Články autora
DEBATA Jana Macháčka: Po pandemii asi přetrvá zájem o veřejné zdraví

Leckdo si myslí, že po koronavirové pandemii propadneme telemedicíně. Jiní, že lidé budou doma, nastydnou-li. Další, že budou čistotnější, a roušky a respirátory zůstanou ve veřejné dopravě. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Co podstatného zůstane po skončení koronavirové pandemie?
DEBATA Jana Macháčka: Angličtina zůstane dorozumívacím jazykem EU
Hlavním jazykem Evropské unie je ten nikoli rodilých mluvčích. Někteří se navíc domnívají, že díky vývoji umělé inteligence a kvality strojového či softwarového překladu nebude společný jazyk tolik třeba. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Zůstane angličtina dorozumívacím jazykem EU?
Zákaz vývozu vakcín z unie je chybná represe
Evropská rada možná schválí zákaz vývozu vakcín z Evropské unie, což je návrh Evropské komise (EK). Zdá se to logické, podobný zákaz aplikují USA ze zákona a Británie v praxi. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Může návrh EK zákazat vývoz vakcín z unie udělat více škody než užitku?
Covidpas může mít nezamýšlené negativní dopady

V důsledku koronavirové pandemie se uvažuje o očkovacích pasech. Kromě jiného by mohly zvýšit motivaci k očkování. Je tu však i otázka technologií, legislativy a Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měly by být zavedeny očkovací pasy?
Svět se po koronakrizi změní. Ale ne v turistice

Koronavirová pandemie jednou skončí. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Lze poté očekávat návrat turistického ruchu, který se leckomu v Evropě (Benátky, Barcelona, Amsterdam či Praha) zdál již před pandemii nesnesitelný a neudržitelný, na původní, nebo dokonce na ještě vyšší úroveň?
Úplné uzavření továren je ekonomická sebevražda
Ekonomové se neshodnou, zda by se továrny měly na několik týdnů odstavit. Leckdo to redukuje na debatu levice, jež má blízko k odborům, a pravice, jež má blíže k průmyslovým a zaměstnavatelským svazům. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měly by být továrny na několik týdnů uzavřeny?
Státy se nesmějí bát zadlužit, má-li to smysl
Americká fiskální pomoc ekonomice v pandemické krizi je razantnější než v Evropské unii. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Mají mít členské státy unie odvahu se více zadlužovat? Za jak dlouho se má EU vrátit k maastrichtským kritériím, respektive kritériím Paktu stability a růstu?
Bitcoin je aktivum kryté vírou jeho uživatelů
Poté, co Elon Musk oznámil, že jeho firma Tesla bude nakupovat bitcoin a přijímat v něm platby, se opět rozhořela debata o této kryptoměně. Ta je spekulativní a otevřená všem formám špatného chování. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je bitcoin realita, nebo bublina, dobro či zlo?
Inflace se schová do investic. Ale nikoli vysoká
Po finanční krizi v roce 2008 předpovídali ekonomové vysokou inflaci. Ta ale nepřišla. V současné koronavirové krizi se tato obava znovu artikuluje. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Dostaví se tentokrát vysoká inflace? Pokud ano, co je a bude jinak oproti konci prvního desetiletí?
Zběsilá demokratizace investování má své limity
Na americkém kapitálovém trhu se drobní investoři domlouvají na internetu a vytlačí cenu firmy. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jsme svědky demokratizace financí nebo nebezpečných jevů, proti nimž je třeba rázně zasáhnout?
Dnešní tempo růstu cen akcií nebude trvat věčně

Málokdo popírá, že akciové trhy – zejména americké – jsou extrémně předražené. Jeremy Grantham, zakladatel a manažer investičního fondu GMO, tvrdí, že současná bublina je srovnatelná s rokem 1929. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Lze očekávat brzké prasknutí bubliny akciových trhů?
Izolace v důsledku pandemie inovace neomezuje

Velká část lidí na světě pracuje v systému home office. Dle některých se ale kreativita, živná půda inovací, rodí interakcí na pracovištích. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co je zdrojem kreativity a inovací? Nestane se komunikace a jiskření hlavním nákladem koronavirové pandemie?
Očkovat by se měla co nejrychleji celá populace

Distribuce vakcíny proti covidu-19 je spojená s morálně-filozofickými dilematy. Očkování začíná většinou u nemocničního personálu, ale podle některých by mělo začínat u nejstarších a nejzranitelnějších. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Kdo by měl být první očkován proti covidu-19?
Jedinou jistotou letošního roku je nejistota

Začátek letošního roku je zatím nejen v Česku, ale i v celém světě poznamenán vyrovnáváním se s další vlnou koronavirové pandemie a jejím utlumováním díky vakcinaci. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co očekáváte od letošního roku? Budou se po sto letech opakovat „roaring twenties“?
Vakcinace celého světa je v zájmu vyspělých zemí
Dělit se o vakcínu s chudými zeměmi chrání bohaté země, leží-li chudá země na jejich hranici nebo blízko ní a je zdrojem ekonomické migrace. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Nakolik se mají bohaté státy dělit o vakcíny s třetím světem či s rozvojovými zeměmi?
O autorovi
Jan Macháček
