Články autora
Letní cestování by mělo být díky evropskému covidovému pasu snazší

„Přicházíme s návrhem certifikátu, který by nesl informace o očkování, testu nebo o prodělaném covidu. Ty by byly uznány v každém členském státě Evropské unie plus v Norsku, Švýcarsku a v Lichtenštejnsku,“ říká v rozhovoru česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.
Prospěch vakcinace převyšuje její rizika i u autoimunitních onemocnění

V Česku je osob s autoimunitními onemocněními, jako je diabetes I. typu či roztroušená skleróza, okolo pěti procent populace, celkem asi 500 tisíc. Dle expertů pro ně proti covidu-19 existuje jediná rada: před očkováním se poradit se svým specialistou. Ten posoudí, zda a kdy se nechat očkovat. Případně, jak upravit probíhající léčbu.
Odborníci varují před přehnaným optimismem. Lidé se stále méně testují

Zdá se, že lidé ztratili zájem a motivaci nechat se testovat. Dokonce i v situaci, kdy na sobě pozorují příznaky. Důkazem, že Česko nemá vyhráno, je ukazatel pozitivity. Výrazně neklesá a onemocnění se prokazuje u více než čtvrtiny testovaných za den. Lidí, kteří nemají příznaky, navzdory tomu nemoc šíří, je v populaci stále hodně.
Muži mají slabší a méně dokonalý imunitní systém, než tomu je u žen

Muži sice vykazují vyšší riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19 či úmrtí než ženy, ale hygienicko-epidemiologická opatření a zdravý životní styl, jejž pozitivně ovlivňují rizikové – většinou civilizační – faktory, platí pro obě pohlaví stejně.
Obnova Evropy po koronaviru: Rozdělení obrovské částky hatí spory

Online schůzka v pátek 19. června byla první příležitostí hlav vlád a států Evropské unie vyjádřit se k návrhu Evropské komise sedmiletého rozpočtu EU ve výši 1,1 bilionu eur a k plánovanému fondu obnovy ve výši 750 miliard eur, který Evropě pomůže vymanit se z koronavirové krize. Spory se vedou o číslech a klíči k naporcování peněz.
Brusel představil plán pomoci koronavirem zasaženým ekonomikám

Do fondu na oživení ekonomiky, jenž má pomoci nejpostiženějším, především unijnímu jihu, chce bruselská exekutiva nalít 750 miliard eur (více než 20 bilionů korun) – 500 miliard mají představovat nevratné granty, zbytek by státy mohly využít jako půjčky. Evropská komise si půjčí na finančních trzích proti zárukám z unijního rozpočtu.
Dárcovská akce na evropskou vakcínu: Farmaceutické firmy vyčkávají
Registraci a správu závazků vlád států i soukromých firem na vývoj vakcíny a léků proti nemoci covid-19 prostřednictvím dárcovské konference má na starosti Evropská komise. Nad miliardami, které jí dárci slíbili, se však vznášejí otazníky. Vyvolávají je především panující nejasnosti kolem správy, distribuce a objemu vybraných peněz.
Evropská unie hodlá zachránit turistiku. Řeší cestování na dovolenou

Státy evropské sedmadvacítky se snaží najít způsob, jak zajistit občanům letní dovolenou v zahraničí, a tím i příjem z odvětví, jež tvoří zhruba desetinu hospodářství celé Evropské unie. Na stole leží například Chorvatskem navržený „koronavirový pas“ – doklad o bezinfekčnosti platný v schengenském prostoru a části přidružených zemí.
Láska posiluje imunitu. V každé domácnosti ale nyní nemá pevné místo

Nejprve nadšení z tolik potřebných společných chvil, jásot dětí, že nemusejí do školy, hodiny strávené u televize. Po pár dnech domácí idylu střídají hádky, výčitky, pocit odcizení, samoty. Všechny poničené vztahy ale nemusejí skončit před soudem. Často stačí pocity si v klidu vyříkat, a především udělat si přes den chvilku pro sebe.
Rychlé šíření nákazy koronavirem vede k těžšímu průběhu nemoci

Zpomalit šíření epidemie koronaviru lze dvěma způsoby: buď se nakazí 60 až 70 procent populace, čímž vir bude slábnout, ztratí na agresivitě, tedy zvykneme si na něj – nebo jej zpomalí karanténní opatření nařízená vládou, jejichž cílem je udržet situaci pod kontrolou, aby nezkolaboval zdravotnický systém stejně jako v severní Itálii.
Podpora učitelů by mohla zvýšit kvalitu druhého stupně „základek“

Viníkem útlumu druhého stupně základních škol není jen existence víceletých gymnázií, jak někteří uvádějí. Odpovědnost nesou i ředitelé „základek“, kteří zaměstnávají – mnohdy kvůli nedostatku kvalitních lidí – nekvalifikované a neodborné učitele. Česká školní inspekce na to upozornila již před léty, situace se ale zatím nezlepšila.
Z české montovny česká mozkovna

Staronový šéf Pirátů Ivan Bartoš si vytyčil úkol: dostat svou stranu do příští vlády. „Máme zkušenosti ve sněmovně, řídíme velká města,“ říká v rozhovoru.
Českou zahraniční politiku poškozují vnitropolitické spory

Vnitřní a zahraniční politiku formulují parlament, vláda a prezident. Žabomyší války domácí politické scény by ale neměly prosakovat ven a špinit image země ve světě. Loni se to českým politickým zástupcům nedařilo. Témata, jako je migrace, vztah k Rusku, Číně nebo „zelené planetě“, rozdělovala Hrad, vládu a ministerstvo zahraničí.
Sloučený poplatek stírá výhodu Airbnb oproti hotelům a penzionům
Od 1. ledna 2020 platí novela zákona, jež slučuje lázeňský a ubytovací poplatek v jediný. Poplatek z ubytovacích kapacit se nově vztahuje také na ubytovatele v soukromí, například služby sdíleného krátkodobého ubytování typu Airbnb, které dosud podobné poplatky neodváděly a proti hotelům či penzionům byly v cenové politice ve výhodě.
Množství listovních zásilek klesá. I kvůli elektronické komunikaci

Česká pošta oznámila od února zdražení. Nové ceny se budou týkat doručení dopisů a pohledů do následujícího dne. Důvodem je každoroční desetiprocentní pokles objemu listovních zásilek. Ve „vánoční komunikaci“ dnes dominují zdravice a přáníčka elektronická. Vedou esemesky s veršíčkem a novoročenky s rodinnou fotkou zasílané e-mailem.