Články autora

NATO proti uprchlíkům? Opravdové nebezpečí hrozí odjinud.

Imigrační krize je dobrou ukázkou toho, jak rychle se mění vnímání...

Ruská rozpínavost na Ukrajině a nejen tam jako by vrátila svět do zajetých kolejí. Zdroj nebezpečí je známý, ale jsme i přesvědčení, že víme, co jej motivuje a jak s ním jednat. To je ale pouze odvrácená strana argumentu, který vnímá to, co se děje ve střední a východní Evropě, optikou studené války.

25.10.2015

Co by kdyby nebyl zavražděn František Ferdinand...

Richard Ned Lebow, Archduke Franz Ferdinand Lives! A World Without World War I.

Smyslem alternativní historie je uvědomit si význam a dosah událostí, které se mohly odehrát jinak. K pochopení důsledků první světové války je třeba vědět, jak by svět vypadal bez ní. K tomu lze dospět jen představivostí: expert na mezinárodní politiku Richard Ned Lebow představuje své tři scénáře.

16.9.2015

Směřuje NATO k bezvýznamnosti?

NATO (ilustrační montáž)

V jakém stavu se NATO nachází a jakým směrem se může ubírat? Navzdory zklamání některých pozorovatelů, protože jeho summit ve velšském Newportu nepřišel s dostatečně razantními kroky, není důvod Alianci odepisovat. Bylo totiž zdůrazněno její hlavní poslání – kolektivní obrana. A to není málo.

16.9.2014

Rozbušky, jež ohrožují svět

Válka, ilustrace Richard Cortés

Konflikt na Ukrajině, občanská válka v Sýrii, tažení islamistů v Iráku či boje Izraelem s Hamásem ukazují, že mír dnes není samozřejmostí. V sérii článků k hrozbě války pokračujeme textem experta na jaderné zbrojení Jana Růžičky.

4.8.2014

Nezájem o udělení cen Učenou společností šokuje

Univerzita Karlova se umísťuje kolem 300. místa na světě.

I těm, kdo veřejné dění pozorně sledují, by bylo možné prominout, že nezaznamenali významnou akci v pondělí 19. května, jež není záležitostí nadšenců pro vědu, výzkum a vzdělanost. Informace o ní se totiž v podstatě neobjevila, píše Jan Růžička.

26.5.2014

Ukrajina bývala jaderná. Bude opět?

Ruská invaze na Krymu může mít zásadní důsledky pro to, zda, nakolik a do jaké míry přetrvá současný režim nešíření atomových zbraní.

5.4.2014

Přesunuje se světové dění na Dálný východ? S pochybami do Nového roku!

Radikální změna geopolitického řádu bývá považovaná za důkaz úpadku Západu. A protože s ní nejsme ochotní příliš udělat, aspoň o ní mluvíme.

7.1.2014

Pohled z Walesu: Výsledky českých voleb jsou dobrou zprávou

Blíží se konec klasických politických stran?

Demokratické vládnutí znamená politickou změnu v rámci předem stanovených pravidel. Situace není tak zoufalá, jak se zdá, píše Jan Růžička.

6.11.2013

České politické prostředí paralyzuje nedostatek důvěry

V politice se nedůvěra u našich politiků projevuje důrazem na procedurální pravidla. Zákony a ústavní změny ji nevyřeší, píše Jan Růžička.

16.8.2013

Účastník tureckých protestů: Hlavní požadavek – úcta k vlastní osobě

Turecká policie bránila v pochodu demonstrantů k soudu ve městě Silivri na západ od Istanbulu, kde se 5. srpna konal proces s lidmi obviněnými ze svržení islamistické vlády v čele s Recepem Tayyipem Erdoganem.

Ali Bilgic, který přednáší na Bilkentově univerzitě v Ankaře, v rozhovoru říká, že demonstranti se domáhají liberálního politického systému.

14.8.2013

Dilema USA: Sestřelit, nebo nesestřelit severokorejskou raketu?

Jan Růžička v polemice s Romanem Jochem pochybuje o vhodnosti protiraketové obrany. A jako příklad uvádí situaci na Korejském poloostrově.

23.4.2013

Co řekl David Cameron a nevěnuje se tomu pozornost

Voliči by podle premiéra Davida Camerona měli dostat příležitost obnovit souhlas s britskou participací na evropské integraci prostřednictvím referenda.

Britský premiér se může do historie zapsat hned dvěma referendy. Jedním, vedoucím k rozpadu Velké Británie, a druhým, které ji odvede z EU.

26.1.2013

Důvěra stejně jako let čmeláka funguje prakticky. Teoreticky nikoli.

Zpráva Cesta k důvěře premiéra Nečase její krizi nevyřeší. Možná jednání v souladu s jasně vyjádřeným a podloženým názorem na veřejný zájem.

28.11.2012

Co vadí Klausovi na nové koncepci zahraniční politiky? V podstatě vše.

Václav Klaus v mimořádném projevu prohlásil, že současné vládní selance nebude jen pasivně přihlížet.

Prezidentova kritika zahraniční politiky se snaží znevážit pozici těch, kteří mají o zájmech ČR jinou představu než Klaus sám.

8.11.2011

Jaké důsledky bude mít palestinský tah v OSN?

Tato žena v Gaze jasno má: podporuje snažení Mahmúda Abbáse, aby byla Palestina uznána za regulérní stát.

Jedno jediné je jisté: jednostranná operace na uznání palestinské státnosti zásadním způsobem ovlivní budoucí vývoj na Blízkém východě.

27.9.2011

O autorovi

Jan Růžička

Jan Růžička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Působí jako badatel ve Velké Británii v Department of International Politics na Aberystwyth University. Přednáší bezpečnostní studia a teorie mezinárodních vztahů.