Články autora

Evropa je na tom ekonomicky hůř než USA

Je v podstatě nepravděpodobné, že by USA nedokázaly dostát svým závazkům a splácet dluh. Situace v eurozóně se však vymyká všem standardům.

Byl příčinou finanční krize globální nedostatek bezpečných aktiv?

Bylo by příliš nákladné a z hlediska společnosti neefektivní požadovat, aby banky preventivně držely množství kapitálu potřebné pro historicky výjimečné události, jako byl krach Lehman Brothers v září 2008.

Nejlepší světoví ekonomové se snaží vysvětlit, proč malý šok z hypotečního trhu USA vedl k největší ekonomické krizi od Velké deprese.

Proč by Lagardeová neměla být šéfkou Mezinárodního měnového fondu

O šéfovi Mezinárodního měnového fondu se rozhodne mezi současným guvernérem mexické centrální banky Agustínem Carstensem a nejvážnější kandidátkou, francouzskou ministryní Christine Lagardeovou. Na užší seznam se nedostali guvernér izraelské centrální ba

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová reprezentuje jako málokdo jiný nezodpovědný přístup k řešení problémů eurozóny.

16.6.2011

Primárním cílem je zlepšit zdraví pacienta, nikoli spokojený zdravotník

Česká republika ani zdaleka není jedinou zemí, která se snaží řešit neutěšený stav svého zdravotnictví.

Poskytovatelé zdravotní péče musejí být odměňováni na základě její kvality a užitečnosti, nikoli množství a technické náročnosti.

23.5.2011

Rada pro ČSSD: Postarejte se o levnou pražskou MHD!

Změny cen jízdného, jak je navrhuje pražská sociální demokracie, jsou proti solidaritě, ekologii a zdravému rozumu. Je to hloupý nápad.

13.5.2011

Health system needs reform not radical surgery

Reforma českého zdravotnictví nemusí jít cestou revolučních změn celého současného zdravotnického systému.

The reform efforts’ goal must be to increase the health care system’s effectiveness through appropriate and reasoned modifications

Co je třeba změnit v českém zdravotnictví a proč?

Reforma českého zdravotnictví nemusí jít cestou revolučních změn celého současného zdravotnického systému.

Úkolem reformního úsilí musí být snaha o zvýšení efektivity zdravotnického systému jeho vhodnou a promyšlenou modifikací.

8.4.2011

Prodlužovaná irská agónie

Irská ekonomika loni na rozdíl od většiny členských států EU nerostla. Pod tlakem bude i letos, neboť vláda hodlá výrazně šetřit a zvýšit daně.

Případná rozsáhlá finanční pomoc Číny eurozóně by mohla vyústit až v přesídlení centrály Mezinárodního měnového fondu do Pekingu.

23.2.2011

Pomůže penzijní reformu financovat speciální dluhopis?

Bez reformy není současný důchodový systém udržitelný. Musely by se buď snížit penze, což by znamenalo zhoršení životní úrovně důchodců, nebo by musely stoupnout příspěvky aktivních účastníků, tedy daně. Obojí je krajně problematické.

Vláda by měla při reformě důchodů dbát na správné nastavení výchozího portfolia fondů i na financování přechodu na nový systém.

2.2.2011

Znamená WikiLeaks konec informačního monopolu?

Česká pirátská strana 6. prosince spustila kopii webové stránky WikiLeaks na doméně wikileaks.piratskastrana.cz.

Nezbývá než doufat, že WikiLeaks bude poskytovat nezaujaté informace a odhalení bez ohledu na politickou či jinou příslušnost.

O autorovi

Michal Zděnek

Michal Zděnek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Spolupracovník ČESKÉ POZICE. Ekonom a expert na problematiku financí, makroekonomie a veřejného sektoru. Studoval ekonomii mimo jiné na Massachusetts Institute of Technology v USA, University of Antwerp v Belgii a Staffordshire University v Anglii. Momentálně působí na Norwegian School of Economics v Norsku. Před návratem na akademickou půdu působil několik let jako management consultant.