Články autora

Pachatel norského masakru je jedním z nás. Bílý Evropan!

–

Breivikovi se nepodařilo zatáhnout Norsko do občanské války. Z tohoto hlediska lze jeho násilnou akci hodnotit jako dokonalý propadák.

27.8.2013

Znovuzvolení Baracka Obamy přeformulovalo podstatu rasismu

V americké prezidentské kampani na rozdíl od té před čtyřmi lety nemohl nikdo relevantní nadhodit otázku výběru mezi černochem a bělochem.

Není bojkot genetické modifikace rostlin pouhou iluzí?

Nové zemědělství je technickým prostředkem k náhradě obhospodařované půdy, ekologické spáse přírody a k blahobytu lidstva.

31.10.2012

Lidstvo musí překonat věk zemědělství

To, co začalo přechodem z živé síly na sílu motorickou, musí být provedeno i v potravinářském průmyslu – syntetickou biologií.

5.10.2012

Osamělý George: Oběť, kterou 21. století nechalo svému osudu

Vyhynutí poddruhu galapážské želvy sloní nám dává pocítit meze naší moci, vlády nad světem.

26.8.2012

O kuličce vína a kampani proti kouření

Mocenské síly se nám opět snaží vmísit do života a omezit práva. Obětí se stal řidič autobusu z Coventry. Porušil hygienická nařízení EU.

16.8.2012

Máme pouze dvě možnosti: Smrt hladem, nebo příroda

Ať se nám to líbí, nebo nelíbí, musíme vládnout krajinám. Životní instinkt diktuje měnit původní ekosystémy na územích o rozloze kontinentů.

2.8.2012

Zemědělství ohrožuje přírodu

Blízký vztah k přírodě, který si uchovává zemědělství nebo zahradnictví, je naopak primárním odtržením od ní, otiskem paleolitické revoluce.

26.7.2012

Proč a jak může kniha umřít?

V Budapešti byla zahájena výstava Mrtvá knihovna – Nečtené knihy. Copak je kniha živá jenom tím, že se čte? A co vůbec znamená živá kultura?

4.5.2012

Stane se zmrtvýchvstalý člověk umělcem či svatým?

Rozpor mezi duchem meditativním, nezávislým na předmětech, a tvořivým, jenž je na ně vázaný, je i rozporem mezi nesmrtelností a věčností.

10.3.2012

Jsme snad Bůh, abychom mohli trestat sami sebe?

Japonská vláda investovala část pomoci získané po tsunami do rozvoje velrybářské flotily. Tu máš, milá dobročinnosti i bezelstný humanisme!

19.2.2012

Arabské jaro změnilo pouze vedení zemí. Režimy zůstaly stejné.

Arabské jaro dokázalo pouze přivést davy do ulic, nebylo však schopné postavit do jejich čela vůdce. Otázkou však je, zda jsou noví Kaddafíové, Násirové, noví revoluční vůdci třeba. Svět nemá ani ponětí, co se stalo po návratu mladých mužů domů.

Bylo pouhým snem Evropanů, že masové demonstrace organizované prostřednictvím Facebooku a Twitteru dodají islámskému světu západní formát.

9.2.2012

Blíží se konec Gutenbergovy éry, nebo její naplnění?

Dlouho bude žít, jemuž prorokují smrt aneb O několika proroctvích a jednom z důvodů, proč tištěné knihy přežijí i v digitální éře.

25.1.2012

Lidstvo přeřadilo na turbo režim. Co je přepych a co životní potřeba?

Mahagonové kytary, struny ze střev skotu, vánoční stromečky, býčí zápasy či pravé kožichy jsou v jistém smyslu bioetickými otázkami lidstva.

20.1.2012

Smrtelný souboj alternativního Steva Jobse s mainstreamem

Podle jednoho amerického odborníka mohl být zakladatel firmy Apple dosud naživu, kdyby od počátku využíval možností západní onkologie.

5.1.2012

O autorovi

Janos Sebeök

Janos Sebeök | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dopisovatel ČESKÉ POZICE. Maďarský filozof a spisovatel, který se proslavil svými originálními názory na politiku, ekonomiku, Evropskou unii, náboženství, kosmologii, ekofilozofii, bioetiku a další globální otázky. Pravidelně publikuje od svých devíti let, na vysokou školu nešel proto, aby jeho myšlení nebylo ovlivněno. Své postoje ve zjednodušené formě rozšiřoval i jako raper či celebrita bulvárních médií.