Články autora

Zvolíme si dalšího úctyhodného prezidenta, nebo vůdce?

Přímá volba je superdemokratická i riskantní. Při první volbě nastavíme prezidentský standard. Vše další je z říše neznáma.

11.2.2012

Naše evropská politika na třech kolejích

Odvoláním ministra zahraničí Karla Schwarzenberga z vlády by premiér Petr Nečas udělal radost prezidentu Václavu Klausovi, jenž má knížete v oblibě jako hřebík v patě.

Analýza Petra Nováčka: Premiér Nečas by si měl ujasnit, zda unese odpovědnost za své bruselské Ne!

7.2.2012

Předčasné volby eurofoby nezastaví. Protože nebudou!

Přivést voliče k urnám by TOP 09 a ČSSD musely do března 2013, dokdy je Klaus omezen prezidentským mandátem a nemůže plně podpořit národovce.

3.2.2012

Církevní restituce: „Véčka“ něco zatajila

Náklady na vypořádání církevního majetku budou v poměru k HDP takové, jako kdyby rodina s 20tisícovým měsíčním příjmem vydala 400 korun.

Konstruktivní vyslovení nedůvěry vládě nepotřebujeme!

Podle vicepremiérky pro legislativu Karolíny Peake (Věci veřejné) chce nyní vláda premiéra Petra Nečase o takzvaném konstruktivním vyslovení nedůvěry vyjednávat s opozicí. Nikoli z vrozené šlechetnosti, nýbrž protože musí.

Setrvá-li opozice na stanovisku, že „lex Paroubek“ nepodpoří, jednání vládní koalice s ní, pokud se vůbec uskuteční, budou asi bezpředmětná.

3.2.2012

Europhobes won’t be stopped by early elections (because there won’t be any)

The fight over Europe's fiscal treaty which left TOP 09 isolated in the coalition has stirred up the unlikely prospect of early elections

24.1.2012

Czech politics in 2011

Despite the coalition crisis and resignation of numerous ministers, can 2011 really be seen as an annus horribilis? 

2.1.2012

Česká politika v roce 2011

Nejvýznamnějšími událostmi byly vládní krize, odchody ministrů, schválené zákony, obstrukce, kritika Václava Klause a skon Václava Havla.

31.12.2011

Politik Havel 1989–2003

Václav Havel: dissident, playwright, statesman and global human rights campaigner (October 5, 1936 – December 18, 2011)

Česká politika se vyvíjela výrazně jinak, než si Václav Havel představoval, ale prý to zvládneme. Díky za důvěru, pane prezidente.

23.12.2011

Václav Havel the politician: 1989 - 2003

Václav Havel following his inauguration as president of Czechoslovakia in 1990

Czech politics has developed quite differently from how Havel imagined, but he said we’ll manage. Thanks for your faith, Mr. President!    

22.12.2011

Ať lid jásá, že bude přímá volba prezidenta. Má to ale háčky.

Projde-li ústavní novela Senátem, bude cesta k volbě prezidenta občany teprve v půli. Chtějí ji mít zavedené strany pod kontrolou? 

20.12.2011

Czech gov’t has nine lives; Kocourek will also likely land on his feet

The Nečas-led coalition gov’t has been plagued by instability, infighting and Cabinet resignations; last week’s voting didn’t help

6.12.2011

Kdo je tady vlastně „šmejd“?

Ladislav Bátora pracoval pro ministerstvo školství postupně jako poradce, pak personální ředitel a naposledy coby zástupce vrchní ředitelky kabinetu ministra Josefa Dobeše.

Ladislav Bátora svými výroky v Parlamentních listech překročil hranici minimální politické slušnosti. Veřejnost by na to měla reagovat.

3.12.2011

Odolají „ranaři“ z TOP 09 na pražské radnici nabídkám „kmotrů“?

Strana Karla Schwarzenberga bude muset v Praze předvést, že dokáže splnit to, co loni slibovala ve volebním programu jak před sněmovními, tak před komunálními volbami.  V čele finančního výboru bude bývalý guvernér ČNB a kandidát „topky“ na primátora Zde

„Topka“ je před zkouškou dospělosti. Buď se v Praze osvědčí a v české politice zakoření, anebo propadne, a pro občany se stane zbytečnou.

Dostaneme padesát let klidu, jak si přál Masaryk?

V pátek 17. listopadu 1989 nechal Jakešův režim zmasakrovat demonstrující studenty i náhodné kolemjdoucí na Národní třídě v Praze dlouhými bílými pendreky policejních těžkooděnců.

Ledacos jsme nevěděli, ale že naše demokracie získá tak nevábný odér, nás nenapadlo.

25.11.2011

O autorovi

Petr Nováček

Petr Nováček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Stálý spolupracovník ČESKÉ POZICE. Politický komentátor, analytik Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu. Vzděláním a původní profesí historik v oboru nejnovějších dějin. Jako novinář působil v Zemědělských novinách, MF Dnes, v Týdnu a od roku 1999 v Českém rozhlase. Externě spolupracuje s Lidovými novinami a dalšími periodiky a s Českou televizí. Je nositelem Preissovy a Peroutkovy novinářské ceny.