Články autora

Jean Malaquais: Život na hranici ilegality

Francouzský spisovatel polského původu Jean Malaquais (1908–1998) pocházel z emancipované, nepraktikující a kultivované židovské rodiny, která se celá stala obětí holocaustu.

Francouzský spisovatel polského původu se drsností popisu vyrovná Louisi-Ferdinandovi Célinovi a důsledným antitotalitarismem Orwellovi.

26.10.2011

Analýza psychologa: Lidí Breivikova typu pobíhají po světě miliony. Zejména v politice.

Norský atentátník není stejně jako Hitler či Stalin bláznem v pravém slova smyslu. U všech tří však nastaly poruchy osobnosti.

27.9.2011

Sarkozyho šavlička asi všechno nezachrání

Nicolas Sarkozy: Právě jsem si vzpomněl, co jsem chtěl říct. Straší mě jaderná hrozba ze strany Íránu. Měli bychom ho vzít preventivně útokem.

Francouzský prezident umí odpoutávat pozornost od bídných domácích poměrů akcemi v zahraničí. Přesto mu už nevěří ani třetina obyvatel.

6.9.2011

Francie: Politika jako abiturientský večírek

Pokud francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyrazí ve Francii „do terénu“, na policií vyhrazených místech jsou výhradně předem vybraní členové vládní strany UMP, které na ně za peníze daňových poplatníků dopravují desítky autobusů.

U francouzských politiků lze pozorovat pokles vzdělanosti, zvulgárnění, zhloupnutí a závratný úpadek psaného i mluveného projevu.

3.8.2011

Finanční krize teprve vyvrcholí - v roce 2012

Významný francouzský ekonom napsal komedii o finanční krizi ve verších. Končí revolucí. Lid přichází pověsit bankéře a prezidenta na kandelábry.

1.8.2011

Odveta staříků

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se ve volební kampani v roce 2007 zaměřil především na starší voliče a podbízel se jejich snům, přáním, či potlačeným přáním. A v podstatě to fungovalo. V generaci voličů nad 60 let dosáhl výsledku nad 60 procent.

Ve Francii se podařilo mladé natolik ideologicky zmanipulovat, že konformistická a bezduchá mládež se na žádnou vzpouru nezmůže.

14.7.2011

Soumrak eura nezpůsobili Řekové, ale nezodpovědní eurotechnokrati

Kancléřka Angela Merkelová je schopná napůl veřejně uznat, že Francie a Německo poskytují Řecku prostředky svých daňových poplatníků na splácení úvěrů německým a francouzským bankám. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy však mlčí.

Evropská pomoc Řecku je v podstatě sanováním zejména německých a francouzských bank, které vlastní velký objem řeckého dluhu.

1.7.2011

Poselství 19. století: Jak nahradit dějiny oslavováním a zábavou

U skutečného spisovatele hraje rozhodující roli vztek, vzpoura proti vyumělkovanému „páchání dobra“, byť za cenu rizika nihilismu a násilí.

30.5.2011

O autorovi

Martin Hybler

Martin Hybler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Psycholog, od roku 1982 žije ve Francii. Zajímá se o fenomenologii, literární kritiku a literární vědu.