Články autora

Hollandovy předvolební sliby a náraz na realitu

Francouzský parlament s většinou socialistů zřejmě schválí evropský Pakt stability a růstu, protože jiné řešení krize eurozóny neexistuje.

6.10.2012

Francouzi vystřízlivěli z jarní euforie. Probudí se i François Hollande?

Ve Francii vládne „blbá nálada“ mnoho let. Nový prezident v předvolební kampani tvrdil, že ví, jak ze slepé uličky. Situaci však podcenil.

17.9.2012

Francie se rozhodla odnaučit Evropany kouření

Socialistická ministryně volá po krabičkách se zničenými plícemi a dalších restrikcích. A to bez milosti v celé EU.

3.9.2012

Jak Číňané vidí Evropu

O obezřetnosti Číny vůči Evropě se nepochybně přesvědčil během svých jednání s čínským premiérem Wen Ťia-paem i předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Dle čínského novináře Čenga Žuo-lina je čínsko-evropská spolupráce v zájmu obou velmocí. Evropa by se neměla Číny bát.

16.8.2012

Pierre Manent: Hlavním dnešním problémem Západu je ohrožení národa

Myšlenky a názory současného francouzského myslitele, bytostného liberála a kritika Evropské unie Pierra Manenta se v médiích této země často neobjevují. Veřejnou diskusi ovlivňuje spíš svými knihami.

Rozhovor s významným pravicovým francouzským politologem o socialismu, liberalismu, Francii, finanční krizi a integraci Evropy.

6.8.2012

Francie po volbách: Socialisté, kam se podíváš

Z legislativního hlediska nic nebrání novému francouzskému prezidentu Françoisi Hollandovi splnit svůj předvolební slib – volební právo cizincům trvale žijícím ve Francii. K tomu je však třeba změnit francouzskou Ústavu.

Katastrofické vize o rudé totalitě ohrožující francouzskou demokracii je třeba brát s rezervou.

22.6.2012

Cesta Fran?oise Hollanda do reality aneb Jak splnit předvolební sliby

Dle nového francouzského prezident Fran?oise Hollanda je třeba šetřit a být fiskálně odpovědný, ale současně i získat nové finanční zdroje na hospodářské oživení – například vyšším zdaněním zejména bohatých a finančních transakcí či dalšími půjčkami.

Ve francouzských parlamentních volbách, jejichž první kolo se koná 10. a druhé 17. června, zřejmě zvítězí socialisté nového prezidenta.

18.6.2012

Hollande zvítězil. Ale to je jen první díl francouzské politické změny.

„Jsem hrdý na to, že jsem vzbudil takové velké naděje!“ byla první slova nově zvoleného prezidenta Françoise Hollanda, sedmého v dějinách francouzské páté republiky.

Chce-li nový prezident Francie prosadit svůj program a opřít se o levicovou vládu, musejí mít socialisté většinu v Národním shromáždění.

31.5.2012

Francouzi zřejmě chtějí vyzkoušet jiný způsob vlády

Podle nejnovějších volebních průzkumů by se měl stát novým francouzským prezidentem socialista François Hollande (vlevo). Svého protivníka, současného prezidenta Nicolase Sarkozyho, by měl porazit o šest procent hlasů.

Voliči jsou nespokojení zejména s tím, že Sarkozy nedodržel hlavní slib, jejž dal před pěti lety: „Pracovat víc, vydělávat víc.“

6.5.2012

François Hollande míří do Elysejského paláce

Francouzi v neděli 22. dubna ukázali, že se průzkumy příliš nemýlily. Vítězem prvního kola francouzských prezidentských voleb se stal s 28,63 procenta hlasů kandidát socialistů François Hollande. Začněme si zvykat na jeho tvář.

První kolo prezidentských voleb zásadní překvapení nepřineslo. Do finále 6. května postoupili François Hollande a Nicolas Sarkozy.

4.5.2012

Francouzský prezident bude známý až 6. května. Ale mrkve jsou už uvařené...

Preference hlavního favorita na francouzského prezidenta, socialisty Françoise Hollanda, se pohybují okolo 28 procent, podobně (byť s o pár procentními body méně) je na tom i kandidát pravice Nicolas Sarkozy. Oba by měli postoupit do druhého kola voleb 6

Favority na postup z prvního kola voleb v neděli 22. dubna jsou socialista François Hollande a současný prezident Nicolas Sarkozy.

23.4.2012

Francouzská krajní levice raketově sílí. Ať žije občanské povstání!

Kandidát krajní levice na francouzského prezidenta Jean-Luc Mélenchon na svém předvolebním mítinku 18. března před téměř stotisícovým davem na pařížském náměstí Bastily prohlásil: „V případě volebního vítězství bude svoláno Ústavodárné shromáždění. A to

Jean-Luc Mélenchon, bývalý trockista a socialista a věrozvěst nové revoluce, má v průzkumech už třináct procent.

19.4.2012

Nicolas Sarkozy začíná lovit hlasy krajní pravice

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy například slíbil, že v případě znovuzvolení jeho vláda sníží o polovinu počet imigrantů přicházejících každoročně do Francie, zavede na biometrických údajích zdravotní kartu pojištěnce či zvýší trestní postih za reci

Francouzský prezident vyzývá k národní jednotě a k boji s náboženským fundamentalismem, kriminalitou a s ohrožením Francie imigranty i EU.

3.4.2012

Konečně i Marine Le Penová!

Nová témata i nové argumenty v projevech Marine Le Penové, její umírněnější diskurz bez primitivního antisemitismu a islamofobie, nic neubírají na letitém programu strany Národní fronty, jejíž je šéfkou.

Dle předsedkyně Národní fronty Francii nejvíc neohrožuje socialistický kandidát Françoise Holland, ale současný prezident Nicolas Sarkozy.

28.3.2012

Francie: Čekání na nového Charlese de Gaulla

Hlavní body programu Françoise Hollanda se od cílů současného francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho příliš neliší.

Pokud nenastane překvapení, měl by se prezidentem stát buď socialista François Hollande nebo dosluhující hlava státu Nicolas Sarkozy.

22.3.2012

O autorovi

Jaroslav Formánek

Jaroslav Formánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Novinář a spisovatel. Dvacet let žil ve Francii, od roku 2008 opět v České republice.