Články autora

Herman Melville: Slovo harpunáře

Americký spisovatel Herman Melville (1819–1891) napsal dostatečný počet pozoruhodných knih, jež svědčí o tom, že jeho cesta od veleúspěšného autora přes zapomnění ke klasikovi světové literatury zahrnuje opravdovost tázání, zaujetí i nezdolné vytrvalosti

Román Bílá velryba by měl být výzvou k poznání ostatní Melvillovy tvorby. Je příkladem usilovného kroužení okolo posedlosti, již nelze vyslovit.

28.6.2012

Emil Cioran: Mistr nespavců a teoretik sebevraždy

Dílo francouzského spisovatele rumunského původu Emila Ciorana (1911–1995), který by se letos 8. dubna dožila sta let, nelze bez zkreslení shrnout.

Francouzský spisovatel rumunského původu si nemohl dovolit nevědět, co ve století tajných policií obnáší ukazovat pravou tvář na potkání.

24.9.2011

Joseph Conrad: Život jako plavba

Anglický spisovatel polského původu Joseph Conrad (1857–1923) splňuje podmínku znepokojivosti i intelektuální poctivosti na výtečnou, přesto na něm lpí nenápadné prokletí. Pro milovníky dobrodužných románů je příliš intelektuální, pro intelektuály jsou j

Pro milovníky dobrodužných románů je příliš intelektuální, pro intelektuály jsou jeho knihy příliš dobrodružné. Vyhnout se mu však znamená obývat neúplný nebo přikrášlený svět.

8.6.2011

Fernando Pessoa: Průkopník nezneužitelného individualismu

Vnitřní život portugalského spisovatele Fernanda Pessoy byl natolik bohatý, že o jeho vnějším životě lze jen říct, že se narodil v Lisabonu, mládí prožil v Jižní Africe a živil se jako korespondent několika lisabonských firem.

Již na počátku 20. století rozpoznal nebezpečí, jež člověku hrozí, vzdá-li se svého „já“, jak to po něm žádají vlasti, církve a politické strany.

20.5.2011

O autorovi

Lubomír Martínek