Články autora
Jedna z největších vědeckých akcí v dějinách: Vakcíny proti covidu-19

Neuvěřitelné množství peněz. Enormní expertní nasazení. Nejnovější vědecké objevy. To vše umožnilo přinést lidem v rekordním čase několik vakcín a zároveň rozběhnout akci, jež snese srovnání zřejmě jen s očkovací kampaní proti obrně v padesátých letech 20. století nebo s eradikací neštovic v letech 1967 až 1977. Píše Jaroslav Petr.
Dopady kosmických těles výrazně přispěly i ke vzniku pozemského života

Do oblasti poloostrova Yucatanu v Mexickém zálivu, kam před 66 miliony let dopadlo vesmírné těleso o hmotnosti několika bilionů tun, jež vyhubilo dinosaury, se už po několika dnech vrátil život.
Trh s „chytrými drogami“ zlepšujícími výkon mozku zažívá boom

„Chytré drogy“, jak se přezdívá nootropikům neboli potravinovým doplňkům a lékům ke zlepšení zdravotního stavu a výkonu mozku vyhledávají studenti, senioři, sportovci i manažeři. Vědci před nimi varují, ale současně pracují na metodách, jak mozek stimulovat.
Léčba Parkinsonovy choroby: Nový přístroj naslouchá i stimuluje mozek

Pacientům s Parkinsonovou chorobou pomůže přístroj Percept, který registruje abnormální aktivity mozku a umožňuje naladění léčebných elektrických impulzů.
Nejnadějnější vakcíny proti koronaviru mohou narazit na vážný problém

Na vakcíně proti koronaviru SARS-CoV-2 pracuje sto týmů, některé využívají strategie známé už tisíciletí, jiné těží z nejnovějších objevů molekulární biologie a genetiky: chystají geneticky modifikované buňky či změněnou DNA člověka. Evropa však odmítá genetické modifikace organismů.
Dopady zemědělství na životní prostředí nejsou ani zdaleka jednoznačné
Ochránci přírody se ve svých informačních kampaních soustřeďují na témata, jako je odlesňování při zakládání plantáží palmy olejné nebo kácení amazonského deštného lesa. Ochrana životního prostředí proto často trpí krátkozrakostí .
Genom je mnohem komplikovanější, než si vědci před 20 lety mysleli

Očekávalo se, že v roce 2020 bude mít každý na magnetické kartě přečtený genom a při zdravotních potížích mu lékaři „ušijí“ léčbu na míru. Ode „dne G“ uplynulo 20 let, ale uskutečnilo se pouze málo z toho, co si vědci slibovali.
Jak zachránit zrak a zabránit oslepnutí

Účinná léčba onemocnění oční sítnice neexistuje, proto patří její poškození k nejčastějším příčinám slepoty ve vyspělých zemích. Na vývoji nových léčebných postupů pracují oční lékaři i genoví inženýři a experti v oboru elektroniky – od vývoje umělé oční sítnice až po úsilí napodobit regeneraci oka obojživelníků. Píše Jaroslav Petr.
Jak opravit mrtvicí poškozený mozek a obnovit nervová spojení

Švédští vědci zhojili potkanům mozek poškozený mrtvicí transplantací lidských buněk vypěstovaných v laboratoři, čímž jim vrátili vládu nad ochrnutou končetinou.
Dohled chytrými hodinkami pomáhá nejen v krizových situacích
Z dat nasbíraných moderními technologiemi se lékaři nejen dozvídají o fyzickém zdraví sledovaných osob, ale chtějí také včas předpovědět nástup krizových psychických stavů.
Vývoj vakcíny na nový koronavirus běží na plné obrátky
Svět čeká na vakcínu, která by ochránila před nákazou novým koronavirem. Na jejím vývoji usilovně pracují desítky týmů, ale může jim to trvat dlouhé měsíce.
Koronavirová krize: Výjimečný přechod na školu na síti

Z učeben a poslucháren se výuka stěhuje na internet. Studie ukazují, že internetové prezentace jsou ideální, doplňují-li standardní výuku. Nejsou ale natolik přesvědčivé jako reálné přednášky s „živým“ učitelem.
Počítačové programy pomáhají posoudit šance pachatelů na nápravu

Řada studií dokázala, že v předvídání recidivy násilných trestných činů jsou počítače úspěšnější než soudci. Zaznívají však i kritické hlasy.
Umělá inteligence pomáhá zabránit infekcím, jako je koronavirus

Počítače a umělá inteligence pomáhají vědcům předvídat výsledky testů léků a vakcín a usnadňují pátrání po zvířatech, jež jsou zdrojem nákazy, a odhalují skutečný rozsah epidemií.
Úprava dědičné informaci bílých krvinek: Zbraň proti rakovině

Tým vedený Carlem Junem z Pensylvánské univerzity použil v průlomovém experimentu u tří pacientů s rakovinou v pokročilém stadiu revoluční techniku genového inženýrství CRISPR-Cas9.