Články autora

Až budeme bez prezidenta…

Kdyby snad volbu odsunul soudní verdikt, strany by měly vzít rozum do hrsti a nečinit nic, co by rozkolísalo vládu a znehybnělo sněmovnu.

21.11.2012

Nečasovo mírně odpudivé perpetuum mobile

Je zřejmé, že slepování „sto jedničky“ může být od nynějška Nečasovou každodenní činností.

13.11.2012

Ani prezident nemůže komunisty ignorovat

Potenciální prezidentský kandidát Jan Fischer si tak docela neví rady se stále silnějšími komunisty, v čemž ale není sám, píše Petr Nováček.

30.10.2012

Vzkaz od krajských voleb: Chtělo by to nové lidi

Debakl české pravice ve volbách do krajských zastupitelstev je další štací téže maršrůty. Všechno k němu směřovalo.

25.10.2012

„Topka“ ještě není na zhroucení

Ještě v úterý vedení TOP 09 v čele s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem za svým ministrem Jaromírem Drábkem stálo. O den později Drábek oznámil rezignaci.

Korupční kauza na Drábkově ministerstvu představuje pro TOP 09 komplikaci pro nadcházející volby. Hrozí jí úděl strany „na jedno použití“?

10.10.2012

Komunisté ante portas?

KSČM avizuje, že je třeba jít do politiky naplno. Co to znamená?

4.10.2012

Jan Fischer navazuje na Havla. A distancuje se od Klause.

Stane-li se Fischer prezidentem, prosadí zřejmě jen málo ze svých mnoha programových iniciativ, protože politické strany je budou sabotovat.

27.9.2012

Volební reforma politiku nevyléčí

Přechod k většinovému způsobu voleb do sněmovny by vyžadoval změnu Ústavy a volebního zákona. Nebude však mít kdo ji prosadit.

19.9.2012

Jen Václav Klaus ODS nespasí

Je reálné, že by se Václav Klaus po pádu Nečasova vedení do čela ODS vrátil a že by ji dokázal povznést k novým úspěchům?

4.9.2012

Nápady prezidentských kandidátů vyžadují revizi Ústavy

Prezidentští kandidáti: zleva Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer.

Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg chtějí volit poslance přímo a většinově, Vladimír Dlouhý zase volební právo pro 16leté. A Jan Fischer?

30.8.2012

Co takhle zvýšit počet stran, které se dostanou do sněmovny?

Vícebarevná sněmovna by byla méně „pravo-levá“ a vznikl by v ní jakýsi polštář, jenž by se uplatnil v mnohačetných vládních koalicích.

Proticírkevní demagogie ČSSD aneb Jak ztratit levo-středové příznivce

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, první místopředseda Michal Hašek a šéf jejích poslanců Jeroným Tejc nevzali v úvahu, že odpor k církevním restitucím může straně zejména v silně katolickém Zlínském, Jihomoravském a Olomouckém kraji i prohrát nadcházející

Billboardovou protirestituční kampaní o sobě vytváří sociální demokracie dojem, že hrubne. Rozhodla se uměřené voliče vyměnit za radikály?

Vrátí souboj o Hrad do české politiky velká témata?

Kandidáti na úřad hlavy státu by měli „velká“, pro tuto zemi životně důležitá témata nastolit a přimět „politiky všedního dne“, aby se jim začali intenzivně věnovat, byť to nebude populární. Miloš Zeman, Vladimír Dlouhý, Jan Švejnar či Jan Fischer pro ve

Vše nasvědčuje tomu, že promrháme možnost se u příležitosti první přímé volby prezidenta vážně zamyslet nad budoucností České republiky.

9.8.2012

Kdo po Klausovi?

V současnosti jsou možnými kandidáty na prezidenta (zleva doprava a zdola nahoru): Miloš Zeman (Strana Práv Občanů ZEMANOVCI), Jan Fischer, Vladimír Špidla (ČSSD), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Přemysl Sobotka (ODS), Jan Švejnar, Miroslava Němcová (ODS).

Pokud se vládní koalice nedohodne s ČSSD a nedají dohromady většinu minimálně 120 hlasů, příštího prezidenta bude opět volit parlament.

7.8.2012

Prezidentské dobrodružství na bedničce dynamitu

Šidítko přímé volby by mohlo aspoň libě chrastit, a ne vrzat. Ústavní novela i prováděcí zákon jsou nedodělky.

7.8.2012

O autorovi

Petr Nováček

Petr Nováček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Stálý spolupracovník ČESKÉ POZICE. Politický komentátor, analytik Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu. Vzděláním a původní profesí historik v oboru nejnovějších dějin. Jako novinář působil v Zemědělských novinách, MF Dnes, v Týdnu a od roku 1999 v Českém rozhlase. Externě spolupracuje s Lidovými novinami a dalšími periodiky a s Českou televizí. Je nositelem Preissovy a Peroutkovy novinářské ceny.