Články autora
Sdílená ekonomika může naprosto změnit postoj k automobilům

Samořiditelná auta mohou změnit životy jako mobily a internet. Nebude problém si ho objednat třeba na cestu z Prahy do Brna. Pod tlakem se ocitne i veřejná doprava ve městech, protože taxislužby budou levnější než Lítačka a podobně. Opravdovou revolucí však může být, že mnozí nebudou auta vlastnit. Píše Jakub Kučera a Lukáš Rejzek.
Je třeba se německé dominance Evropy obávat, nebo se na ni těšit?

Na článek Václava Makrlíka Směřuje současná Evropská unie k říši národa německého? zareagovali Jakub Kučera a Lukáš Rejzek. Dle nich obsahuje zajímavá fakta a myšlenky, ale i sporná tvrzení.
Koronavirová pandemie: Nekonečný zdroj protichůdných interpretací

Na koronavirovou krizi se objevila řada názorů a úvah, co ji způsobilo, co ukazuje, a jak může skončit. Je přirozené, že každý si z ní vyvodí to, co konvenuje jeho přesvědčení. Pokud se Čechům podaří uplatnit heslo „v jednotě je síla“ nejen v tuzemsku, ale i v Evropské unii, vyjdou z krize posíleni. Píše Jakub Kučera a Lukáš Rejzek.
Netečnost k ekologii zvyšuje riziko změn v našich životech

Nedávný projev 16leté švédské aktivistky Grety Thunbergové v OSN vyvolal mnoho emocí. Pro Lukáše Rejzka a Jakuba Kučeru jsou zajímavé především ty, které se týkají postoje k ekologii a klimatickým změnám.
Jak telefonát dvou prezidentů poškodil Trumpa a pomohl Ukrajině
Svět o Ukrajinu ztrácel zájem, než se znovu vrátila do hledáčku světových médií. Mohl za to prezident USA Donald Trump a jeho hovor s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
Kdo mění pravidla demokratické hry

Na článek Václava Makrlíka Demonstrace nejsou v demokracii nástrojem ke změně zareagovali ve společném textu Jakub Kučera a Lukáš Rejzek. Dle těchto dvou účastníků demonstrací demokracie nekončí občasným hozením lístku do volební urny.
Globální změny klimatu nejsou mediální bublina

Boj s globálním oteplováním přinesl v roce 2018 posuny zejména v energetice. O osudu Země se již dávno nerozhoduje v Evropě, neboť na EU připadá jen zhruba desetina světových emisí oxidu uhličitého. Navzdory tomu by Evropané měli jít příkladem.
KUČERA: Proč jsem demonstroval proti Babišovi a budu pokračovat

Na článek Václava Makrlíka Ať demonstranti proti Babišovi počkají do příštích voleb zareagoval Jakub Kučera. Dle něho stoupenci Andreje Babiše nechápou, o co demonstrantům jde.
Uhlí ani jádro nehrají v ukrajinské energetice podřadnou roli

Jak je na tom jaderná energie v Ukrajině, která se do historie zapsala nejhorší jadernou katastrofou v dějinách lidstva? Nakupují ukrajinské uhelné elektrárny palivo stále od proruských povstalců?
Sníží zelené zdroje závislost Ukrajiny na ruském plynu?

Jaká je energetická politika Ukrajiny, trh s elektřinou a současný i potenciální budoucí podíl obnovitelných zdrojů energie? Dočká se transparentního trhu s elektřinou?
Po roce 2025 se v Rakousku nebude vyrábět žádná elektřina z uhlí

Podle rakouského energetického experta Güntera Pauritsche Rakušané používají jako Němci pojem Energiewende, ale pokračují ve své dřívější politice. Rakousko nemá jaderné elektrárny, jen uhelné a 70 procent elektřiny vyrábí z obnovitelných zdrojů energie. Rakouská fotovoltaika se na rozdíl od Česka rozbíhá až nyní, říká v rozhovoru.
Ukrajinské plynárenství stále potřebuje západní prásknutí bičem
Ukrajinské plynárenství čelí řadě tuzemských i zahraničních problémů. K prvním patří reforma trhu s plynem a restrukturalizace státního plynárenského gigantu Naftogaz. Zahraničním je zejména tranzit ruského plynu ukrajinskými plynovody.
Zelené Německo, ušmudlané Česko?

Dle médií se zdá, že v souboji Německa s Českou republikou o ekologičtější zemi v energetice vítězí náš soused. Každá statistika „zelenosti“ však má slabiny. Při srovnání energetické politiky obou zemí je lepší sledovat jejich uvažování o energetice než kritéria pro „zelenost“.
Svět chce obnovitelné zdroje energie

Česko-rakouský podnikatel Georg Hotar řídí společnost Photon Energy, jež se vedle výroby elektřiny ze solárních panelů zaměřuje i na jejich údržbu. Ani její portfolio není výhradně české a má globální ambice. Hotar v rozhovoru přibližuje plány a vývoj solárního průmyslu u nás a ve světě. Podle něho soláry vyžadují soustavnou péči.
Suverenita by českému spotřebiteli energií mnoho neprospěla

Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu, napsala článek Kdo se zřekne národního vlivu na ekonomiku, ztrácí samostatnost. Polemizuje s ní ekonomický analytik Jakub Kučera.
O autorovi
Jakub Kučera
