Články autora

Bude se porcovat Šumava?

Zasahování lidí do lesních ekosystémů v Národním parku Šumava skončí, až jejich vývoj bude odpovídat dynamice přírodního lesa s plně fungujícími spontánními autoregulačními procesy.

Senátor Tomáš Jirsa z ODS sepsal návrh zákona o Národním parku Šumava. Jeho součástí je převod 770 hektarů do třetí zóny, snadněji zastavitelné. Nahrává spekulantům – zdůrazňují zástupci ekologických organizací. Ke kritice Jirsova návrhu se přidalo i ministerstvo životního prostředí.

26.9.2014

Je Šumava totéž co Krkonoše?

Národní park Šumava - ilustrační foto.

O budoucí podobě NPŠ se rozhodne až po komunálních volbách. Souboj svedou senátní a ministerská předloha. Jedna varianta chce pro Šumavu speciální zákon. ČESKÁ POZICE hovořila s oběma spornými stranami.

24.9.2014

Čiperní vetřelci táhnou Evropou

Rak červený

V Bruselu vzniká seznam těch nejnebezpečnějších invazních druhů, které podle odhadů v Evropské unii způsobují roční ztráty až dvanáct miliard eur. ČESKÁ POZICE dala po konzultaci s experty dohromady dvanáct živočišných i rostlinných druhů z nich, které se na seznamu velmi pravděpodobně objeví, a jejich dopad nejen na přírodu, ale i na ekonomiku.

Energetický expert: Samotný přechod na obnovitelné zdroje nestačí

Podstatná je celoevropská dimenze energetiky, míní šéf energetické sekce Strany zelených a projektant společnosti ČEZ Milan Šimoník.

27.2.2014

Český rapper Revolta bojoval proti elitám. Teď sjednocuje mládež.

„Postupně jsem odložil konspirační teorie, jak v hudbě, tak v mysli, protože nemám moc tyhle velké věci změnit. Je to boj s větrnými mlýny. Kašlu i na politiku a zaměřuju se spíš na to, co změnit můžu. Tedy sebe a své okolí.“

„Když chci něco změnit, tak nezůstanu někde meditovat pod stromem, ale půjdu a budu jednat,“ říká v rozhovoru Marek Kaleta alias Revolta.

Proč strany nové koalice chtějí resort životního prostředí

Prosadí-li vláda jen polovinu slibů z oblasti životního prostředí, byl by to v jeho ochraně největší pokrok v novodobých českých dějinách.

27.12.2013

Divoká prasata se množí tak rychle, že odstřel nepomáhá

Divočákům se daří, je jich nejvíc v historii. Zásluhu na tom mají monokultury řepky a kukuřice, ale i chyby myslivců.

12.12.2013

S čím chodí Chalupa radit ministru Podivínskému?

Bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (vpravo) zdraví svého nástupce Tomáše Podivínského, kterého 11. července uvedl do funkce premiér Jiří Rusnok.

Rozhovor s ministrem životního prostředí v demisi o kontinuitě úřadu, jeho poradcích či vztahu k ekologickým organizacím.

6.12.2013

Utajené schůzky na MŽP: o odpadech bez obcí a ekologů

Složení odborných skupin, které mají vyjednat novou odpadovou legislativu, nahrává spalovnám.

6.12.2013

Aplikace Čistý komín aneb Jak nahlásit největší obecní „čmoudily“

Projekt ostravské neziskové organizace Čisté nebe umožňuje přidávat na mapu fotografie kouřících komínů, a tím motivovat k lepšímu vytápění.

6.12.2013

Sociální ekolog Rynda: Nepříjemná rozhodnutí za nás mají dělat politici

Jakou roli hraje podle Ivana Ryndy téma životního prostředí v dnešní společnosti?

27.11.2013

Jak likvidovat odpad bez emisí. Nahradí česká technologie spalovny?

První zařízení na termický rozklad odpadu by mělo stát na severu Čech. O jeho neškodnosti však zatím firma obyvatele ani úřady nepřesvědčila.

21.11.2013

Sto dní ve smogu. Bez vyhlídek na zlepšení.

Ostrava, 15. listopadu 2013.

Hodnoty polétavého prachu v Ostravě-Radvanicích už více než sto dní překračují zákonem povolené limity.

19.11.2013

Ministerstvo životního prostředí navrhuje recyklační cíle, které již byly dávno splněny

Úřad navrhuje zákon, který pouze zachovává dosavadní požadovanou míru recyklace obalů. Měl by být ambicióznější?

18.11.2013

Obyvatelé Dobrovíze vzkazují Amazonu: Bez obchvatu hala nebude!

Americký intenetový obchod Amazon chce u pražského letiště stavět největší skladovací halu v Česku. Obec rozhodne v referendu.

15.11.2013

O autorovi

Jan Charvát

Jan Charvát | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Redaktor ČESKÉ POZICE. Vystudoval politologii a později mezinárodní vztahy na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze. Při studiu pracoval v PR oddělení společnosti Škoda Auto, poté se začal naplno věnovat novinařině. Poslední dva roky působil jako redaktor v MF Dnes. Věnuje se ekologickým a dopravním tématům.