinu a neschopností států potlačit násilí a vytvořit ekonomický a sociální rozvoj.

27.6.2015

Komu patří Severní pól?

Arktida.

Pět arktických zemí vede spor, kde v Arktidě povedou hranice území pro jejich výlučná práva na ropu a zemní plyn pod Severním ledovým oceánem. Mají zábory nerostných surovin a přírodních zdrojů suverénní politickou mocí oporu v mezinárodním právu? A i kdyby, jsou morálně ospravedlnitelné?

9.5.2015

Anexe Krymu po roce: Porušení územní celistvosti je zločin

Krym, mapa

S připojením Krymu k Rusku je třeba si připomenout teritoriální integritu státu. Proč mezinárodní společenství nevymáhá nedotknutelnost hranic?

20.3.2015

O autorovi

Petra Gümplová

Petra Gümplová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Získala doktorát v oboru sociologie a politologie na New School for Social Research v USA. Momentálně se věnuje výzkumu na Max Weber Kolleg a přednáší na univerzitě v německém Erfurtu. Zabývá se mezinárodní politickou teorií, mezinárodním právem, teritoriálními právy a právy na přírodní zdroje a idejemi globální spravedlnosti. O těchto i jiných tématech publikovala v řadě domácích a zahraničních časopisů.