Články autora

Pro člověka informační společnosti klasické dějiny skončily

Vilém Flusser, Postdějiny.

Dějiny jsou po Osvětimi, jež nebyla náhoda, ale vyplývá z historicity západního člověka, nemožné a děsivé, protože ukázaly, že se v naší civilizaci skrývá teror. Postdějinný člověk však nemůže dějinám úplně uniknout.

14.8.2019

Jak nově filozoficky uchopit politiku

Jacques Rancière, Neshoda. Politika a filozofie.

Filozofie se vždy snažila politiku zničit a podle její současné situace – postdemokracie – se jí to téměř podařilo. Proto je třeba nově filozoficky promyslet pojmy tradiční politické teorie a pokusit se nastolit nový vztah filozofie a politiky bez vzájemné redukce. Klíčem k zachování odlišnosti obou je neshoda jako princip politiky.

12.12.2018

Nekauzální provokace aneb Jak hrát hru započatou Borgesem

Antonín Kosík, Insistence.

Na pozadí minipříběhů, v nichž se pojednává paměť, opakování, imaginace, svátky, se nabízí společný motiv jako vnitřní/vnější možnost soudržnosti – čas. Jeho struktura či skladba, je-li vůbec nějaká, se jeví složitější, nesrozumitelnější, záhadnější a zábavnější než lineární pojetí na základě příčiny a následku.

30.11.2016

O autorovi

Lenka Hanovská

Lenka Hanovská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Vystudovala filozofickou a socio-kulturní antropologii na Univerzitě Karlově v Praze. Delší čas pracovala jako redaktorka v Sociologickém nakladatelství SLON, kratší potom jako mediální analytička ve společnosti Newton Media.