Články autora

Miloši Zemanovi ani Ivanu Gašparovičovi není levicový populismus cizí

Dvacet let po rozdělení Československa nová česká hlava státu a slovenský prezident vykazují překvapivě podobné znaky v politickém ukotvení.

Dokument Zuzany Piussi: V hlavní roli slovenská justice

Dokumentární film Nemoc třetí moci z roku 2011 renomované slovenské režisérky Piussi o černých dírách v justici a o katastrofálním stavu vymahatelnosti práva na Slovensku se také týká svobody projevu a mezí dokumentárního filmu.

Z pohrdání demokratickými pravidly a zásadami právního státu se dlouhodobě stala jedna z klíčových norem veřejného života na Slovensku.

27.11.2012

Slovensko si čte o kauze Gorila. Detektivku, v níž chybuje detektiv.

Tom Nicholson nerozlišuje, zda je mu člověk sympatický, nebo nesympatický, je-li jeho přítelem, či protivníkem. Prostě to na něho „práskne“.

17.8.2012

Slovenská Gorila neztrácí elán. A to jsou volby až za měsíc...

Mnohé staré slovenské politické harcovníky, možná například i předsedu SDKU-DS, bývalého premiéra a současného šéfa slovenské diplomacie Mikuláše Dzurindu, čeká na splavu voleb šlajsna do nedobrovolného politického důchodu.

Kauza vrhla slovenskou politiku do velmi divoké vody a jízda zdaleka nekončí. Hrozí zemi obdoba maďarské orbánizace?

14.8.2012

Ján Mlynárik, alias Danubius, dopsal poslední list

Slovenský historik Ján Mlynárik (1933–2012) rád citoval ústřední postavu meziválečné slovenské politiky v Československu Vavra Šrobára: na Slovensku v době vzniku československého státu žilo asi dvě stě vzdělanců hlásících se k slovenské národnosti.

V pondělí 26. března zemřel ve věku 79 let český a slovenský historik, pedagog, politik a signatář Charty 77. Vzpomíná na něho Milan Žitný.

17.6.2012

Slovensko po volbách: Méně korupčních skandálů, ale krást se bude dál

Jaké jistoty poskytuje strana Smer-SD, jež v čele se svým šéfem Robertem Ficem ve slovenských parlamentních volbách drtivě zvítězila?

S klientelismem se Ficova vláda nerozchází, jen jej dostává pod kontrolu jedné strany.

16.3.2012

Dvě jistoty slovenských voleb: Nejistota a vítěz Robert Fico

Budou-li potíže země tíživé a břímě zodpovědnosti zničující, může šéf strany Smer-SD Robert Fico uniknout a prodloužit si politický život kandidaturou na prezidenta Slovenské republiky.

Pouze dvě politické strany mají v parlamentu jistá křesla: Smer-SD a Křesťanskodemokratické hnutí. Ostatní balancují okolo pěti procent.

11.3.2012

Na Slovensku řádí Gorila

Kauza Gorila trhla oponou a kulisy jakžtakž seriózní fasády definitivně padly. Najednou nemají slovenští občané před sebou suverénní politiky, ale ubohé submisivní hokynáře.

Zveřejnění odposlechů z roku 2006 odhalilo, jak Jaroslav Haščák z Penty diktuje politikům, co mají udělat, aby na tom jeho skupina vydělala.

8.2.2012

Kauza s odposlechy posílila na Slovensku vládu partajokracie

Kvůli kauze odposlechů odvolala slovenská premiérka Iveta Radičová (Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana) ministra obrany Ľubomíra Galka (Sloboda a Solidarita, vpravo). A následně ji do této funkce jmenoval slovenský prezident Iva

Nový systém kontroly umožní politikům zákonně zjišťovat, zda například sponzoři, jež jejich strany tají, nejsou pod dohledem tajných služeb.

5.12.2011

O autorovi

Milan Žitný

Milan Žitný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Slovenský novinář. Před rokem 1989 pracoval jako divadelní technik, zvukař, textař, scenárista a dramaturg na volné noze, po revoluci jako textař, novinář a publicista. Byl místopředsedou Nezávislé komise (1992), působil v Respektu, deníku Prostor, Rádiu Svobodná Evropa a jako komentátor v domácích a zahraničních médiích. Věnuje se zejména otázkám bezpečnosti, zpravodajských služeb a organizovaného zločinu v politickém kontextu. Spolupracuje s několika mimovládními organizacemi a think-tanky.