Články autora

Deset podmínek k zajištění politické nezávislosti České republiky

Česká vlajka na prázdné tribuně.

Suverenita je schopnost státu o sobě svobodně rozhodovat. Úkolem naší příští vlády bude zajistit, aby Česko nemohly vydírat diktátorské režimy.

24.1.2021

Česká republika by měla plnit své závazky vůči NATO

NATO

Deklarace, již na začátku listopadu zveřejnili v Bukurešti představitelé devíti zemí střední a východní Evropy, také zmiňuje dvě procenta HDP na obranu, což Česko dlouhodobě nedodržuje. Čeští politici by měli i podporovat přítomnost jednotek NATO na území ČR, protože garantuje naši bezpečnost.

1.12.2015

Ukrajina: Mýty a lži versus realita

Protiválečná demonstrace na kyjevském náměstí Nezávislosti.

Vnitřní ukrajinskou krizi i vnější ruskou agresi vůči této zemi zahaluje hustá mlha nepravd a z kontextu vytržených skutečností. Následující text autorů oslovených think-tankem Evropské hodnoty je uvádí na pravou míru.

25.8.2015

Robejšek: Jde spíše o krizi zacházení s demokracií

Blíží se konec klasických politických stran?

„Sám si teprve vyjasňuji, kde by mohla být odpověď na otázku, jak dnes účelně vládnout. Jisté je, že existence klasických politických stran – zakotvených v ideologiích a zájmových skupinách – je opravdu nejistá. Zatím pracují ,úspěšně‘ na tom, jak přispět ke svému zrušení,“ říká politolog v rozhovoru.

9.8.2014

Robejšek: Bezpečnostní politika se nedá zapnout (a vypnout) jako vařič

Petr Robejšek

„Moje hlavní kritika vůči přístupu ,vůle k míru převládá‘ se týká toho, že nepočítá s vyostřením situace. Vždy vychází z pozitivnějšího vývoje, jenž však nezřídka vyústí v situaci, kdy musíme říci: ,Ano, je čeho se bát.‘ Jde o základní poznatek, že bezpečnost si zajistíme nejsnáze tím, když pro ni něco děláme, tedy investujeme do ní,“ říká politolog.

Petr Robejšek: Absence českých národních zájmů je selháním politických elit

Petr Robejšek

„Politici se zabývají jen svými malichernými problémy a zcela jim chybí cosi jako strategický nadhled,“ říká v rozhovoru politolog Robejšek.

11.1.2014

Prezidentské otázky pro nerozhodnutého občana

Můžeme volit podle strany, podle sympatií, nebo jen ze vzteku. Ale nejprve si položme pár praktických otázek.

7.1.2013

Příčinou krize eura je jeho genetická vada

Oprostíme-li se od ideologických předsudků, začne být nynější jednání elit EU srozumitelné, byť s ním nemusíme souhlasit.

30.11.2012

Tři možné scénáře ministra Kuby na kongresu ODS

Nejvýhodnější variantou je pro Martina Kubu zůstat mimo oficiální vedení občanských demokratů, a nenést tak politickou zodpovědnost.

3.11.2012

Proč u nás není Evropa volební téma

Budou mít výsledky senátních voleb, z nichž vzešla absolutní většina levice v horní komoře parlamentu, vliv na vládní politiku vůči EU?

24.10.2012

Evropští lidovci: Hromadné čekání na spasitele

Atmosféra na ideové konferenci Evropské lidové strany připomínala hromadné hecování, kdo se tedy ujme nepříjemné role.

8.10.2012

O autorovi

Jakub Janda

Jakub Janda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Bezpečnostní analytik. Ředitel Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, které se zabývá obranou demokratických států před nepřátelským vlivem diktátorských režimů.