Články autora

A new ‘red glow’ over the Czech Republic?

Na „premiérový“ projev šéfa komunistů Vojtěcha Filip na prvomájových oslavách ČSSD v Chomutově zareagoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chladně. Je třeba vyčkat, až si ČSSD a KSČM vyjasní vzájemný vztah a „velké“ volby je donutí vyjít s barvou ven.

If the Czech left-wing parties continue to gain support, the nation could see the first coalition with Communists since November 1989

9.5.2012

Nová „rudá záře“ nad Českem?

Na „premiérový“ projev šéfa komunistů Vojtěcha Filip na prvomájových oslavách ČSSD v Chomutově zareagoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chladně. Je třeba vyčkat, až si ČSSD a KSČM vyjasní vzájemný vztah a „velké“ volby je donutí vyjít s barvou ven.

Pokud by se mělo stát posilování dvou levicových stran trendem, mohli bychom se jejich společné vládě přiblížit nejvíc od listopadu 1989.

7.5.2012

Kočičí koalice

Pohled do budoucnosti ODS a TOP 09: Politická perspektiva Nečase ani Kalouska není vůbec jistá.

30.4.2012

Now is the season of Czechs’ discontent; protests will resolve nothing

Significantly more demonstrators than last year’s record 45,000 might descend on Wenceslas Square on April 21. The government’s cost-cutting measures and inflation have worsened the situation of socially deprived groups, political weakness has become the

The Week of Protests culminates on Saturday with an anti-gov’t demonstration called by the biggest Czech trade union  

20.4.2012

Nečasovo dilema přestává být dilematem. Už není příliš co zachraňovat.

Spolustraníci premiéra Petra Nečase (ODS) ho považují za příliš „měkkého“ a vyvíjejí na něho jak ve vnitrostranických, tak v koaličních konfliktních situacích nátlak.

S koaliční vládou to jde z kopce a s každou další vládní krizí, trucy, vydíráním a podobnými tyjátry se rychlost sešupu zvyšuje.

20.4.2012

Nastává sezóna protestů, které nic nevyřeší

Pražského demonstračního pochodu během celorepublikové stávky se zúčastnily zhruba dva tisíce odborářů.

„Lidová bouře“ pod hlavičkou Holešovské výzvy odstartuje Týden protestů. Vyvrcholí 21. dubna demonstrací, již svolaly odbory. Kolik přiláká lidí?

18.4.2012

Gov’t proposal blocks rather than opens path to national referenda

Coalition gov’t proposal for nationwide referenda is not aimed at allowing citizens the opportunity of wielding power, rather the opposite

10.4.2012

Vláda fauluje. Její zákon cestu k referendu neotevře, ale zatarasí.

Vládě zřejmě nevadí, že tímto chytráckým návrhem zákona dost možná ještě více posílí ve veřejnosti dojem, že je slabá v kramflících.

7.4.2012

Když mocenský stroj obsluhují rutinéři a „machři“...

Příčiny krize: Politika bez etických mantinelů degeneruje a ohrožuje demokratický systém.

4.4.2012

Holešovská výzva: První útok na demokratický systém od listopadu 1989

Holešovská výzva vznikla nenápadně na konci loňského roku. Prozatím má podobu demonstrací s někdy až několikatisícovou účastí, jež se počínaje 15. březnem opakovaně konají v Praze a dalších městech republiky.

Odboráři a především ČSSD mající snahu se k příštím demonstracím připojit, by měli dvakrát měřit, než se ztotožní s protiústavním hnutím.

27.3.2012

Soud s Vítem Bártou: Realistické svědectví o stavu české politiky?

Před Obvodním soudem pro Prahu 5 se od pondělí 5. března odehrává proces s faktickým šéfem Věcí veřejných Vítem Bártou. Je obžalován z uplácení dvou bývalých spolustraníků a poslanců VV Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Spolu s Bártou však sedí na lavici

Bude-li faktický šéf Věcí veřejných odsouzen, nebo zproštěn obvinění ve spravedlivém procesu, politický systém v ČR to nijak neohrozí.

12.3.2012

Communists a dilemma in Social Democrats’ quest for power

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ani její místopředseda Jiří Dienstbier mladší asi nebudou mít stejnou odvahu jako bývalý francouzský prezident François Mitterrand. Ten svého času přibral komunisty do vlády, čímž přišli o významný počet voličů a o část vli

Expert analyses conducted by the Interior Ministry point to insufficient grounds to draft a proposal suspending the KSČM’s activities

8.3.2012

Dilema sociálních demokratů: KSČM

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ani její místopředseda Jiří Dienstbier mladší asi nebudou mít stejnou odvahu jako bývalý francouzský prezident François Mitterrand. Ten svého času přibral komunisty do vlády, čímž přišli o významný počet voličů a o část vli

Dle čtyř odborných analýz ministerstvo vnitra nemá relevantní podklady k vypracování návrhu na pozastavení činnosti komunistické strany.

Petice, jako je Nevylučujme se z Evropy, našemu vyloučení nezabrání

Nestátní občanská iniciativa je pro ODS čímsi „z jiného světa“, v Nečasově straně nemá šanci vyvolat debatu o evropských tématech.

20.2.2012

Will Czechs elect a worthy president, or a führer?

Direct elections are democratic and risky. In 2013, Czechs will set the standard for those that follow; the rest is in realm of the unknown

14.2.2012

O autorovi

Petr Nováček

Petr Nováček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Stálý spolupracovník ČESKÉ POZICE. Politický komentátor, analytik Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu. Vzděláním a původní profesí historik v oboru nejnovějších dějin. Jako novinář působil v Zemědělských novinách, MF Dnes, v Týdnu a od roku 1999 v Českém rozhlase. Externě spolupracuje s Lidovými novinami a dalšími periodiky a s Českou televizí. Je nositelem Preissovy a Peroutkovy novinářské ceny.