Články autora

Vliv žebříčků vysokých škol sílí, ale pozor na jejich přeceňování

Globální „honba za prestiží“ sice může pozitivně ovlivnit i systémové změny ve vysokém školství, není však bez rizik, upozorňuje Jan Koucký.

3.9.2013

Akademická excelence v pohybu: Univerzity v Asii a Tichomoří míří vzhůru

V prestižním žebříčku kvality vysokých škol THE obhájil prvenství Kalifornský technologický institut (Caltech). Na snímku budova Beckmanova Institutu, který je centrem chemického a biologického výzkumu.

Do letošního prestižního žebříčku světových univerzit THE se z Česka dostala pouze Univerzita Karlova. Nadvláda amerických škol trvá. Zatím.

21.5.2013

Šermování o školné na vysokých školách: Inspirace bavorská

Bavorsko jako jedna ze dvou posledních spolkových zemí ruší školné. Možné poučení pro vysokoškolskou reformu v Česku?

16.3.2013

Italský paradox: Chudí platí bohatým studium na vysokých školách

Z „chudých“ rodin pochází pouze čtvrtina italských vysokoškolských studentů, zatímco zbytek pochází ze sedmi procent nejbohatších rodin.

25.2.2013

Výzvy k novému rozpočtu EU: Neškrtejte vysokému školství a výzkumu!

Nedostatečnou podporou vysokého školství a vědy se unie vystavuje riziku celosvětové marginalizace a ztráty konkurenceschopnosti.

22.11.2012

Obama versus Romney: Jak výsledek duelu dopadne na americkou vzdělanost?

Vysoké školství v USA má závažné fiskální problémy. Čeho se mohou americké vysoké školy dočkat od obou prezidentských kandidátů?

Mezi univerzitami se stupňuje boj o talenty

Několik let dominoval žebříčku QS Harvard, v roce 2010 ho přeskočila univerzita v Cambridge a letos se na špici probojoval americký Massachusetts Institute of Technology.

Prvenství MIT v prestižním světovém žebříčku vysokých škol QS odráží trend rostoucí úspěšnosti technicky zaměřených univerzit.

3.10.2012

Žebříčky jako ukazatele kvality vysokých škol?

V roce 2012 obhájila své každoroční prvenství v žebříčku ARWU suverénní Harvardova Univerzita (USA)

Univerzita Karlova se v žebříčku univerzit ARWU 2012 umístila ve třetí světové stovce, tím se zařadila mezi dvě procenta nejlépe hodnocených.

O autorovi

Jan Koucký