Články autora

Genetické inženýrství: Sophiina volba 21. století

Spor o genetiku.

Úprava lidského genomu, jež se ještě před pár lety zdála sci-fi, se může brzy stát realitou. Otázkou je, jaký postoj k tomuto technologickému vývoji má zaujmout společnost a právo. Staré odpovědi zachycené v zákonech a mezinárodních dokumentech totiž nemusejí v důsledku pokroku a geopolitické situace vyhovovat. Píše Jan Hořeňovský.

22.3.2020

Algoritmy sociálních sítí zvětšují polarizaci společnosti

Sociální bublina.

Sociální sítě dostávají své uživatele do dosud nevídané situace – každý se stává architektem informačního prostoru, který proto přestává být veřejný. Již nepřináší sdílenou zkušenost a různorodost názorů, ale stává se vězením vlastních myšlenek.

26.1.2020

Když soudy rozhodují nejen o právních, ale i politických otázkách

Rozhodčí soudy

O stále odbornějších a komplikovanějších záležitostech rozhoduje namísto Parlamentu pouze právníky obsazený soud. Tím se uvádíme do schizofrenní pozice, ve které spíše důvěřujeme nevolené expertní radě než svým voleným zástupcům.

8.12.2019

Kam spěje budoucnost umělé inteligence, velkých dat a Číny

Čína a umělá inteligence.

Pokrok je možný, ale bude záležet na konkrétních krocích, nikoli na historickém determinismu. To platí i pro moderní technologie. Zda se s nimi vyrovnáme, je na nás a právo může být nástrojem, jímž jim čelit.

17.11.2019

O autorovi

Jan Hořeňovský

Jan Hořeňovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Student doktorského studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Ve svém doktorátu se věnuje moderním technologiím v kontextu práva. Působí také v Institutu H21 v Praze, který se zaměřuje na kolektivní rozhodování, volební systémy, občanskou participací a rozdělenou společnost.