Články autora

Elektromobil dnes spíše uspěje než na přelomu 19. a 20. století

Původní verze Modelu 3 představená roku 2016, jehož prodej byl odložen.

Příběh elektrických automobilů začíná v 19. století a trvá více než 150 let. Jejich budoucnost nezávisí pouze na kvalitě technologie a baterií, ale i na světových zásobách lithia a na společenském kontextu a politické vůli podporovat jejich rozšíření, což by mělo značné důsledky, například pokles spotřeby ropy.

25.6.2017

Jak vznikají státní útvary

Krize identity Evropské unie.

Tázání se po smyslu státu je důležité a aktuální, čím více zasahují do jejich života nadnárodní korporace. Přitom jednou z hlavních hnacích sil, které vedly ke vzniku států, mohly být i války. Konflikty měly v lidských dějinách zásadní význam a nepochybně jej mají i dnes a je třeba s nimi počítat i do budoucna.

9.10.2016

Jak zanikají civilizace

Vydržel stěhování národů a zánik Carnunta, vydržel barbarská království i příchod Slovanů.

Stejně jako v minulosti i dnešní doba je plná mýtů. Jeden z nich se týká takzvaného kolapsu společností a civilizací. Na rozdíl od přírodních věd, kde kolaps obvykle označuje kratší dobu epochy masového vymírání a velkoplošného zániku fauny a flóry, u vývoje lidských společností nastává jen ojediněle.

28.8.2016

Nefertiti se vrací: Vypukne nová „Tutmanie“?

Stélka zachycující Achnatona a Nefertiti ve chvíli odpočinku s dcerami.

V létě 2015 přišel britský egyptolog Nicholas Reeves s novou teorií ohledně Tutanchamonovy hrobky. Pokud geofyzikální prospekce s využitím radaru prokáže, že se za jejími stěnami skrývají další místnosti, vypukne nové šílenství. Spočívá v nich slavná Nefertiti? Nebo snad Tutanchamonova matka Kia?

25.10.2015

Ztráta „vertikality“ a naše civilizace

Stovky metrů kamenných řad v Bretani jsou důkazem prostupnosti hranic člověka a...

Denně jsme přesvědčováni, že lidského ducha lze potlačit či znásilnit materiálnem. Takový svět nemá a ani nemůže mít dlouhodobou perspektivu. Nepředstavuje nic než další výzvu pro člověka, aby se pokusil s tím něco udělat, aby změnil takto redukovaný pohled na život. Píše Miroslav Bárta.

22.6.2014

Otázka nad případem Pospíšil: Kdy končí stabilita systému?

Panující společenské paradigma prochází svou závěrečnou fází. Nic to neukazuje lépe než události poslední středy.

29.6.2012

Ohlašuje se společenský kolaps

Faktory, které věda identifikuje ve všech případech kolabujících států, civilizací a kultur, přesně odpovídají kritickým příznakům naší doby.

31.10.2011

Czech Egyptologist: Ancient Egyptian sites damaged during unrest

Dopad aktuálních událostí v Egyptě si zatím příliš neuvědomujeme, ale nepochybně poznamenají naše budoucí poznání o minulosti lidstva, píše profesor Bárta pro ČESKOU POZICI.

Egyptian museums and ancient sites have been robbed in the chaos, Czech professor Miroslav Bárta reports from Cairo

13.4.2011

Ukradený Tutanchamon

Zlatá Tutanchamonova pohřební maska z faraonovy hrobky. Ta byla jedinou nevykradenou z éry slavných panovníků starého Egypta a zároveň jednou z nejmenších. Část Tutanchamonovy pohřební výbavy byla během nepokojů v Egyptě ukradena.

Nepokoje v Egyptě si vybraly další daň: z Egyptského muzea v Káhiře zmizely mimo jiné artefakty z proslulé Tutanchamonovy pohřební výbavy.

16.2.2011

Gangy rabují egyptské památky

Dopad aktuálních událostí v Egyptě si zatím příliš neuvědomujeme, ale nepochybně poznamenají naše budoucí poznání o minulosti lidstva, píše profesor Bárta pro ČESKOU POZICI.

Poté, co se vytratila policie, došlo k masivním útokům na staroegyptské lokality, píše šéf českého egyptologického výzkumu profesor Bárta.

14.2.2011

O autorovi

Miroslav Bárta

Miroslav Bárta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Vedoucí českých výzkumů v egyptském Abúsíru. Vystudoval egyptologii a archeologii na Univerzitě Karlově, v roce 2008 uspěl v profesorském řízení pro obor egyptologie. Mezi hlavní oblasti jeho zájmu patří historie Egypta ve 3. a 2. tisíciletí před Kristem. Zabývá se též kulturně-historickým pozadím Starého Zákona. Výzkumů v Egyptě se účastní od roku 1991, od roku 2003 vede expedice do Západní pouště.