Články autora
Kauza Čapí hnízdo: Stanovisko Pavla Zemana je kritikou policie

Pokud se policie vrátí na začátek vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a bude se ho snažit doplnit ve smyslu pokynu Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, můžeme na konečné posouzení a vyhodnocení po doplnění vyšetřování čekat dlouho. Otázkou především je, jak policie zásadní nedostatek postupu při vyšetřování napraví. Píše Jiří Chýla.
Jak laureát Nobelovy ceny za fyziku změnil kosmologii ve vědu

Vhled do fyzikální kosmologie v podání fyzika Jamese Peeblese, který letos obdržel polovinu Nobelovy ceny za fyziku, obohatil tento náročný vědecký obor. Tento americký kosmolog jako jeden z prvních pochopil klíčový význam faktu, že teplota reliktního záření není úplně stejná ve všech směrech, odkud k nám přichází.
Léčebný účinek kauzy Čapí hnízdo: Změna žádostí o dotace

Hlavní ponaučení z kauzy Čapí hnízdo je jasné: řídící orgán poskytovatele nepostupoval v souladu s pravidly pro posuzování a výběr žádostí.
Pohádka o brexitu a Evropské unii

Na článek Pavla Kohouta Brexit aneb Jak zajistit, aby další členská země neopustila EU zareagoval Jiří Chýla. Podle něho Kohout o motivacích britského expremiéra Davida Camerona k referendu o brexitu a nových podmínkách členství UK v unii, které vyjednal, nic neví. A ani o fungování EU.
Vzorem pro česká referenda by mělo být Švýcarsko, nikoli Británie
Pokud by se mělo stát referendum součástí našeho právního systému, měli bychom převzít švýcarský princip, že lid rozhoduje o návrhu lidové iniciativy na základě materiálu připraveného vládou a parlamentem. To ale současný návrh zákona SPD o referendu nečiní.
Zpráva OLAF Babiše z ničeho neobviňuje

Zprávu OLAF je třeba přečíst nezaujatě a netvrdit něco, co v ní není, protože se tím ničemu nepomůže.
Kauza Čapí hnízdo: Dorazí-li Godot-OLAF, asi se budeme divit

Pokud Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) přijde, přinese zřejmě jen zprávu, zda žádost Čapího hnízda obsahovala nepravdivé či neúplné údaje nebo některé zamlčela a Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy postupoval podle vlastních pravidel. O Andreji Babišovi v ní asi nic nebude.
Kauza Čapí hnízdo: Je třeba zapomenout na Babiše

Chce-li policie někoho obvinit z podvodu v kauze Čapí hnízdo, měla by začít jeho představenstvem, předsedou výboru regionální rady Petrem Bendlem a šéfem jejího úřadu Tomášem Novotným. Až by obvinění pochopili, že jim hrozí pár let natvrdo, možná by si některý vzpomněl, kdo za vším stál.
Kauza Čapí hnízdo: Problém i středočeského exhejtmana Bendla

V kauze Čapí hnízdo je podstatné, byly-li v žádosti o dotaci uvedeny úplné a pravdivé informace o jeho možném propojení s jinými podniky. Pokud tomu tak bylo, nešlo o pokus o dotační podvod, a udělení dotace bylo důsledkem rozhodnutí výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, jemuž šéfoval Petr Bendl. Píše Jiří Chýla.
Prezident Zeman se o čínských investicích v Německu mýlí. Zatím

Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství prohlásil, že „Čína je největším zahraničním investorem v sousedním Německu“. Podle Jiřího Chýly toto tvrzení souvisí se skutečností jen vzdáleně.
Jak efektivně podporovat aplikovaný výzkum

Profesor fyziky Jiří Chýla reaguje na tři texty o financování výzkumu: „Podpora aplikovaného výzkumu už tři roky klesá“ viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Zbyňka Frolíka a „Stát se brání tomu, co funguje“ a „Peníze na aplikovaný výzkum klesají, šancí jsou evropské fondy“ prezidenta Asociace výzkumných organizací Libora Krause.
Vzestup, pád a znovuzrození pentakvarků

Ve středu 15. července prolétla většinou médií zpráva, že v CERN byla objevena nová částice – pentakvark. Evidence, že existují částice složené z bezbarvých kombinací více než tří kvarků, je důležitá, ale nepředstavuje takový milník ve zkoumání struktury hmoty, jako byl objev Higgsova bosonu.
Jak jsme na tom s excelencí v (základním) výzkumu

Česko patří v excelentnosti základního výzkumu mezi nejhorší v Evropě, tvrdí člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace Jiří Cieńciala. A Jiří Chýla se ptá: „Není to proto, že máme v mezinárodním srovnání slabý firemní aplikovaný výzkum?“
Spustí se vysavač veřejných prostředků na výzkum?

Novelou vysokoškolského zákona v její současné podobě by stát ztratil kontrolu nad zřizováním „veřejných výzkumných organizací“. Ty mají automatický nárok na veřejnou finanční podporu, a tak by se mohly spustit vražedné závody ve vysávání peněz na výzkum a vývoj, píše Jiří Chýla. Aktualizováno o reakci rektora UK Tomáše Zimy.
Polemika: Kritika kroků předsednictva Grantové agentury je oprávněná

Způsob rozdělování prostředků GAČR by měl být zcela průhledný a pravidla, jimiž se řídí, musejí být dobře rozmyšlena, upozorňuje Jiří Chýla.
O autorovi
Jiří Chýla

Profesor fyziky, působí ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Zabývá se teorií elementárních částic. Od počátku 90. let přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzitě Karlovy a s kolegy z MFF UK a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT vede Centrum částicové fyziky, jehož týmy se podílejí na důležitých experimentech v hlavních světových laboratořích fyziky částic, včetně CERN v Ženevě. Je autorem řady odborných studií.