Články autora
Elektromobil dnes spíše uspěje než na přelomu 19. a 20. století
Příběh elektrických automobilů začíná v 19. století a trvá více než 150 let. Jejich budoucnost nezávisí pouze na kvalitě technologie a baterií, ale i na světových zásobách lithia a na společenském kontextu a politické vůli podporovat jejich rozšíření, což by mělo značné důsledky, například pokles spotřeby ropy.
Jak vznikají státní útvary

Tázání se po smyslu státu je důležité a aktuální, čím více zasahují do jejich života nadnárodní korporace. Přitom jednou z hlavních hnacích sil, které vedly ke vzniku států, mohly být i války. Konflikty měly v lidských dějinách zásadní význam a nepochybně jej mají i dnes a je třeba s nimi počítat i do budoucna.
Jak zanikají civilizace
Stejně jako v minulosti i dnešní doba je plná mýtů. Jeden z nich se týká takzvaného kolapsu společností a civilizací. Na rozdíl od přírodních věd, kde kolaps obvykle označuje kratší dobu epochy masového vymírání a velkoplošného zániku fauny a flóry, u vývoje lidských společností nastává jen ojediněle.
Nefertiti se vrací: Vypukne nová „Tutmanie“?

V létě 2015 přišel britský egyptolog Nicholas Reeves s novou teorií ohledně Tutanchamonovy hrobky. Pokud geofyzikální prospekce s využitím radaru prokáže, že se za jejími stěnami skrývají další místnosti, vypukne nové šílenství. Spočívá v nich slavná Nefertiti? Nebo snad Tutanchamonova matka Kia?
Ztráta „vertikality“ a naše civilizace
Denně jsme přesvědčováni, že lidského ducha lze potlačit či znásilnit materiálnem. Takový svět nemá a ani nemůže mít dlouhodobou perspektivu. Nepředstavuje nic než další výzvu pro člověka, aby se pokusil s tím něco udělat, aby změnil takto redukovaný pohled na život. Píše Miroslav Bárta.
Otázka nad případem Pospíšil: Kdy končí stabilita systému?

Panující společenské paradigma prochází svou závěrečnou fází. Nic to neukazuje lépe než události poslední středy.
Ohlašuje se společenský kolaps

Faktory, které věda identifikuje ve všech případech kolabujících států, civilizací a kultur, přesně odpovídají kritickým příznakům naší doby.
Czech Egyptologist: Ancient Egyptian sites damaged during unrest

Egyptian museums and ancient sites have been robbed in the chaos, Czech professor Miroslav Bárta reports from Cairo
Ukradený Tutanchamon

Nepokoje v Egyptě si vybraly další daň: z Egyptského muzea v Káhiře zmizely mimo jiné artefakty z proslulé Tutanchamonovy pohřební výbavy.
Gangy rabují egyptské památky

Poté, co se vytratila policie, došlo k masivním útokům na staroegyptské lokality, píše šéf českého egyptologického výzkumu profesor Bárta.
O autorovi
Miroslav Bárta
