Články autora
Chtěla bych více učit venku, když učím přírodní předměty

V profesním životě se měla vědecky zabývat rostlinami, místo nich si ale vybrala žáky. Aneta Hrdinová (29) teprve pár týdnů za ostrého provozu zažívá, co obnáší být učitelkou. „Nechávám žáky hodnotit se navzájem. Od sebe informace berou lépe než od učitele. Doufám, že to do důchodu vydržím,“ přeje si v rozhovoru mimopražská kantorka.
Školáci lehkomyslně hospodaří. Jejich vzorem jsou rodiče

Z průzkumu krizového centra Theia mezi žáky od devíti do jedenácti let ve školním roce 2018/2019 vyplynulo, že polovina z nich si někdy peníze půjčila. Zlobit se na ně příliš nelze, dospělí totiž nejsou příkladem. Děti by však měli naučit nakládat s financemi především rodiče.
Češi se po 20 letech vracejí k mezigeneračnímu soužití

Řekne-li se mamahotel, představí si většina dospělého syna, jenž se nechce odstěhovat z pohodlí rodného domova. V jedné domácnosti s rodiči ale žijí stále častěji i mladé rodiny – kvůli bytové nouzi. Dle odborníků se mezigenerační soužití stává v tuzemsku stále vyhledávanější. Hlavní potíž vidí experti v nedostatku startovacích bytů.
Stále víc dětí se učí individuálně v rámci domácího vzdělávání

Roste počet dětí, které i po prázdninách zůstávají doma. Do školy chodí jen dvakrát ročně, a to pouze na přezkoušení. Říká se jim „domškoláci“. V září 2015 bylo individuálně učených dětí 1339, loni už 3232. Na prvním stupni stačí, aby měl rodič maturitu. Chce-li vzdělávat dítě i na stupni druhém, už to vyžaduje vysokoškolský diplom.
Učitelé smýšlejí o svém povolání méně pozitivně než společnost

Podle mezinárodního šetření TALIS (Teaching and Learning International Survey) za rok 2018 by čeští učitelé potřebovali zvednout sebevědomí, přičemž svou profesi by si znovu zvolily tři čtvrtiny z nich.
Studenty nebaví, co se učí v hodinách

„Studentských samospráv by mělo být více na odborných školách, ale i učilištích,“ říká v rozhovoru Veronika Elznicová, 18letá studentka gymnázia a první místopředsedkyně České středoškolské unie.
Na alimentech dluží partnerovi alespoň občas přes 100 tisíc Čechů

Liknavost v plnění povinností vůči dětem ústí v tristní stav, kdy každý desátý samoživitel dostává měsíčně na péči méně než tisíc korun. Ministerstva už pracují na změnách zákonů. Dolaďuje se například institut zálohovaného výživného. Za dlužníka ho zaplatí stát a částku na něm bude následně vymáhat.
Zhruba každý jedenáctý školák je nepřetržitě online

Podle dorostových ambulancí tvoří děti se závislostí na internetu či hrách významnou část jejich klientely. Dle české části mezinárodní studie Health Behaviour in School-aged Children je nepřetržitě na sítích asi osm procent žáků od jedenácti do 15 let. Na hraně patologické závislosti tedy balancuje zhruba 50 tisíc školou povinných.
Mileniálové v jedné práci nevydrží. Na to jsou příliš ambiciozní

Každý třetí mladší 34 let dal za uplynulých dvanáct měsíců výpověď, zjistil průzkum, který jen potvrzuje, jak je generace mileniálů dravá a ambiciozní.
Doba se digitalizuje. Řemeslo si však lidé stále musí osahat

Řemeslníci dnes již nemusejí měnit každé dva roky telefonní číslo, aby se vyhnuli neustálým reklamacím své práce, říká v rozhovoru Bronislava Cveková. Tato původně vystudovaná překladatelka vede Školu suché výstavby, kde profesionálové i laici získávají certifikát, že zvládnou práci sádrokartonáře.
V obřadních síních je rušno. Častěji pořádají veselku vysokoškoláci

Podle statistik se českým partnerům v lásce daří. Více se berou, méně rozvádějí. Kdo se chce vydat k oltáři či na radnici, měl by tento krok plánovat až s ročním předstihem a vyčlenit si na něj peníze z rozpočtu.
Sexuální asistenci starší lidé takřka nevyužívají. Stydí se

O sexuální asistenci se v České republice mluví čím dál více. Tuto službu u nás poskytuje 17 osob. Málokdo však ví, že službu mohou využít nejen lidé handicapovaní, ale i senioři. Intimní život starších lidí je však stále ještě společenské tabu, zvláště jde-li o intimní život žen-seniorek. Nabízené služby ještě nevyužila žádná z nich.
Rodiče začali být obelhávaní, že všichni dnes potřebují maturitu

Prestiž řemeslníků není u nás vysoká, což učni změnit nepomáhají. Někteří absolventi jsou téměř negramotní, varuje v rozhovoru cechmistr malířů, lakýrníků a tapetářů pro ČR Radomil Konečný.
Komunikace, na které vyrostl moderní člověk, se totálně rozpadá

„Výzkumy, které provádíme, potvrzují negativní vliv především sociálních sítí na mozek. Čím více se na nich lidé vyskytují, tím více jim odpadávají určité schopnosti. Roste u nich pocit úzkosti a pozorujeme anatomické a funkční změny mozku,“ říká v rozhovoru Martin Jan Stránský, neurolog a zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví.
Práce by neměla nikoho odrazovat od založení rodiny

„Nemohla jsem se spokojit s tím, že personální ředitelka – samoživitelka – půjde dělat i asistentku na částečný úvazek, kde jí podmínky ke sladění rodiny a práce dají. Tak jsem se pustila do studie toho, jak firmy i stát toto téma řeší,“ říká v rozhovoru odbornice na personalistiku Jana Tikalová.