Články autora

Fantazie o kandidátech na Hrad: Za ČSSD Zeman. Za ODS Švejnar.

ČSSD by mohla projevit velkorysost a také ochotu kát se za svůj hřích ze zimy 2003 a navrhnout do přímé volby Miloše Zemana. ODS by zase mohla, pokud v prvním kole prezidentské volby neuspěje její kandidát, podpořit ve druhém Jana Švejnara, jenž do něho

Volební modely pro prezidentskou volbu zveřejňované agenturami jsou zatím spíš virtuální hříčkou. Stále totiž schází prováděcí zákon.

7.8.2012

Až prezident Zeman jmenuje Klause premiérem...

Pánové by hypoteticky mohli vytvořit tandem značné síly způsobilý roztínat i velké problémy.

Expředseda ČSSD není bytostný levičák, ale pragmatik v hávu nadstranickosti, a proto není jeho podpora ODS ve druhém kole nepředstavitelná.

7.8.2012

Kdo na Hrad: Havel II., anebo partajník jako řemen?

Ve výzkumech dosud virtuálních volebních preferencí je zatím „miláček národa“ Miloš Zeman druhý se zřetelnou ztrátou na prvního Jana Fischera.

Stranicky vyhraněný prezident opírající se o politickou stranu a silný mandát z přímé volby by mohl otevřít cestu k prezidentskému systému.

7.8.2012

Stranické befely možná brání chaosu v Parlamentu. Jsou ale protiústavní.

V dnešní době si může zahrávat s „vládou stran“ jen stranicky omezený mozek či historií naší země nedotčený politický dobrodruh.

28.7.2012

Církevní restituce nemají vyhráno. ČSSD do nich šlápne dříve, nebo později.

Vystřídá-li Nečasův kabinet vláda v čele s ČSSD, může pocítit potřebu restituční zákon novelizovat, nebo jej suspendovat a nahradit jiným.

Náš „politický vězeň“ David Rath

Vazebně stíhaný poslanec David Rath vyzval mezinárodní lidsko-právní organizace, aby se k nám přijely porozhlédnout a zakročily. 

20.7.2012

Put Parkanová on trial – for her own good

If TOP 09 fight to prevent ex-MoD Vlasta Parkanová from facing prosecution, the party will be violating its own principles

Ne, Kalousek nepadne. Ale co Nečas?

Premiér Miroslava Kalouska sám neodvolá, jednak proto, že k tomu nemá dost odvahy, jednak s ohledem na vládu.

Na ministra financí se Nečas nevrhne. Sám bude mít onačejší starosti.

16.7.2012

ODS a TOP 09 si jdou po krku. Ale vládu si nezboří.

Ať se ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s premiérem Petrem Nečasem (ODS) vzájemně „masírují“ jakkoli, nejsou to blázni ani sebevrazi.

V říjnu budou dvoje volby a nejspíš zkraje příštího února přímá volba prezidenta. Položit za těchto okolností vládu by bylo šílenství.

S Parkanovou v pasti

Bude-li TOP 09 ve sněmovně vydání Parkanové bránit, poruší princip, dle nějž se dosud řídila. V případě jiných poslanců pro to hlasovala.

3.7.2012

Překresluje se česká politická mapa levicovým štětcem?

Dle průzkumu SANEP klesají volební preference ČSSD, ODS a TOP 09 a rostou KSČM a neparlamentních stran. Jiné agentury to zatím nepotvrzují.

20.6.2012

8th Communist Party Congress: No red threat to the Czech Republic

Communist Party ready to gamble on attracting protest voters uninterested in its ideology, keen on uncompromising opposition 

31.5.2012

VIII. sjezd KSČM: Rudá záře Česku nehrozí

Zdá se, že komunistická strana bude ve volbách sázet na protestní hlasy, jež nezajímá její ideologie, ale nesmlouvavě protirežimní pozice.

30.5.2012

Rise and fall of David Rath

Many in Social Democrat (ČSSD) leadership will be relieved to see the party’s now ex-regional governor sent down to prison

22.5.2012

Vzestup a pád Davida Ratha aneb Jak na ČSSD dopadla morová rána

Je to kruté říct to v jeho situaci otevřeně, ale ve vedení ČSSD je dost těch, kterým by se Rathovým odchodem „tam“ ulevilo.

22.5.2012

O autorovi

Petr Nováček

Petr Nováček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Stálý spolupracovník ČESKÉ POZICE. Politický komentátor, analytik Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu. Vzděláním a původní profesí historik v oboru nejnovějších dějin. Jako novinář působil v Zemědělských novinách, MF Dnes, v Týdnu a od roku 1999 v Českém rozhlase. Externě spolupracuje s Lidovými novinami a dalšími periodiky a s Českou televizí. Je nositelem Preissovy a Peroutkovy novinářské ceny.