Články autora

Dnešní návrháři jen recyklují staré myšlenky

Retro ze šedesátých let, které se na veletrhu pánské módy Pitti Imagine Uomo ve...

Je móda staromódní, chamtivá a povrchní? Dvaadevadesátý prestižní veletrh pánské módy Pitti Imagine Uomo, který se letos v červnu konal ve Florencii, přinesl i otázku: Vyslyší někdo generaci miléniálů, mladých lidí narozených na přelomu 3. tisíciletí, jež se nedomnívá, že jde jen o peníze?

24.9.2017

Skotský textilní vzor vládne módě aneb Tartan dobývá svět

Skotský tartan.

Oděv je kulturní metaforou těla. Vypovídá, kdo jsme nebo kým bychom chtěli být. Skotská vlněná textilie s károvaným vzorem zvaným tartan je toho důkazem. Je symbolem národní hrdosti a vzorem, který trvale inspiruje návrháře.

8.4.2017

Pohoupej mě v rytmu rocku. Tohle mají chlapi nosit!

Trendy „naživo“ zachycené na výstavišti Pitti Imagine Uomo ve Florencii. Vlevo kombinace klasiky a neformálního stylu, dvouřadové sako tvarované na tělo v kombinaci s tužkovými potištěnými kalhotami. Sjednocujícím prvkem je detail (manžeta, kravata, kape

S hudbou je to jako s módou – je třeba vybírat to nejlepší a reinterpretovat to svým jedinečným stylem.

5.2.2014

O současném stavu módního světa

Tři z témat, jež se objevují v současné módě (zleva): historie (Zeynep Tosun), jednoduchost (Valentino) a transparentnost (Christian Dior). Všechny modely jsou z kolekcí pro letošní zimu.

Trendy se inspirují nejen minulostí, navrhování ovlivňuje i technický pokrok. A touha po ruční práci.

21.1.2014

Taková je síla hadru aneb Nekonečně složitý příběh punku

Clothes for Heroes. Z výstavy Punk – Chaos to Couture.

Kam zmizela brutálně rychlá muzika, frenetický řev zakódovaný do hadrů? Slyšíte jen kecy celebrit. Nestýská se vám po upřímnosti?

22.11.2013

Svěcení jara: Barvitý příběh jednoho představení, v němž se mísí svět módy a umění

Snímek ze scény Svěcení jara Igora Stravinského. Autorem choreografie byl Vaclav Nižinskij (na snímku zcela vlevo).

Legendární spektákl souboru Ballets Russes před více než sto lety svedl dohromady osudy mnoha osobností rozličných sfér tehdejší společnosti.

4.10.2013

Nebereme v Česku módu příliš vážně?

Výběr z modelů představených na přehlídce v rámci lednového veletrhu Who’s next v Paříži.

Naše země řeč módy z větší části doposud nepochopila. Zatím ji jen slabikuje ústy těch, kteří nemají nadání pro jazyky, píše Jana Máchalová.

5.7.2013

Hitem v módním průmyslu se stává 3D tisk

Šaty z letošní kolekce Voltage od Iris van Herpenové byly „ušity“ pomocí technologie 3D tisku.

Po vlně nostalgie a retrománie se módní svět nyní upíná k novým technologiím a očekává třetí průmyslovou revoluci spojenou s digitalizací.

3.4.2013

Růže od Iriba: Parfém, v němž se zhmotňují příběhy slavných Pařížanů

V popředí Lotus Rose, nejnovější parfém firmy Les Parfums de Rosine. V pozadí parfém Balcon z roku 1922. Paul Poiret se při navrhování jeho flakonu nechal dle svých slov inspirovat pařížskými balkony.

Madam Rogeonová z jihofrancouzského rodu parfumářů představila v Praze novou vůni. Jaké souvislosti se při tom vybavily Janě Máchalové?

Retrománie: Opravdu bychom si přáli návrat do úžasné minulosti?

Nostalgie vzdychající po minulosti a únik do idealizované budoucnosti jsou stěžejními náměty současných trendů, a to nejen v módě.

16.11.2012

Co se to stalo s módou? Efekt zvítězil nad praktičností.

„Sestřičky“ z přehlídky kolekce Louis Vuitton pro jaro a léto 2008 drží tašky se vzorem „Monogram Jokes“, který vznikl ve spolupráci s americkým umělcem Richardem Princem.

Příběh, který začíná Louisem Vuittonem a končí Markem Jacobsem, obsahuje zprávu: Jak se proměnila společenská elita a její estetické hodnoty.

14.7.2012

Gentleman a švihák doporučují...

Z prezentace kolekce značky Hugo Boss na veletrhu ve Florencii. Pozornosti se opět těší pánské obleky z manšestru a kordu. Klasika se kombinuje se sportovním stylem.

Infantilní ochranný štít už se nenosí. Jedním z důležitých módních proudů je snaha obnovit úctu k předmětům denní potřeby.

2.3.2012

Fotograf Koto Bolofo: Moderní technologie zabíjejí souvislosti

„Lidé se dívají na moje fotografie a myslí si, že jsem nějaký intelektuál, že jsem přečetl spoustu knížek, ale to není pravda. Je to daleko jednodušší. Musíš mít rád sám sebe a pak je snadné mít rád druhé,“ svěřuje se svérázný Koto Bolofo.

Rozhovor s umělcem, který sedm let fotografoval řemeslníky módního domu Hermes při práci. 

14.2.2012

Photographer Koto Bolofo in Prague

South Africa-born and British-raised photographer Kota Bolofo says that when people see his work, they think he’s a well-read intellectual — “but it’s not true,” he says with an easy laugh.Bolofo’s body of work and range of accomplishments would suggest otherwise: since the ’80s, he has mainly worked with Vogue, as well as with Italian and French editions of Marie ClaireGQEsquire among other notable fashion magazines. A versatile artist, he also shot the 1995 documentary film The Land is White, the Seed is Blackand has a growing number of books to his name.Most recently, Bolofo is the author of the photo book La Maison — itself an elaborate object comprising eleven volumes, some 33 photographs of which now comprise an ongoing exhibit at the French Institute in Prague. It is the result of seven years’ work after becoming the first photographer to be granted unlimited access to the secret workshops of Hermes, the fashion house famous for its leather goods, scarves and other objects of beauty.In an interview with Czech Position, Bolofo talks on a wide range of topics, from his earliest childhood memories and how meeting celebrated American photographer Richard Avedon changed his life, to his admiration of Dr. Martin Luther King, Jr. and Gandhi — and, of course, the world of haute couture. 

La Maison (Koto Bolofo)
Gallery 35,
French Institute
Štěpánská 35, Prague 1
Through March 2012

10.2.2012

Velká módní předpověď: Co se bude nosit za rok

Text Jany Máchalové doprovodila volnými ilustracemi scénografka a výtvarnice Lucie Loosová. Tyto modely jsou inspirovány zleva 40. a 70. lety, minimalismem a op artem.

Myšlenky z luxusních přehlídek proměněné v konfekci. Detailní průvodce Jany Máchalové dámskými trendy 2012/2013.

8.12.2011

O autorovi

Jana Máchalová

Jana Máchalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Historička módy a publicistka. Absolvovala Vysokou školu textilní v Liberci a postgraduálně studovala estetiku na Univerzitě Karlově. Pracovala ve Výzkumném ústavu textilním a v Ústavu bytové a oděvní kultury v Praze, specializovala se na módní trendy a světovou módu 20. století. V českých i slovenských médiích publikuje články o historii módy, dějinách umění a beletrii. Organizuje semináře o oděvních trendech, přednáší na českých a moravských univerzitách.