Články autora

Západ versus BRICS

Barack Obama pracuje ve své kanceláři

Vojenská síla Západu nikdy nebyla tak velká. Ve válce v Iráku trvalo západním spojencům jen několik dnů, než zlomily vojenský odpor. I dlouhá okupace tohoto velkého území stála život necelých pět tisíc amerických a dalších spojeneckých vojáků. V novinových titulcích drama, v historickém srovnání nic.

15.8.2014

Atlas daňových rájů. Blíží se jejich konec?

Daňové ráje.

Tajný účet ve Švýcarsku si šlo otevřít už před válkou. Američtí gangsteři si ukládali dluhopisy na doručitele v bankách na Kajmanských ostrovech už před 30 lety. Přesto jsou daňové ráje relativně novým fenoménem.

8.8.2014

Tlak na změnu chování ECB aneb Čas na kreativitu

Krize vytváří tlak na změnu chování a úlohu centrálních bank, včetně Evropské...

Politika Evropské centrální banky v poslední době naráží na své limity a možná bude muset opustit starý model centrálního bankovnictví. Je slyšet hlasy, aby se vzdala cílování cen a místo toho dostala mandát sledovat hospodářský růst, píše Juraj Draxler.

13.6.2014

Evropská unie mezi vizemi a pragmatismem

Evropská unie. Ilustrační foto.

Politizace evropské exekutivy v podobě přímé volby předsedy Evropské komise může ledaskoho znepokojovat. Evropský projekt dlouho stál mimo tradiční ideologické zlomy, byl jaksi pragmatičtější než vnitřní politika. Právě to bylo pro mnohé jeho předností. Píše Juraj Draxler.

25.5.2014

Co takhle financovat českou infrastrukturu netradičně...

V mnoha zemích se na financování infrastruktury podílejí mechanismy vyčleněné z přímého okruhu veřejných financí, píše Juraj Draxler.

11.4.2014

Důchodové reformy by neměly být ideologickou hračkou

Velikost důchodů je daná koláčem, kterým je ekonomika jako celek. A důchodový systém je jen mechanismus určující, jak se z koláče ukrajuje.

5.3.2014

O autorovi

Juraj Draxler

Juraj Draxler. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Poradce subjektů v soukromém i veřejném sektoru. Jako ekonom a politolog působil v bruselském Centru pro evropská politická studia (CEPS), ve kterém je dosud externím konzultantem. Podílel se na výzkumných projektech v oblasti penzijního pojištění, sociálních dopadů globalizace a budoucnosti pracovních trhů v Evropě.