Články autora
Česká republika v mnoha potravinách není, a ani nemůže být soběstačná

Češi nemají v mnoha komoditách příliš na výběr, bez dovozu se Česko neobejde. V novele zákona o potravinách požadovanému podílu tuzemské produkce minimálně 55 procent a po letech až 73 procent nemají šanci vyhovět nejen dodavatelé mrkve nebo cibule, ale ani třeba vepřového, jež se z poloviny dováží. Klimatické podmínky nikdo nezmění.
Daně z hazardu zůstávají stejné. Kvůli zákonodárcům

Původně byly tři varianty zvýšení daně z hazardu – zdanit hazardní hry jen mírně, ale plošně, nebo některé trochu víc, případně mnohem víc. Zákonodárci nevyužili ani jednu. A nahráli spekulacím, že je ovlivnila hazardní lobby. Tři varianty vyšší daně z hazardu mohly přinést do státního rozpočtu 200 milionů až více než miliardu korun.
Česko by mělo od roku 2038 opustit výrobu elektřiny z uhlí

Uhelná komise, 19 zástupců průmyslu a ekologů, navrhla rok 2038 jako limit pro konec doby uhelné v Česku. V současnosti se u nás uhlí podílí na produkci elektřiny nejvíc ze všech energetických zdrojů. Zatím není jasné, jaké dopady tento krok přinese. Česko sází především na to, že by největší část uhelného výpadku mělo zacelit jádro.
Koronakrize: Stát zvažuje finanční kompenzaci pro zájezdové dopravce

Devíti z deseti zájezdových dopravců spadly zakázky kvůli opatřením proti pandemii na méně než desetinu, téměř polovině došly všechny peníze. Nepravidelná přeprava pro školy, důchodce, cestovky a další zájemce je v krizi a bez zakázek. Stát by postiženým firmám, jichž mohou být až dva tisíce, mohl poskytnout kompenzaci, „sedačkovné“.
Namísto Antiviru od listopadu česká verze německého kurzarbeitu
Posledního října skončí nynější vládní projekt, covidový dotační program podpory zaměstnanosti Antivirus, v němž stát od spuštění 12. března vyplatil zatím 17,3 miliardy korun. Nahradí jej zákonná norma, zavádějící do české legislativy cílenou podporu jen v případě, že zemi hrozí kvůli hospodářské krizi výrazný růst nezaměstnanosti.
Sokolovská uhelná: Odešli první z tisíce lidí, kteří přijdou o práci

Ministerstvem průmyslu a obchodu připravená novela čtyři roky starého nařízení vlády by měla umožnit, aby se příspěvky, původně například na podporu propuštěných horníků, vztahovaly i na propouštěné zaměstnance Sokolovské uhelné. Pokud bude schválena, budou moci čerpat od státu 5,3 tisíce korun měsíčně, zpravidla tři až 36 měsíců.
Lázně mohou přijmout víc dotovaných klientů. Na všechny ale nevyjde

Brusel schválil Česku zvýšení objemu lázeňských poukazů. Namísto dosavadních 1300 poukazů v hodnotě 4000 korun jich bude moci jedna lázeňská společnost přijmout do konce roku zhruba 5200. Pro lázeňské firmy to znamená možnost čerpání státní dotace až do výše 800 tisíc eur (necelých 21 milionů korun) namísto obvyklých 200 tisíc eur.
Snížení DPH z vody většina měst promítla do nižší ceny pro zákazníky

Ministerstvo financí (MF) loni prosadilo snížení daně z přidané hodnoty u vodného a stočného od letošního května z 15 na 10 procent. Tehdy řada vodárenských firem nehodlala ušetřené peníze promítnout do zlevnění pro odběratele. Květen přišel a vodu zlevnilo dle průzkumu MF 124 ze 131 zkoumaných měst s více než deseti tisíci obyvatel.
Ve službách bude návrat k normálu delší. A zřejmě i bolestivější

Tržby v celém odvětví služeb, jež má na hrubém domácím produktu větší podíl než produkce továren, stavebních firem a dalších oborů, dle dat Českého statistického úřadu klesly v květnu oproti stejnému období loňska o 21,6 procenta. Největší ránu utrpěly cestovní kanceláře a agentury, jejichž tržby se propadly meziročně skoro na nulu.
Tuzemští výrobci se mohou vrátit k tradičnímu pojmenování radler

Heineken, třetí největší producent piv u nás, definitivně prohrál boj o ochrannou známku radler, když se. se sedm let pokoušel zvrátit verdikt Úřadu průmyslového vlastnictví, jenž označil za neplatnou dřívější registraci ochranné známky radler pouze na tuto nizozemskou společnost. Rozhodl o tom v červnu Nejvyšší správní soud v Brně.
Sokolovská uhelná: Propouštění dolehne na celý karlovarský region

Průmyslový areál Sokolovské uhelné ve Vřesové má opustit osm set zaměstnanců. Firma doufá, že se podaří vládě najít nějaké řešení, a proto odložila vypnutí technologie zplyňování hnědého uhlí ve Vřesové na konec srpna. Nikdo si však nedělá velké naděje na záchranu. V důsledku krize přijdou o místo v Karlovarském kraji tisíce lidí.
Oživení ekonomiky je pomalejší, než politici i ekonomové předpokládali

České hospodářství letos čeká dle nejnovější „letní“ prognózy Evropské komise meziroční propad hrubého domácího produktu o 7,8 procenta, přičemž předchozí, „jarní“ prognóza z května předpokládala letošní pokles HDP o 6,2 procenta. Průmyslová výroba v Česku padá, ale v registru nezaměstnaných na Úřadu práce to zatím není příliš vidět.
Sokolovská uhelná: Blíží se propouštění. Stát neví, jak situaci řešit

Sokolovská uhelná se chystá letos uzavřít část provozů, zejména v areálu elektrárny Vřesová, a propustit 800, možná až jeden tisíc lidí kvůli rostoucím nákladům na emisní povolenky. Hrozí situace srovnatelná s problémy ztrátové černouhelné OKD na Ostravsku nebo hrozícím krachem letecké společnosti Smartwings usilující o státní pomoc.
Česko nestihne zavést plošný systém obráceného účtování DPH
Přenesení daňové povinnosti, reverse charge, je téměř zázračný lék proti karuselovým podvodům s DPH. Projekt se však kvůli zpožděným přípravám hroutí a stát začne prostřednictvím Evropské komise o systému jednat znovu. Resort financí už informoval příslušného komisaře v Bruselu, že budeme potřebovat prodloužit termín udělené výjimky.
Kuřáků do 15 let ubývá. Tabákové firmy se od kouření dětí distancují

Z výzkumu Univerzity Palackého vyplývá, že zatímco v roce 2010 zkusilo cigaretu aspoň jednou více než 70 procent českých školáků a minimálně jednou týdně každý čtvrtý 15letý teenager, je nyní situace příznivější. Podíl dětí, jež aspoň jednou kouřit zkusily, klesl pod 40 procent a „jen“ jedenáct procent kouří minimálně jednu cigaretu týdně.