Články autora
Kolik elektrické energie budeme v budoucnosti opravdu potřebovat?

Na článek jaderného energetika Františka Hezoučkého o Výstavbě 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany chybí odborná diskuse zareagoval vysokoškolský pedagog a ekolog Pavel Nováček. Dle něho by měl být brán vážně i laický pohled, neboť s jadernou energetikou budeme při výstavbě dalších bloků žít desítky a s vyhořelým palivem tisíce let.
Před 75 lety byl vypuštěn z lahve atomový džin. A to už nikdo nezvrátí

Je třeba si připomínat 6. srpna 1945, den, kdy byla svržena atomová bomba na Hirošimu, a být na možné zneužití jaderné energie připraveni. Nevíme kdy, nevíme kde ani jak.
USA: Vyrovnávání se s minulostí přerostlo do orgií agresivní tuposti

Zdá se, že USA a některé západní země postihla nákaza potenciálně srovnatelně nebezpečná jako koronavirová epidemie. Je to nekonečné vyrovnávání se s minulostí, navíc pod praporem politické korektnosti. Rozmáhá se totalitní myšlení, jež jsme si spojovali s nejtvrdšími diktaturami.
Zadlužováním budoucích generací koronavirovou krizi nepřekonáme
Evropská komise chce členským zemím EU poskytnout na obnovu ekonomik 750 miliard eur a ty by měly částku splácet po roce 2027 30 let – ukázkový příklad útěku před přítomností do budoucnosti.
Papež František a ekologie: Je třeba změnit hodnotové orientace
V Laudato si’, první ekologické encyklice v dějinách katolické církve, jde papež František k jádru problémů: „Každá snaha o vylepšení světa vyžaduje změnu způsobu života, modelů výroby a spotřeby a zkostnatělých mocenských struktur. Ekologická krize je výzvou k hluboké vnitřní konverzi.“