Články autora
Opatství bude vystavovat slavný Mendelův rukopis

Případ zmizelého Mendelova manuskriptu z roku 1865, který bez vědomí státu opustil na měsíce Česko a dlel ve Vídni, spěje ke konci. A nejspíše šťastnému. Od 27. února je totiž rukopis zpět v Brně, kde by měl být několikrát do roka i vystavován.
Dějiny jsou otevřené

„Moje práce spočívá v tom, že mám několik různých kritických vydání řeckého textu, další prameny si musím dohledávat. Teď třeba píši komentář ke knize Skutků apoštolských, kde bych měl čtenáři vysvětlit něco, co je poměrně složité,“ říká v rozhovoru novozákonní biblista Petr Pokorný.
Na univerzitní profesory sázejí vládní i opoziční strany

Profesorské tituly na české voliče zabírají. Profesorem, který to v české politice dotáhl nejdál, byl prezident Václav Klaus. Na Hrad chce nově i profesor chemického inženýrství – Jiří Drahoš. Akademiky láká nejen sněmovna, ale i Senát. V dolní komoře parlamentu je nyní osm poslanců s hodností profesor/ka, v horní jsou další čtyři.
Vláda na vysoké školy zapomíná

„Akademický senát UK vyhlásil volby kandidáta na rektora pro období 2018 až 2022. Po diskusi s kolegy se budu o druhý mandát ucházet; volební program mám připraven a budu navštěvovat fakultní akademické senáty a fakulty s tím, co se podařilo, a jakou mám vizi pro druhé období,“ říká v rozhovoru Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy.
Máme sklon k sebemrskání, přitom máme skvělé výzkumníky

„Máme nejen skvělé výzkumníky, ale i podniky, které patří k absolutní globální špičce. Třeba i mezi první tři světové producenty. Umíme si tedy najít prostor, kde dokážeme být úspěšní,“ říká v rozhovoru vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), jenž se přes tři roky stará o českou vědu a výzkum.
Stane se nepolitický adept na prezidenta „českým Kiskou?
Andreje Kisku Češi nemají. Navzdory tomu by do prezidentské volby mohly promluvit faktory, které zafungovaly na Slovensku. Oba hlavní soupeři Miloše Zemana – Jiří Drahoš i Michal Horáček – jsou také občanskými uchazeči o Hrad.
Česko v prestižních grantech zaostává

Evropská výzkumná rada (ERC) už deset let rozdává prestižní granty pro nejlepší vědce v Evropě. Podporu dostalo 7000 hlavních řešitelů, do Česka však přišlo pouze 25 takových grantů. Přitom i středně veliké země jako Nizozemsko či Rakousko – si vedou lépe, což platí i o postkomunistickém Maďarsku.
Badatelé pod tlakem: Věda akceleruje a žádá výsledky rychle

Vzniká stále více odborných studií a za kratší čas. Vědci nemají šanci produkci svých kolegů sledovat. Zrychlení už zkoumají i sociologové rychlosti.
K robotům putuje půl miliardy

Nejúspěšnější v soutěži o podporu excelentních týmů bylo ČVUT. Získalo pět dotací ze 32 projektových žádostí, z toho tři pro nový kybernetický ústav CIIRC, který vyrostl v pražských Dejvicích.
Je třeba reflektovat požadavky na moderní chemický výzkum

„Skvělých vědců máme řadu. Škola je líhní nápadů. Mezi studenty dívky tvoří asi dvě třetiny. Ženy dnes výrazně pronikají i do dřív dost ,maskulinních‘ oborů, jako byly chemická technologie, chemické inženýrství,“ říká v rozhovoru Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, jež si vaří i vlastní pivo Lachout.
Neznalosti studentů z matematiky a fyziky jsou obrovské

Na prestižní univerzitě učí fyziku a teorii plazmatu, ale varuje: vysoké školy nesmějí pro dnes tolik preferovaný výzkum zapomínat na kvalitní výuku. „Zejména když matematické znalosti příchozích studentů ze středních škol šly za 33 let velice dolů,“ popisuje v rozhovoru své zkušenosti profesor Petr Kulhánek, fyzik z ČVUT v Praze.
Český CERGE-EI hraje v ekonomii první ligu

Nejlepší ekonomické mozky se „draftují“ na každoročním veletrhu ve Spojených státech amerických. Některé z nich získal i prestižní český CERGE-EI, společné pracoviště Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR a Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy v Praze.
Zažímalová: Kreativita je naší hlavní devízou

Navrhlo ji 40 z 54 ústavů Akademie věd a na sněmu byla jasně zvolena nástupkyní Jiřího Drahoše. „V žádném případě bychom nesouhlasili, aby rozpočtová kapitola AV spadla pod plánované ministerstvo výzkumu,“ říká biochemička Eva Zažímalová. S kolegy se obává eventuálních politických tlaků.
Ministerstvo školství pošle excelentním týmům 5,2 miliardy korun

Z fondů Evropské unie bude podpořeno 32 projektů – od chemie, fyziky, materiálových věd, informatiky, robotiky přes medicínu až po společenské vědy. Peníze na rozdíl od minulého operačního programu nebudou na infrastrukturu, ale na bádání a hlavně na lidské posily. Klíčové byly kvalita, stabilita, dlouhodobost a mezinárodní rozměr.
Jak civilizace rostou i kolabují

Staroegyptská společnost, zejména jí vytvořená Stará říše bájných stavitelů pyramid nepřestává fascinovat laiky i vědce. Čeští egyptologové už několik desetiletí odkrývají tajemství v písku. A kniha šéfa abúsírské koncese nastiňuje povahu egyptské Staré říše i obecné civilizační zákonitosti.
O autorovi
Martin Rychlík
