Články autora

Dárky nakoupené na dluh si lidé v exekuci nemusejí užít

Exekutoři a vánoční dárky.

Podle průzkumu exekutorské komory se kvůli Vánocům se zadluží 27 procent Čechů s exekuční zkušeností. Na Štědrý den se exekutorů lidé bát spíše nemusejí, ale na Boží hod či na Štěpána už přijít mohou.

23.12.2016

Předmanželská smlouva je rozumným řešením

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Notáři letos sepsali o desetinu předmanželských smluv více než loni, průměrně 800 za měsíc. „Snoubenci je uzavírají, pokud chtějí po uzavření sňatku svůj majetek uspořádat jinak, než ukládá zákon. Zejména se tím vyhnou případné nedořešené finanční minulosti svého partnera,“ říká v rozhovoru prezident českých notářů Radim Neubauer.

8.12.2016

Začít znovu jakoby po Maastrichtu by bylo výhodné, ale iluzorní

Arsene Verny

Profesor Arsène Verny při jednáních o přistoupení Česka a dalších států řídil tým odborníků při Evropské komisi. A v rozhovoru vzpomíná: „Šlo o mnohem víc než plnění asociační dohody a převzetí právního řádu EU. Evropská komise i česká vláda skrze nás prosazovaly své zájmy, a konkrétní.“

1.12.2016

Justice je nezávislá, ale žádné institucionální záruky nemá

Martin Šolc, advokát.

Podle pražského advokáta Martina Šolce, který od ledna bude stát v čele největší globální organizaci právníků IBA, korupce nepatří mezi hlavní problémy české justice. Za ten považuje svobodu přemýšlení při rozhodování. „Aby soudce řekl, že určité jednání je nemravné, a proto neplatné, to od něho vyžaduje odvahu,“ tvrdí v rozhovoru.

24.11.2016

Uber metropoli prospěje. Lepší je zaměřit se na nepoctivce

Problematický vztah řidičů Uberu a taxislužby

Pražský magistrát vyhlásil válku službě Uber, která vozí zákazníky po metropoli pomocí mobilní aplikace. Oslovení právníci v anketě ale často volají po legalizaci Uberu a kontrole nepoctivých taxikářů.

23.11.2016

Opětovné jmenování soudních funkcionářů je slabým místem justice

Ladislav Derka, soudce Vrchního soudu v Praze.

Pražský soudce Ladislav Derka brojí proti letitým justičním funkcionářům, již udělají cokoli, aby se udrželi ve svém křesle. A v rozhovoru říká: „Když soudní funkcionář sedí ve funkci několik desítek let, podléhá sebeuspokojení. Proto by se měl do zákona o soudech a soudcích včlenit zákaz opakovaného jmenování soudních funkcionářů.“

10.11.2016

Systém klade na úředníky nároky, kterým nejsou schopní dostát

Martin Kramář, advokát Weil, Gotshal & Manges.

„Pokud soukromý investor nedokáže odhadnout, kdy padne rozhodnutí, investuje v jiném státě. Má to dopad na naši ekonomiku a její konkurenceschopnost. Přicházíme o domácí i zahraniční investice,“ říká v rozhovoru advokát Martin Kramář.

1.11.2016

Odpovědnost rakouského advokáta je vyšší než českého

Advokát Michal Vávra.

„České firmy si neuvědomují, že pravidla jsou přísná a rakouské úřady si při jejich vynucování počínají až extrémně formalisticky,“ říká v rozhovoru brněnský advokát Michal Vávra.

27.10.2016

Zavírat lidi na čtyřicet let je nesmysl

Doba věznění za trestné činy.

Veřejnost často popuzují údajně nízké tresty za činy, v jejichž důsledku lidé umírají. Právníci v pravidelné anketě však varují před ukvapenými řešeními.

26.10.2016

Nová šance od ministra Pelikána: Změna podmínek osobního bankrotu

Osobní bankrot.

Podle návrhu novely ministra spravedlnosti Roberta Pelikána by dlužník přišel o veškerý majetek s výjimkou běžného vybavení domácnosti. Výtěžek z prodeje by si rozdělili věřitelé.

26.10.2016

Krize poštvala lidi proti Evropské unii neprávem

Jan M. Passer, nový český soudce Tribunálu.

„Na evropské úrovni však máme možnost ovlivnit podobu všech regulací podstatně efektivněji a s větší váhou, než kdybychom byli vně unie. Naprosto tedy odmítám řeči o ,bruselském diktátu‘,“ říká Jan M. Passer, který nedávno přestoupil z Nejvyššího správního soudu na Tribunál EU.

5.10.2016

Práva zloděje nemají mít přednost před ochranou okradeného

Zloděj při krádeži auta- ilustrační

Právní ochrany se nemůže domáhat ten, kdo sám porušuje zákony, shodla se většina oslovených právníků v pravidelné anketě.

21.9.2016

Soudy osvobodí daňové defraudanty kvůli přísnosti českých zákonů

Ondřej Trubač, advokát.

„Daňové zákony patří v Česku mezi nejčastěji novelizované, a tudíž i nejméně přehledné předpisy. Málokdo může tvrdit, že se v nich opravdu vyzná,“ říká v rozhovoru advokát Ondřej Trubač. A dodává: „Daňové penále by mělo být zrušeno.“

11.8.2016

Právníci: Trest smrt je barbarský a pokles kriminality nepřinese

Vězení, ilustrační foto.

Většina české společnosti sice uzákonění trestu smrti dlouhodobě podporuje, ale devět z deseti právníků v pravidelné anketě je ostře proti. Především se obávají justičních omylů a politické zneužitelnosti.

3.8.2016

Chcete vědět, zda má váš nájemník dluhy? Zjistíte to na poště.

Exekuce. (Ilustrační foto.)

Chcete zjistit, zda je na konkrétní osobu uvalena exekuce a její výši? Výpis získáte přes internet a od července se k němu dostanete i na pobočkách České pošty s kontaktními místy Czech POINT.

25.7.2016

O autorovi

Kristián Léko

Kristián Léko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Vedoucí přílohy Právo a justice LN. Přispívá také do rubriky domácího zpravodajství. Je absolventem Právnické fakulty UK.