Články autora

Fukušima rok poté. Seriózní informace stále chybějí.

Zahraniční novináři mohli navštívit Fukušimu 28. února. Jaderná elektrárna je již ve stavu studené odstávky, zejména díky úsilí bezejmenných dělníků, kteří při likvidaci havárie riskovali své zdraví.

„Fukušimské ticho“ trvá, píše z Japonska Ondřej Hýbl. Nedostatek informací dnes ubližuje těm, již havárii pomáhají likvidovat.

18.3.2012

Japonská „DPH“ se zvýší do roku 2015 na dvojnásobek

Obavy, že Japonsko nebude schopné ufinancovat svůj obří dluh, sílí. Vláda již nemá velký manévrovací prostor, proto chce zvýšit daně.

Země je v situaci, kdy otázkou prý už není, zdali daně zvyšovat, ale jen „kdy a o kolik procent“.

26.2.2012

Soumrak japonského exportu

V tokijském přístavu vykládají 25. ledna dovezené zboží. Zvýšený import v loňském roce vychýlil obchodní bilanci Japonska do červených čísel.

Bilance mezinárodního obchodu Japonska vykázala za rok 2011 ztrátu. Po 31 letech. Země postupně ztrácí svoji pozici exportéra.

31.1.2012

Japonsko se naostro pustilo do války s jakuzou

Bude Japonsko bez jakuzy bezpečnější zemí?

Jak hluboko japonské orgány míní proti jakuze zasáhnout a co tyto změny opravdu způsobí?

26.1.2012

Čeští rytíři Jedi - událost do hlavních zpráv v Japonsku.

Zprávu o českých věřících v sílu rytířů Jedi v pátek v televizním zpravodajství několikrát přinesla i japonská síť nezávislých médií JNN.

18.12.2011

Japonští velrybáři opět v Antarktidě aneb Jak souvisí velrybí byznys s tsunami

Japonsko obhajuje lov velryb právem na zachování tradiční kuchyně.

Japonská vláda financuje velrybářskou flotilu u jižního pólu z peněz určených na obnovu regionů zasažených březnovou přírodní katastrofou.

15.12.2011

Japonskému Olympusu procházelo dvacet let „řecké“ kreativní účetnictví

Cena akcií firmy Olympus na Tokijské burze před vypuknutím skandálu 13. října byla 2482 JPY za akcii. Ve čtvrtek 10. listopadu již klesla o 80 procent na 484 JPY za akcii.

Kde rozpustit 32,1 miliardy korun ztráty? Nejlépe v Karibiku, radí správní rada japonské firmy Olympus.

16.11.2011

Tichomořská bezcelní zóna aneb Pohled do japonské budoucnosti

Proti tichomořské bezcelní zóně (TPP), která by měla na jejich existenci zásadní vliv, protestovali japonští zemědělci v Tokiu již loni 10. listopadu.

Přistoupení Japonska k dohodě by znamenalo vzpruhu pro exportéry, ale zároveň i likvidaci japonského zemědělství v jeho současné podobě.

20.10.2011

Tesco vyhnal ze země patriotismus japonských manželek

Jedna z prodejen Teska v japonském hlavním městě Tokiu.

Po francouzském Carrefouru opouští japonský trh i britský řetězec Tesco. Pro odborníky tento krok rozhodně není překvapením.

10.9.2011

Moody’s snížila Japonsku rating. Proč to politiky nevzrušuje?

Důvěryhodnost japonských státních dluhopisů padla na roveň Číny a pod úroveň Itálie, zejména díky gigantickému dluhu veřejných financí.

Japonská vláda má stále možnost půjčovat si za velmi výhodných podmínek a země by měla být schopná dostát svým finančním závazkům.

26.8.2011

Lov velryb je pro Japonce otázka cti

Japonci v současnosti loví 950 velryb ročně, oficiálně pro vědecké účely.

Japonsko letos předčasně stáhlo svoji velrybářskou flotilu z Antarktidy. Jde o první zásadní úspěch ekologických organizací.

2.6.2011

Mohl za výbuchy ve Fukušimě vrtulník s předsedou vlády?

„Ne“ jaderným elektrárnám, hlásají znaky na transparentu Japonce, který svůj nesouhlas přišel demonstrovat  23. dubna před sídlo společnosti TEPCO v Tokiu.

Nedávné zemětřesení a vlna tsunami nebyly bezprecedentní. Podobná zkušenost z roku 1896 Japonce a hlavně jaderné energetiky nepoučila.

8.5.2011

Ve Fukušimě 1 se falšovala data o kontrolách a údržbě na všech reaktorech

Takto vypadá dva týdny poté, co Japonsko zasáhlo silné zemětřesení a vlna tsunami, město Ofunato v nejvíce poničené prefektuře Iwate.

Na pozadí funkčního varovného systému Japonska a statečnosti jeho obyvatel vyplouvají na povrch zprávy o pochybeních v JE Fukušima.

13.4.2011

Padesátka samurajů se musí dělit o dozimetry! Kam až sahá „šetrnost“ firmy TEPCO?

Sedmiletá Juri Ituová, která byla evakuována ze svého domova ležícího 30 kilometrů od elektrárny do střediska Korijama v prefektuře Fukušima, je testována, jestli nebyla vystavena nadměrné radiaci.

Soukromé TEPCO odmítlo nezávislého pozorovatele ve Fukušimě, informuje chybně a situaci nezvládá. Vláda uvažuje o jeho znárodnění.

31.3.2011

Když japonská preciznost narazí na nečekané souvislosti...

Vrtulník CH-47 Chinook nabírá mořskou vodu, aby ze vzduchu pokropil „bazén“ s vyhořelým palivem nad reaktorem 3 jaderné elektrárny Fukušima 1.

Japonsko „improvizuje“ ve Fukušimě: bazény s použitým palivem zavodňuje armáda z vrtulníků, policie činí totéž vodním dělem dírou ve zdi.

18.3.2011

O autorovi

Ondřej Hýbl

Ondřej Hýbl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Absolvent japanologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2002 působí v Kjótu, věnuje se studiu, překladu a uvádění japonských frašek kjógen. Kromě konzultační a koordinační činnosti na projektech mezi EU a Japonskem organizuje vzdělávací programy zaměřené na japonskou kulturu a zenový buddhismus. Spolupracuje s ekonomickým deníkem Sankei Shinbun a televizí NHK.