Články autora

Sedm miliard lidí. Člověk není ohrožený druh.

Lidstvo se i během toho nejvražednějšího století a navzdory všem masakrům, světovým válkám a epidemiím rozrostlo a rozmnožilo o pět miliard.

27.12.2011

Doufat v nové dějiny není nic než bláhová iluze

To, co začalo Cortésem, Pizarrem, vyvražďováním tisíců Aztéků a Inků, horečnatou, bezhlavou honbou za objevením mytické zlaté země Eldorado, stěhováním černých otroků, nekončí. Tento příběh pokračuje.

Stejně jako si Ku-klux-klan osvojuje politicky korektní jazyk, naučili se i bolivijští představitelé ekologicky korektní jazyk.

9.11.2011

Lež trhů: Plundrování životního prostředí netolerujeme

Co se týká životního prostředí, snoubí se v něm požadavky na ohleduplnost k němu i na jeho ničení. Na programu je dvojí metr.

24.10.2011

Hitler, Stalin, Breivik: Prvními oběťmi masakrů jsou vlastní lidé

Veřejný diskurz s politickým obsahem je jedním z nejnebezpečnějších prostředků změny vědomí. V žádném případě nesmí být zneužíván.

20.9.2011

Skončil kosmický věk uzavřením amerického programu Space Shuttle?

: V rámci programu Apollo se dostalo na Měsíc celkem dvanáct kosmonautů. Dvanáct apoštolů.  Od té doby tam nikdo nebyl. Už několik desetiletí.

Space Shuttle byl ve srovnání s programem Apollo co do cílů krokem zpět, sestupem z Měsíce na dráhu kolem Země.

14.9.2011

Riziko obnovitelných zdrojů energie: žádní ptáci, stromy ani příroda

Ve znamení obnovitelných, alternativních zdrojů energie přijdou obrovská území o svou přirozenou tvář. Kam oko dohlédne, všude samé větrné farmy, solární panely, přepráškované monokultury řepky, plantáže palem olejných, které zabírají místo deštných pral

Německá okurková hysterie a německé, respektive italské stop atomovým elektrárnám jsou honem na čarodějnice, čirá iracionalita.

20.8.2011

Fukušima britského bulváru

Navzdory Rebece Brooksové, bývalé šéfredaktorce britského bulvárního týdeníku News of the World, existují ženy, které utvářejí domov, a matky uzavřené v rodinném kruhu.

Zdá se, že druhá krize britského bulváru je ještě vážnější než první. Proč? Protože jde o skandál nejen morální, ale i právní.

8.8.2011

Brazilský zákon o půdě: Kapitulace před da Silvovými vrahy

Navzdory všem zdáním není brazilská prezidentka Dilma Rouseffová žádnou ochránkyní přírody. Je člověkem energetické společnosti Petrobras, brazilské ropné lobby a zapřisáhlou technokratkou.

Prezidentka Rouseffová nazvala rozhodnutí sněmovny o amazonských pralesích ostudným a pohrozila vetem, pokud je schválí i Senát.

6.7.2011

Možná jsme ve vesmíru sami. Konspirační teorie, nebo zpráva?

Potvrzení existence mimozemské inteligence by znamenalo, že se historie jednou provždy vymaní z lidské svrchovanosti a hegemonie.

22.6.2011

Nová geologická éra. Je člověk ještě součástí přírody?

Vláda homo sapiens je trochu jiná než dominance dinosaurů. Ti třeba nestavěli atomové elektrárny. A nepotřebovali sebekázeň.

14.6.2011

Usáma bin Ládin, princ William a Jan Pavel II. dospěli ke svému cíli

Osud v nedávné době zosnovat tři události v podstatě najednou – svatbu prince Williama (uprostřed) 29. dubna 2011, blahořečení Jana Pavla II. (vpravo) 1. května a zabití Usámy bin Ládina, které připadlo na tentýž den. Všechny lze chápat jako nitky, jež v

Smrt bídáka, svatba šlechtice a blahořečení bývalého papeže jsou tři události, které uzavřely celá dějinná období.

1.6.2011

Pozor, lidské nebezpečí! Pozor, nebezpečí radiace!

Radioaktivita z poškozené jaderné elektrárny Fukušima představuje dnes pro Tokio větší hrozbu než tsunami.

Fukušimská jaderná krize neznamenala z jakéhokoli hlediska obrat či vážnější krok k novému, ekologickému světovému řádu.

3.5.2011

Navzdory hrůzám 20. století je lidstvo stále na vzestupu

Války jsou nejlepšími tvůrci času, nejefektivnějšími kondenzátory. Desetiletí 1937 až 1947 zahustila druhá světová válka. A iluze se ocitly v obrovském mlýnku na maso.

Jako by se od 11. září 2001 vůbec nic nestalo. Lidstvo si v boji o přežití a získávání vědomostí nikdy nevedlo stejně dobře.

30.4.2011

Vzhůru k lidské tváři kapitalismu!

S kapitalismem považovaným za ideální jsme neměli tu čest. Budeme v podmínkách hospodářské soutěže schopní vykouzlit rysy humanity?

13.4.2011

Ruský prezident Dmitrij Medveděv skoncoval s iluzí letního času

Stres a únava spojené se změnou času mnohým komplikují život, proto se v Rusku budou ručičky hodinek posunovat letos na jaře naposled.

27.3.2011

O autorovi

Janos Sebeök

Janos Sebeök | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dopisovatel ČESKÉ POZICE. Maďarský filozof a spisovatel, který se proslavil svými originálními názory na politiku, ekonomiku, Evropskou unii, náboženství, kosmologii, ekofilozofii, bioetiku a další globální otázky. Pravidelně publikuje od svých devíti let, na vysokou školu nešel proto, aby jeho myšlení nebylo ovlivněno. Své postoje ve zjednodušené formě rozšiřoval i jako raper či celebrita bulvárních médií.