Články autora
Koronavirus v roce 2020 dopadl na vědu i na akademické prostředí

Koronavirová pandemie ukázala, jak potřebná je věda a výzkum pro řešení současných a budoucích výzev společnosti. Málokdy dříve, pokud kdy vůbec, byli čeští vědci stejně často vidět jako v uplynulém tři čtvrtě roce. Nabízeli nápady, zařízení i erudici v boji proti koronaviru, ne vždy toho ale stát dokázal využít. Píše Martin Rychlík.
Díky hudbě se stáváme lidmi. Nějak muzicírují všechny lidské kultury
Kniha Etnomuzikologie amerického hudebního vědce Timothyho Rice uvádí do oboru, který stáčí svůj původní zájem o cizokrajné rytmy a zpěvy ke stále pestřejší variaci hudeb v postmoderním světě.
Na Altaji se dosud k léčbě koronaviru často používá přírodní medicína

„Republika Altaj byla v jednu chvíli poslední oblastí v Rusku, kde se koronavirus neobjevil. Proto začali Altajci říkat, že je prý chrání princezna z Ukoku, která nedovoluje proniknutí zla do našeho světa,“ říká v rozhovoru Tereza Hejzlarová z Univerzity Palackého.
Zájem žen o informatiku se pozvolna zvyšuje

Žen, jež míří na kdysi „pánské“ fakulty, přibývá. Z miniankety LN na českých vysokých školách vyplývá, že zájem žen o obory informačních technologií (IT) roste. Čísla dokládají, že pro řadu mladých slečen už počítače, technologie či programování nepředstavují „strašidelný svět“. Řada škol hovoří o stabilních, neklesajících počtech.
Ředitel školy by měl být pedagogickým lídrem, ne administrátorem

„Vycházíme z čísel za rok 2018, a víme, kolik peněz jsme do systému pustili pro rok 2019 a co je v prvním návrhu rozpočtu pro rok 2020 i střednědobě. Je to designováno, abychom vládní závazek, ve kterém jsme slíbili navýšit během čtyř let průměrný plat o 50 procent, splnili,“ říká v rozhovoru ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Důležité je mít hlavně cit pro komunikační situaci

Stanovit univerzální pravidla, jež by byla použitelná na všechny případy, je obtížné, říká v rozhovoru Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.
Češi jsou ve vědě premianty Visegrádu

Prestižní výroční žebříček Nature Index zařadil české přírodní vědy na úroveň Finska a Norska. Čeští vědci už v kvalitních výstupech „prohánějí“ o dost větší Polsko – a utekli Maďarům. Dobře to nevypadá se slovenskou vědou. Země se – stejně jako unijní Bulharsko – vůbec nedostalo do první světové padesátky.
Včelaření je symbolem ekologického smýšlení střední generace

K dnešnímu dni je podle údajů ministerstva zemědělství v zemi registrováno bezmála 60 tisíc včelařů s přibližně 670 tisíci včelstev. Některé oblasti jsou už „převčelené“. „Každému začátečníkovi nejdřív radím, ať začne ‚včelařit‘ v knihovně,“ říká včelař a biochemik Jiří Danihlík z Univerzity Palackého.
Padevět: Nynější demonstrace jsou i sérem proti budoucím lágrům
„Člověk si rychle zvyká na lepší. I proto se snažím připomínat, že tu poměrně nedávno existovaly tábory protektorátní, nacistické nebo komunistické,“ říká v rozhovoru historik Jiří Padevět.
Voda byla, je a bude limitujícím faktorem úrovně života společnosti

Na světě je šest států, které řeší kritický nedostatek vody. Vědci přišli s netradičním varováním o významu vod – velkou fotovýstavou na pražské Kampě. Kurátorem expozice je egyptolog Miroslav Bárta. Ten v rozhovoru opakovaně zdůrazňuje, že kvůli nedostatku vody zanikaly v minulosti státy. Totéž hrozí i teď.
Univerzita je v dobré kondici. Do roku 2030 chceme před Karlovku

„Ekonomicky se univerzitě daří, má směr. Nyní je zapotřebí ji posouvat dále. Mám ambici: aby se do roku 2030 stala Masarykova univerzita nejúspěšnější v České republice,“ říká Martin Bareš, budoucí rektor Masarykovy univerzity.
Barvitý příběh 3000leté tradice, která se vpisuje lidem pod kůži

Fanoušci tetování o těsně přiléhavých „kalhotách“ ze souostroví Samoa v Polynésii vědí. Jmenují se pe’a a celosvětově patří k nejtypičtějším tatuážím původních obyvatel. Akademický zájem o ně oživila studie věnovaná nejstaršímu vícehrotému tetovacímu náčiní v Oceánii – a patrně i na světě – a nová kniha Tatau z Havajské univerzity.
Zvýšený počet plagiátů na Filozofické fakultě mě trošku zaskočil

O nedávné kauze plagiátů na Filozofické fakultě, o pokračování spolupráce s významnými britskými univerzitami navzdory nevyjasněné situaci okolo brexitu i o bezpečnostních hrozbách jsme hovořili s Tomášem Zimou, rektorem Univerzity Karlovy.
Faraoni míří do Prahy na výstavu evropského formátu

Sluneční králové – výstava, na jejíž přípravě spolupracují vlády i vědecké a muzejní instituce, by se měla konat v roce 2020 v Národním muzeu. Letecky budou přepraveny desítky artefaktů objevené českými vědci v Abúsíru. „Obdobná výstava se v ČR ještě nikdy nekonala,“ říká ředitel Národního muzea. Nevídané zážitky slibují i egyptologové.
Zemanovi následníci se drží zpět. S ohlášením kandidatury vyčkávají

Zatím jeden jistý uchazeč prezidentských voleb v roce 2023 a hned sedm dalších osobností, které svoji budoucí kandidaturu nevylučují. Do voleb sice zbývají ještě zhruba čtyři roky, ale někteří adepti „zbrojí“ do ostré bitvy už nyní. Přinášíme seznam osobností, jež se o kandidaturu na Pražský hrad zajímají.
O autorovi
Martin Rychlík
