Články autora

Do bitvy o krále on-line kurzů MOOC se zapojuje i britský velikán

Stránky projektu FutureLearn běží zatím jen v betaverzi, ale čeká se prudký rozvoj.

Stránky FutureLearn, za nimiž jsou dvě desítky britských a pár australských univerzit, začínají nabízet podzimní přednášky.

Kdo je a není Rom? Návod České školní inspekce.

Kolik osob v dívčině okolí se asi musí dohodnout na tom, že je Romka? Ilustrační foto.

Na počátku byl boj o lidská práva diskriminovaných Romů, který se ale nyní povede jejich povinným sčítáním a prazvláštní selekcí.

26.9.2013

Univerzity, kde studovali nejmocnější bossové světa

Mluvčí firmy, která pro Harvard spravuje finance, odmítli na otázky odpovídat. Stejně tak učinila i univerzita Vanderbilt. Proč se nechtějí k nákupům v Africe znát?

Nejčastější líhní šéfů první pětistovky světových firem je Harvard, pak University of Tokyo a Stanford, ukazuje unikátní studie.

22.9.2013

Rekordní kontrakt české vědy: ELI kupuje laser od amerického Livermoru

Výzkumné středisko Extreme Light Infrastructure (ELI Beamlines) má vyrůst  v Dolních Břežanech a jeho součástí bude v roce 2016 i nejmodernější krátkopulsní laser na světě.

Objednávka za 878 milionů korun je patrně největším kontraktem na vývoj a dodání výzkumné technologie v dějinách České republiky.

Tomáš Zima: Univerzita Karlova musí mít silné všechny fakulty

Rektor Univerzity Karlovy, profesor Tomáš Zima, byl děkanem 1. lékařské fakulty...

„Vysoké školy v Praze by spolu měly více spolupracovat. Mohou vytvářet i společné programy a výzkumná centra,“ říká kandidát na rektora.

20.9.2013

Stanislav Štech: Univerzita Karlova musí vzbuzovat úctu, ale přitahovat i mladé

Stanislav Štech je profesorem pedagogické psychologie od roku 2007, ale již čtyři roky předtím se stal prorektorem UK. Je důstojníkem Řádu akademických palem Francouzské republiky.

„Strašně mi vadí, že vidím spoustu talentovaných, kteří kvůli kariérním nejasnostem na fakultách odejdou pryč,“ říká kandidát na rektora.

20.9.2013

„Hledá se supervědec!“ Startuje mediální kampaň na výzkumná centra.

Ministerstvo školství chce zpopularizovat vědecká střediska skrytá za mnoha zkratkami. Sází na kampaň za 5,7 milionu korun.

18.9.2013

Rychlý konec ředitele výzkumných fondů EU: Mohlo za to deset minut?

„Důvodem (Křížova odvolání) byla opakovaná manažerská selhání, porušování vnitřních směrnic ministerstva a nerespektování písemného pokynu nadřízeného,“ tvrdí ministerstvo.

Jedním z důvodů k odvolání Jana Kříže z ministerstva školství bylo dle něj nesplnění termínu o deset minut. Resort ale vidí chyb více.

16.9.2013

Deprese a vyhoření zbavují svět lékařů i vědců

K přilákání vědců z ciziny nestačí pouze výplaty, ale také renomé institucí, přístrojové vybavení i kvalitní gastronomie v místě a mateřské školky.

Americký výzkum potvrzuje, že roste nebezpečí depresí a vyhoření vědců, a to i kvůli velmi tvrdému pracovnímu prostředí.

Michal Stehlík: Univerzita Karlova musí být sebevědomá a otevřenější

Historik Michal Stehlík je děkanem FF UK od února 2006, dříve působil i jako náměstek generálního ředitele Národního muzea v Praze pro výstavní a sbírkotvornou činnost.

„Univerzita má obrovský potenciál spoluurčovat kulturní i společenský život v celé zemi,“ volá po aktivnější roli kandidát na rektora.

15.9.2013

Klíčový muž pro fondy EU na ministerstvu školství byl nečekaně odvolán

Vrchní ředitel Jan Kříž byl na ministerstvu školství od října 2010. Nyní kvapně skončil.

Pod vrchního ředitele Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace spadají desítky miliard korun. Ohrozí vyhazov jejich čerpání?

14.9.2013

Čtrnáct „hi-tech hejtmanů“, kteří dohlédnou na inovace

Každý z českých krajů by měl mít v budoucnu vlastní výzkumnou specializaci, aby stát netříštil síly a efektivněji směřoval peníze.

10.9.2013

Ruské „Silicon Valley“, nebo potěmkinovská vesnice?

Autorem architektonického návrhu je světoznámé studio Herzog & de Meuron z Basileje.

U Moskvy vyrůstá za miliardy rublů vědecko-technické centrum Skoltech, kde se bude ve spolupráci s americkým MIT bádat v angličtině.

9.9.2013

On-line kurzy MOOC se valí světem... Jak je zpeněžit?

Fakt, že budou masové webové přednášky MOOC čím dál důležitější součástí vzdělávání, se zdá jasný. Nejisté je, jak promění povahu vysokého školství a zda si na sebe vydělají.

Přibývá platforem a webů, zapojených škol i studentů. Ale fenomén masivních on-line kurzů stále hledá svůj vhodný byznys-model.

9.9.2013

Revolučních on-line přednášek MOOC se chytají už i Japonci

V tokijském Muzeu nastupující vědy a inovací (Miraikan) měli trenažér operací už před lety, nyní nabídne Tokijská univerzita i on-line MOOC kurzy pro desetitisíce studentů.

Dvě nejprestižnější japonské univerzity v Tokiu a Kjótu spouštějí nové dálkové kurzy. Přidávají se tak k americkému Stanfordu či MIT.

6.9.2013

O autorovi

Martin Rychlík

Martin Rychlík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Etnolog a novinář. Vzděláním etnolog a teoretik kultury. Kromě vědecké dráhy; mimo jiné přednáší antropologii umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy; se etabloval též jako novinář a autor dvou knih. Pracoval v ČTK a v týdeníku Euro, spolupracuje rovněž s Lidovými novinami, magazínem Koktejl nebo stanicí ČRo Leonardo. Publicisticky se orientuje na oblast vědy a vzdělávání.