Články autora

Jak na důchody? Poučný slovenský příklad

Důchod.

Slovenští zkušenost s druhým pilířem nás poučuje v jednom: navzdory problémům veřejných financí se nadále musíme spoléhat na první pilíř.

13.2.2015

Česká vláda je borec. Umí naštvat mladé i staré, bohaté i chudé.

Jak moc nás stabilizační opatření vlády destabilizují? Analyzuje ekonomka Markéta Šichtařová.

Nechte už tu eurozónu konečně padnout!

Půjčka pro MMF znamená pokus – byť marný – o záchranu eura. Toho eura, o které česká, ale třeba ani německá veřejnost nestojí. 

19.12.2011

Na výši DPH nesejde

Nová vláda si s daněmi opět bude hrát jako kluci na písečku. V nejistém prostředí proto dává smysl tlačit na daně co nejnižší.

22.7.2011

Compulsory pension plans a ‘dead-end trap’

Jedním z problémů penzijních fondů je, že pokud do nich budou povinně nahnané masy, vznikne otázka, z čeho se budou vyplácet současní důchodci.

The ‘old’ European democracies as a rule don’t force anyone to speculate with their money in investment funds

Povinné penzijní fondy jsou past. Není úniku.

Jedním z problémů penzijních fondů je, že pokud do nich budou povinně nahnané masy, vznikne otázka, z čeho se budou vyplácet současní důchodci.

Staré demokracie obvykle nikoho ke spekulacím ve fondech nenutí. Ne náhodou mají HDP na hlavu i politickou kulturu vyšší než střední Evropa.

18.2.2011

O autorovi

Markéta Šichtařová

Markéta Šichtařová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hlavní ekonomka analytické společnosti Next Finance, kterou založila v roce 2004. Předtím působila jako hlavní ekonomka Volksbank, v letech 2006 a 2007 byla vedoucí týmu ekonomických poradců ministra financí České republiky. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a má všechny úrovně makléřských zkoušek udělovaných Komisí pro cenné papíry včetně obchodování s finančními deriváty.