Články autora

Proč USA křičí, když Čína zakládá novou banku

Navzdory Washingtonu. Do projektu Asijské infrastrukturní investiční banky, jež...

Vznik Asijské infrastrukturní investiční banky nemá v žádném případě šanci změnit regionální, natož globální rovnováhu. Je snad součástí imaginárního boje o vliv nad tokem globálního kapitálu, který teče proti vůli USA?

15.6.2015

Británie po volbách:Ekonomický kurz se možná dramaticky změní

Britští konzervativci zvítězli v parlamentních volbách. David Cameron mohl...

Ekonomické vyhlídky Velké Británie jsou poměrně dobré. To ale neznamená, že v příštích několika letech bude na Britských ostrovech blahobyt. Staronový premiér David Cameron totiž musí po vítězství své konzervativní strany ve volbách v příštích dvou letech vyjednat výjimky v členských smlouvách Evropské unie a uklidnit nacionalisty.

19.5.2015

Tažení za lepší výběr DPH začíná. Zvolila vláda správnou strategii?

Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé...

Vláda si chce posvítit na šedou ekonomiku a zlepšit výběr DPH. Rozhodla se pro chorvatský model, kdy se bude DPH odvádět v reálném čase. Elektronická evidence tržeb se má postupně týkat všech podnikatelů. V čem je problém?

Globální ekonomická rizika

Světová finanční krize.

Také letos si můžeme říct, že lidstvo stojí na prahu globální katastrofy. Naštěstí toto vnímání neodráží objektivní svět. Píše ve druhém článku – tentokrát z ekonomického hlediska – ze série o potenciální hrozbě světového konfliktu ekonom Jan Novotný.

3.8.2014

Čtyři roky od řecké krize: Ztráty a nálezy

Krize eurozóny

Evropská dluhová krize končí. Globální ekonomika a finanční sféra se z ní musejí poučit, zatímco česká ekonomika by měla růst svých obchodních partnerů využít k postavení se na vlastní nohy. Způsobů, jak toho dosáhnout, je mnoho, píše Jan Novotný.

18.6.2014

Deset let v EU. Bylo by nám bez ní lépe?

Pražský hrad.

Zhodnocení přínosu našeho členství v EU by mělo být podrobeno celospolečenské diskusi. Dosud je v Česku diskuse na toto téma spíše ideologická, plná logických nesmyslů a zavádějících přirovnání, která se nebojí sahat až ke starověkému Římu. To je samozřejmě špatně.

28.4.2014

Šejkové sní o svém dolaru

Khaleeji, neboli dolar Perského zálivu. I představitelé bohatých ropných království by chtěli mít vlastní měnu.

4.3.2014

Vynález Cimrmana měnových systémů a hodnota peněz

Obchody na finančních trzích jsou rychlé a zběsilé. Koneckonců, dnes na nich neobchodují investoři, ale spíše programátoři a jejich algoritmy. Plně elektronická měna, které bitcoin prošlapává cestu, je tudíž nezbytná.

11.2.2014

Evropská integrace po krizi: Sjednocení mezi deflací a rozpadem

Přechod k úplné fiskální unii bude všechny zúčastněné ještě hodně bolet, ale je nevyhnutelný, píše Jan Novotný.

ČNB by se měla spikleneckým teoriím o důvodech intervencí bránit

Na mezinárodní scéně dokázala centrální banka svoje měnové kroky předem zdůvodnit a obhájit. Chování na domácí půdě podcenila.

Eurozóna: Krize monetární, nebo politická?

Evropská centrální banka vyvolala snížením úrokových sazeb kritiku zejména německých ekonomů. Ale jaké vlastně zbývají alternativy?

25.11.2013

Oslabení koruny: Bude „kvantitativní uvolňování po česku“ fungovat?

Stav domácího hospodářství neprodukuje žádné inflační tlaky, a zemi tak hrozí deflace. Nyní musí ČNB ustát tlak finančních žraloků.

13.11.2013

Dluh: Strašidlo či skutečná brzda ekonomiky?

Státní dluh má negativní dopad na reálnou ekonomiku jen tehdy, je-li zadlužený i soukromý sektor. Českou republiku netrápí ani jedno z toho.

8.11.2013

Proč je pro nás důležitá bankovní unie

Společný postup ve finančním sektoru je důsledkem ekonomické a hospodářské provázanosti zemí, nikoli politické integrace a dohod politiků.

19.10.2013

Banka příliš státní na to, aby padla

Státem vlastněná banka nesmí mít horizont působnosti závislý na jedné konkrétní politické straně, ale musí být výsledkem konsensu.

30.9.2013

O autorovi

Jan Novotný

Jan Novotný, Cass Business School & Richfox Capital | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Finanční ekonometr na londýnské Cass Business School. Zabývá se matematickým modelováním dynamiky finančních trhů a přenosu informací na finančních trzích. Pracoval na analýzách dopadu Baselu III na stabilitu bankovních portfolií v londýnské City. Vystudoval jadernou fyziku a posléze získal Ph.D. z ekonomie na CERGE-EI.