Články autora

Svět je zahlcený informacemi. Skutečná výzva je jejich selekce.

George Friedman, americký geopolitický expert, zakladatel soukromé zpravodajské...

Americký geopolitický expert George Friedman je jedním z mála analytiků hodnotících kladně německou politiku vůči Rusku. Zakladatel soukromé zpravodajské agentury Stratfor v rozhovoru rozvíjí svou tezi nárazníkové zóny okolo Ruska a nejvíc se obává návratu nacionalismu do Evropy.

8.7.2015

Nová zahraniční koncepce? Jen maločeský realismus

Michal Kopeček

Česká levice přichází s politickým realismem: zobrazuje svět jako místo, které je řízeno mocenskými bloky. Je to však svět, v němž neprohrává jen Česko, spolu s ním prohrává celá Evropa, říká v rozhovoru historik Michal Kopeček.

9.1.2015

Nové pojetí lidských práv à la ministerstvo zahraničí

Zaorálek, Drulák

Transformace české zahraniční politiky se rozevírá do šířky. Ke změně přistoupil první náměstek Petr Drulák s mandátem od ministra Lubomíra Zaorálka. Zpochybnění univerzality lidských práv využijí státy, jež jsou v této oblasti nejhorší.

17.10.2014

Martin Palouš: Neargumentujme podobně jako Íránci

Martin Palouš

Kubánci věří Čechům víc než Španělům, říká v reakci na prvního náměstka ministra zahraničí Petra Druláka bývalý velvyslanec v USA. Opustit teď kubánský disent by dle něho bylo nešťastné.

21.6.2014

Ukrajina: Proč Češi mlčí?

Záběr z demonstrací zastánců evropské integrace proti ukrajinské vládě v čele s prezidentem Janukovyčem, které proběhly v Kyjevě v neděli 1. prosince.

Černínský palác se tváří, jako kdyby se na Ukrajině skoro nic nedělo.

19.2.2014

Otec Evropy slaví 1200 let. Zdá se, že jen s Němci.

Dnes, 28. ledna, uplyne 1200 let od smrti Karla Velikého. Němci chystají oslavy, zbytek Evropy je netečný.

29.1.2014

Petr Drulák: Zabedněnost českých politiků je naším rizikem

Politolog Drulák v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ varuje, že nezájem Čechů o svět může vést až k paralýze státu nad správou jeho území.

13.1.2014

Eurotajemník Tomáš Prouza: Muž ohrožený vytěsněním

Sobotkův důvěrník jistě narazí na odpor ministrů nebo jejich lidí v resortech, pokud po nich bude chtít český postoj, analýzu, zkrátka výkon.

9.1.2014

Koalice: Náměstci, třeste se!

Rodící se Sobotkova vláda zůstane, zdá se, věrná tradici, že na úřednická místa patří političtí nominanti.

Pozdrav z Francie: Přejeme krásně protrpěný rok!

Francouzi patří mezi nejnešťastnější národy, i když se vlastně mají skvěle. Rádi totiž trpí.

3.1.2014

Řekové převezmou otěže EU: Brusel z toho šediví

Řecko bude od 1. ledna předsedat Evropské unii. Mnozí jsou z toho kvůli tamní nestabilitě nervózní. Stejná nervozita provázela už i Česko.

28.12.2013

Rusnokova vláda: Homosexuály na olympiádě v Soči nepodpoříme

Česko se nepřipojilo k výzvě 23 členských zemí EU, aby byla dodržována lidská práva všech sportovců a návštěvníků navzdory ruským zákonům.

27.12.2013

Jak zabránit Zemanovi, aby vetoval ministry? ČSSD ho chce hnát k Ústavnímu soudu.

S kým by Bohuslav Sobotka (uprostřed) u Miloše Zemana narazil? Moratorium se po Lubomíru Zaorálkovi (vlevo) rozšířilo i na Jiřího Dienstbiera.

Plánovaný postup proti prezidentovu bojkotu má háček: mohl by se zhroutit, nebude-li šéf sociálních demokratů nejprve jmenován premiérem.

23.12.2013

Eurovýbor: Noční můra poslanců?

Sněmovní Výbor pro záležitosti Evropské unie je jediný bez předsedy. Zákonodárci se tradičně „třepali“, kdo ho povede. Zájem má jeden lidovec.

19.12.2013

Senátoři odstartovali bitvu proti „nepřizpůsobivým“

Horní komora odsoudila doporučení Rady EU za něco, co v něm není. Vysvětlení by mohlo spočívat v tažení skupinky zákonodárců proti Romům.

12.12.2013

O autorovi

Kateřina Šafaříková

Kateřina Šafaříková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Bývalá redaktorka Lidových novin. Vystudovala žurnalistiku a mezinárodní vztahy, poté pracovala jako reportérka v Lidových novinách a v týdeníku Respekt. Zaměřuje se na západní Evropu, Evropskou unii a českou zahraniční politiku. V letech 2004 až 2009 působila jako zpravodajka LN v Bruselu. Naposledy působila jako šéfeditorka webu ČT24 a poté jako redaktorka serveru Česká pozice.