Články autora

Sucho a horko 2015. Lepší to nebude.

Mimořádnost extrémních poměrů, jaké panovaly letos v létě, vnímali citlivě...

Naše vlast sice zůstane i přes méně příznivé a příliš proměnlivé klima skvěle obyvatelná, vinou oteplování ale sucho roste na celém Blízkém východě, v severní Africe i v evropském Středomoří. Naprostá většina tamních lidí odtamtud musí jít jinam. Kam? Do Evropy severně od Španělska, Itálie a Řecka...

13.9.2015

Tání ledu v Antarktidě: Překročili jsme už bod zvratu?

Slané vyhlídky. Během stovek a tisíců let se dostaneme do situace, která...

V květnu byly publikovány dvě vědecké studie, které dokumentují mechanismus tání ledovců ze Západoantarktického příkrovu. Na jejich základě pak americká agentura NASA vydala shrnující zprávu varující před nevratnými změnami. Výsledky studie pro ČESKOU POZICI vysvětluje zastánce globálního oteplování Jan Hollan z Centra výzkumu globální změny Akademie věd.

15.6.2014

Oprava dezinformace: Možná se zpomalí tempo globálního oteplování

Nejnápadnějším projevem globálního klimatického rozvratu jsou vlny veder, sucha, požárů, kůrovcových kalamit, a naopak extrémních dešťových či sněhových srážek i silných větrů.

Na emisích oxidu uhličitého v nejbližším budoucnu nesmírně záleží. V ovzduší je ho dnes takový přebytek, že se bude oteplovat ještě dlouho.

13.7.2011

O autorovi

Jan Hollan

Jan Hollan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Astronom a odborník na klimatické změny v Centru výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Vystudoval na přírodovědecké fakultě v Brně fyzikální elektroniku a optiku. Rigorózní zkoušku vykonal v oboru fyzika plazmatu. Doktorát získal v oboru Fyzikální a stavebně materiálové inženýrství na VUT v Brně. Od roku 1990 ve své práci propojuje astronomická témata s environmentálními: zabývá se osvětou v oboru ochrany klimatu, toků energie v budovách, a zejména ochranou nočního prostředí proti uměle produkovanému a špatně používanému světlu.