Články autora
Karlovy Vary zaspaly. Žily z podstaty lázeňského města

Karlovy Vary potřebují investice do objektů pro volnočasové vyžití. „Město se musí ptát, jak bude zajištěno financování, aby se nestalo, že investor projekt nedokončí,“ říká v rozhovoru primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.
Krátkodobé pronájmy lze omezit, ale nevím, je-li to správné

Internetová platforma Flatio cílící na střednědobé pronájmy láká na plně vybavené byty a možnost vyřídit vše online.„Mezi nájemníky převládají expati nebo digitální nomádi,“ říká v rozhovoru Radim Rezek, zakladatel a šéf Flatia.
Stále populárnějším realitním fondům chybí v Česku tradice

V České republice velice rychle roste popularita realitních fondů, které ukládají peníze investorů do nemovitostí. Nejsou tak rizikové. Tuzemské fondy se nicméně objemem majetku těm západoevropským teprve zlehka přibližují. Tamní fondy do realit totiž mají i padesátiletou historii. U nás něco takového z logických důvodů chybí.
Nový zákon slibuje zahraničním investorům v Číně rovné zacházení

Čína přijetím nového zákona o zahraničních investicích vzkazuje investorům, že je pro ně atraktivní zemí, protože pro ně zajišťuje spravedlivější podmínky. Zástupci západního byznysu v bývalé říši středu vstřícný krok čínského vedení přivítali, ale politologové či ekonomové jsou skeptičtí. Podle nich přílišný optimismus není namístě.
Nedostupná Praha. Byt do 60 tisíc za metr nekoupíte

101 tisíc korun stojí v průměru metr čtvereční nového bytu v Praze. Ještě před pár lety se přitom tato částka platila za luxusní byty. Z nabídky navíc vymizely levnější byty. Opačný jev lze pozorovat mimo Prahu, v řadě regionů zamířily ceny nového bydlení dolů. Důvodem jsou zpřísněná pravidla poskytování hypoték.
Technologie dobrým realitním makléřům místa neuberou

„Každý realitní makléř by měl složit nějakou zkoušku. Tím se protřídí lidé, kteří se za makléře vydávají,“ říká v rozhovoru realitní specialista Anton Kozych.
Byty následkem zpřísnění hypoték zlevňují. Výjimkou je Praha

Po několikaletém a nepřetržitém zdražování se růst cen výrazně přibrzdil, většina krajů hlásí dokonce jejich propad. Navíc podstatně ubylo zájemců o nové bydlení. Důvodem poklesu cen, ale i odlivu kupujících jsou přísnější podmínky pro udělení hypoték. Hlavní město se zbytku republiky nicméně vymyká.
Čínský Huawei má stop v USA. Evropské země zatím jednotné nejsou
V USA se čínská společnost Huawei dostala do potíží již v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro Kongres ukázala, že je úzce spojena s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Spolupráci s ní zakázaly či omezují také Austrálie, Nový Zéland či Japonsko. Žádná evropská země tak daleko jako USA zatím nezašla.
Česko je pro Rusy atraktivní podobnou mentalitou i ateismem

V Rusku není nic, co by lidi motivovalo, říká v rozhovoru podnikatel Artem Egorov, rodák z Moskvy, který má španělské občanství a téměř 20 let žije s rodinou v Praze. A dodává: „Pro současné skutečné ruské boháče není Česká republika vůbec zajímavá. Ti jedou třeba do Nice.“
Montované bytové domy: Cenově dostupné byty

Výstavba montovaných bytových domů zažívá v západní a v severní Evropě boom. Byty v montovaných domech vyjdou levněji a navíc jejich výstavba je až o polovinu rychlejší v porovnání s tradiční metodou. Důvodem je, že jednotlivé části domů se vyrobí v továrně, na staveniště se dopraví nákladním autem a následně se komponenty smontují.
Huawei má velmi otevřenou kybernetickou bezpečnostní politiku

„Kdo by získal na tom, kdyby se čínský technologický gigant nemohl účastnit výběrových řízení?“ ptá se v rozhovoru Radoslaw Kedzia, šéf Huawei, odpovědný za aktivity společnosti v Česku a na Slovensku. A je přesvědčen: „Nezískají na tom ani naši klienti, ani obyvatelé České republiky.“
Developeři začali lákat kupce na virtuální realitu

Prohlídky se speciálními brýlemi už nejsou výsadou jen několika málo bytů v luxusnějších pražských lokalitách. Virtuální prohlídka bytu se naopak začíná stávat normou. Není ostatně divu, developeři si od jimi zaváděné technologické novinky slibují zvýšení atraktivity jimi nabízených bytů, tím pádem větší byznys.
Čínské investice v Česku: Zatím daleko za očekáváním

Z údajů o zahraničních investicích vyplývá, že se objem investovaného čínského kapitálu v Česku v uplynulých letech zvýšil. Při srovnání Číny s dalšími zeměmi však na předních místech top investorů není, přičemž je druhou největší ekonomikou světa. Hodnota čínských investic v Česku tvoří méně než procento celkových přímých investic.
Důsledek zaměstnávání načerno: Prioritní cena, ne kvalita práce
Ze statistik vyplývá, že loni bylo za nelegální zaměstnávání uloženo 440 pokut za bezmála 86 milionů korun, letos do konce července dostali zaměstnavatelé již 273 pokut za necelých 77 milionů korun. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a dalších státních institucí včetně policie se dohodli, že kontroly práce načerno zintenzivní.
Na úvěr dosáhne méně lidí. Ale ani nájemní bydlení není řešením

Všichni se shodují, že popularita nájemního bydlení v Česku poroste. Nestane se to však v nejbližší době. I když se do něho pouštějí někteří developeři a další o tom uvažují, projektů je málo. A výše nájemného v nich rozhodně není pro nízkopříjmové skupiny. Navíc nabídkové ceny nájmů v Praze kopírují rostoucí trend vývoje cen bytů.
O autorovi
Kateřina Menzelová

Zástupkyně šéfredaktora ČESKÉ POZICE. Po studiu hospodářské politiky na Vysoké škole ekonomické v Praze absolvovala dvě stáže v čínštině, a to roční na Pekingské univerzitě a půlroční na Nanhua University na Tchaj-wanu. Více než deset let se jako novinářka týdeníku Euro zabývala realitním trhem, dále se specializuje na Čínu a sektor luxusu.