Články autora
Před parny nechrání jen klimatizace, ale i zelená fasáda

Čím dál více lidí si kvůli stále častějším a nepolevujícím parnům pořizuje bydlení s klimatizací. Život v rozpálených ulicích ale dokáží v letních dnech výrazně zpříjemnit i architekti a urbanisté, kteří se pokoušejí dostat do měst více zeleně. Velmi účinné jsou například zelené střechy nebo fasády.
Čínská hra se soukromím. Země se rozhodla bodovat své občany

Do roku 2020 by měl mít každý obyvatel Číny své sociální kreditní bodové hodnocení. Kontroverzní záměr by čínský stát nedokázal uskutečnit bez masivních investic do moderních technologií.
V Česku má hypotéku mnohem méně domácností než v západní Evropě

V západní Evropě je běžné pořídit si bydlení na dluh, v zemích východní Evropy je situace opačná. V Česku má hypotéku čtvrtina domácností, používá se ke koupi zhruba poloviny bytů. Do konce září bude u nás zájem o hypoteční úvěry růst. Poté opadne, neboť začátkem října začne platit přísnější regulatorní opatření České národní banky.
J&T versus CEFC aneb Bitva o splacení 11,5 miliardy korun

Největší čínský investor v Česku utržil tvrdou ránu. Evropskou dceru konglomerátu CEFC manažersky ovládla česká finanční skupina J&T. Čínská firma dluží J&T Private Investments zhruba 450 milionů eur (asi 11,5 miliardy korun), úvěr prý ale v termínu nesplatila. J&T tak převzala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company.
Čína v investicích dominuje. EU musí změnit přístup

Evropské podniky brzdí na čínském trhu řada restrikcí, opačným směrem jsou dveře otevřené, tvrdí nedávno zveřejněná analýza. Podle ní zeje mezi objemem peněz utracených Číňany v Evropské unii a investicemi Evropanů v Číně propastný rozdíl. Jejím doporučením je asertivní prosazování ekonomické agendy při jednání s Čínou.
Zpráva EU: Nová obchodní iniciativa Pekingu pomáhá čínským firmám

Dle zprávy unijních diplomatů záměr Číny vybudovat novou hedvábnou stezku může poškodit obchodní zájmy Evropské unie a zvýhodňuje čínské firmy, protože neposkytuje příležitosti pro evropské společnosti. Navíc může rozdělit členské země EU, neboť na ni reagují odlišně.
Velkolepé plány čínské skupiny CEFC se zbortily i v Portugalsku

Česko není jedinou zemí, v níž se nezdařila transakce čínské skupiny CEFC. Totéž se stalo v Portugalsku, kde jako u nás deklarovala záměr vybudovat finanční centrum pro Evropu. Portugalská nadace Calouste Gulbenkian nedávno ukončila jednání s CEFC China o prodeji ropné firmy Partex – kvůli nejasnostem kolem šéfa CEFC Jie Ťien-minga.
Čínský státní fond zatím v Česku zkoumá investice skupiny CEFC

Při jednání Andreje Babiše, premiéra v demisi a miliardáře se zkušenostmi z vrcholného byznysu, s šéfem čínského investičního kolosu CITIC Čchang Čen-mingem ve čtvrtek 19. dubna v sídle vlády, nedostal Babiš na některé otázky jasnou odpověď. Například zda v Česku tento státní čínský fond chystá nějaké další nebo strategické nákupy.
Čínská CEFC rozprodává reality po celém světě. V Česku však ne

Až 650 milionů eur utratili Číňané od roku 2015 za české reality. Drtivá většina proinvestovaných peněz přitom připadá na skupinu CEFC, která v současnosti rozprodává nemovitosti po celém světě. Těch českých, které patří ve své třídě k těm nejatraktivnějším v Praze, se to však údajně netýká.
Čínské investice v Česku: Nesplněné sliby

Ze 17 ekonomických dohod, jež o Velikonocích 2016 v Praze uzavřeli prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching, se aktuálně podařilo zcela naplnit pouze dva kontrakty, jeden zčásti. Přitom měly z Číny plynout do Česka stamiliardové investice.
Majiteli pražského bytu se investice vrátí za 22 let

V průměru 22 let trvá, než se pronajímateli nového bytu v Praze vrátí peníze, které do jeho koupě investoval. Praha tak stojí na pomyslné hranici mezi západní a východní Evropou. Co do popularity nájemního bydlení, která je podstatně nižší než u vlastnického bydlení, se Česko řadí spíše k východní Evropě.
Boj o životní pojistky odstartoval. Možná až milionu pojištěnců

Úřad finančního arbitra, který rozhoduje spory mezi spotřebiteli a finančními institucemi, označil za neplatné dvě smlouvy investičního životního pojištění. Experti nyní očekávají, že o neplatnost pojistných smluv se strhne letitá bitva právníků. Pro pojišťovny by totiž zneplatnění smluv znamenalo vážnou ránu do jejich hospodaření.
Peking zpřísňuje dohled nad zahraničními investicemi

Loni se čínské zahraniční investice snížily téměř o třetinu na 120 miliard dolarů. Jde o první pokles od roku 2003. Čínští investoři odstoupili od 19 již oznámených transakcí v celkové hodnotě 12 miliard dolarů. Prognózy, jaký směr naberou čínské investice letos, se ale různí. Otazník visí i nad dalšími nákupy gigantu CEFC v Česku.
Praha by se měla více prezentovat jako místo pro byznys

„V Praze se skvěle žije. Pokud by se měla prezentovat jako místo byznysu, infrastruktura bude důležitým aspektem,“ říká generální ředitelka Skanska Property Czech Republic Marie Passburg v posledním rozhovoru z 20dílného seriálu LN a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí o budoucnosti Prahy.
Praha by v konkurenci světových měst mohla uspět

Ve 20dílném seriálu rozhovorů Pražské perspektivy, který připravily LN a ARTN, se k problémům Prahy vyjádřilo 20 osobností – od developerů přes architekty až po provozovatele soukromé galerie. Ohledně směřování české metropole jsou vesměs optimistické, ale například jí chybí vize.
O autorovi
Kateřina Menzelová

Zástupkyně šéfredaktora ČESKÉ POZICE. Po studiu hospodářské politiky na Vysoké škole ekonomické v Praze absolvovala dvě stáže v čínštině, a to roční na Pekingské univerzitě a půlroční na Nanhua University na Tchaj-wanu. Více než deset let se jako novinářka týdeníku Euro zabývala realitním trhem, dále se specializuje na Čínu a sektor luxusu.