Články autora

Japonsko-čínské emoce 67 let po válce

Číňané protestují 18. září, v den výročí japonské anexe Mandžuska, proti Japonsku. Původní záminkou je spor o souostroví Sensaku, čínsky Tiao-jü.

Spor o souostroví Senkaku neboli Tiao-jü ohrožuje stabilitu v jihovýchodní Asii a připomíná, že staré křivdy stále nejsou zapomenuty.

30.9.2012

Apple zatím s Googlem prohrává souboj na mapách světa

Apple sklidil za své mapy v nové verzi operačního systému spoustu „pochvalných“ příspěvků. Tento se například objevil na serveru Mashable.com.

Nejen Pražský hrad na Strahově, ale i papírny místo tokijského letiště. Nové mapy od Applu firma evidentně došívala hodně horkou jehlou.

21.9.2012

Konečná zpráva o Fukušimě: Nehodu způsobil lidský faktor

Veřejné mínění se v Japonsku po havárii ve Fukušimě v březnu 2011 prudce obrátilo proti další existenci jaderných elektráren.

Společnost TEPCO patrně opravdu v okamžicích vrcholící krize zvažovala elektrárnu kompletně evakuovat a reaktory nechat napospas osudu.

23.8.2012

Proč tolik povyku kvůli „obyčejné“ elektřině

V Japonsku probíhají demonstrace, jaké už dlouho nemají v zemi obdoby.

K demonstracím proti jaderné energii v Japonsku se začaly přidávat i ne zcela pochopitelně jednající existence politického života.

9.8.2012

Sněženky a machři aneb Kdo má jak cestovat na olympiádu?

Že by japonští bafuňáři v případě letu fotbalistů a fotbalistek do Londýna stále uvažovali v intencích tradičního postavení japonské ženy?

26.7.2012

Nový diktátorský typ zrodilo Japonsko

Hašimotovi je třiačtyřicet, byl ósackým prefektem, od listopadu je ósackým primátorem a chce být japonským premiérem.

Populární primátor Ósaky Tóru Hašimoto má našlápnuto k tomu, aby zatřásl japonským politickým systémem a změnil status quo.

24.7.2012

Krize v Japonsku bortí tradice aneb Do naha, cizinče!

Jak se nechovat v japonských lázních onsen – instruktáž, na niž klient v Ósace narazí hned při vstupu.

Ósaka je prvním japonským městem, kde do veřejných lázní provozovatelé otevřeně zvou zahraniční klientelu. Ondřej Hýbl šel příkladem.

10.7.2012

Japonsko zdvojnásobí DPH: Vítězství premiéra, které už asi nezopakuje

Důvěryhodnost japonských státních dluhopisů padla na roveň Číny a pod úroveň Itálie, zejména díky gigantickému dluhu veřejných financí.

Japonský premiér Jošihiko Noda prosadil zvýšení daní proti mínění části vlastní strany a za cenu nemalých ústupků opozici.

1.7.2012

Japonci nechtějí řídit auta. Už to není „cool“.

Toyota angažovala do své reklamy zaměřené na mladé zákazníky francouzského herce Jeana Rena.

V nezvyklé reklamní kampani, k níž se odhodlal výrobce automobilů Toyota, učí Jean Reno alias kocour Doraemon mladé Japonce řídit.

24.6.2012

Japonsko-korejská televizní válka

Japonské duo Sony & Panasonic oznámilo uvedení „televize nové generace“ na trh v roce 2015, korejští giganti Samsung a LG však chystají první OEL TV s úhlopříčkou 55 palců již letos.

Firmy Sony a Panasonic chtějí spojit síly při vývoji nové generace OEL televizorů a pokusit se dnes dominujícím „Korejcům“ vrátit úder.

4.6.2012

Co se to s Japonskem děje?

Zamyšlení nad dvěma zcela mimoběžnými světy: Na jedné straně kradené mosazné trysky a na druhé japonský optimismus Paula Krugmana.

30.5.2012

Bankovní kartou jste vy

Zákazníkům japonské banky bude k identifikaci u bankomatů stačit jen vlastní dlaň. Jednou by mohla sloužit i jako „identifikátor“ jedince.

2.5.2012

Fenomén gejša

Slečna Makoto v exkluzivním rozhovoru pro ČESKOU POZICI poodhaluje tajemství specifického umění být gejšou.

16.4.2012

Severokorejský „satelit“, naštvaná Čína a spokojený japonský premiér

Maketami severokorejských raket zapálených spolu s podobiznou severokorejského vůdce Kim Čong-una demonstranti v Soulu protestovali proti „civilnímu vesmírnému projektu“ KLDR, který se diktátorskému režimu v pátek moc nepovedl.

Akce KLDR, jež šla tentokrát zcela proti čínským zájmům v regionu, v Japonsku pohnula s patovou situací kolem základny USA na Okinawě.

13.4.2012

Kam se čeští šizuňkové hrabou na Japonce

Ve vedení soukromých investičních fondů do roku 2005 zakotvilo až 70 procent všech penzionovaných vedoucích pracovníků státní Agentury sociálního pojištění. Japonština má pro tento proces poetický výraz „Sestup z Nebes“.

V Japonsku vymysleli důmyslný korupční systém, v němž soukromé firmy využívají lobbingu penzionovaných státních úředníků.

18.3.2012

O autorovi

Ondřej Hýbl

Ondřej Hýbl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Absolvent japanologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2002 působí v Kjótu, věnuje se studiu, překladu a uvádění japonských frašek kjógen. Kromě konzultační a koordinační činnosti na projektech mezi EU a Japonskem organizuje vzdělávací programy zaměřené na japonskou kulturu a zenový buddhismus. Spolupracuje s ekonomickým deníkem Sankei Shinbun a televizí NHK.