Články autora

Česká diskuse o islámu: Sedm unikátních témat

Příznivci iniciativ Islám v ČR nechceme a Blok proti islámu instalovali na...

Islám vyvolává debaty v celé Evropě, ale ty české jsou v mnohém výjimečné. Jednu zásadní otázku však naše mediální produkce dosud neotevřela: V čem současné české protiislámské aktivity odrážejí širší evropské tendence a v čem naopak jsme originální? Nepomůže nám sice lépe chápat muslimy, ale určitě sebe sama.

11.9.2015

Ze světa islámu: Dluh splacený po 70 letech Aloisi Musilovi

Alois Musil, Ze světa islámu

Kniha nestora české orientalistiky měla původně vyjít za Protektorátu. Alois Musil v ní mnoho desetiletí před tím, než si kulturní antropologové začali klást otázky, kolik je islámů, rozebral cesty, po nichž se islám vydal v regionech, kam se šířil.

25.2.2015

Boj muslimů s židy o Soudný den aneb Miloš Zeman mimo kontext

Prezident Miloš Zeman mezi muslimy a židy. Ilustrace Richard Cortés.

Čeští kritici islámu často toto náboženství a jeho hrozivé projevy zasazují do vlastních vizí světa, aniž by z jeho obsahu znali více než základní rysy. O nápravu se pokouší Bronislav Ostřanský.

22.6.2014

Zásah kvůli knize o islámu: Proč právě teď?

Policie po zásahu v Islámské nadaci v Praze zadržela jednoho člověka pro podezření, že vydal knihu šířící rasismus. Několik lidí čeká vyhoštění.

Kdo čeká, že v teologické knize Bilala Philipse Základy tauhídu objeví návody, jak zavádět islámské právo, bude zřejmě zklamán. V souvislosti s policejním zásahem v pražské mešitě a modlitebně je proto třeba se ptát: Proč právě Philips?

6.5.2014

O autorovi

Bronislav Ostřanský

Bronislav Ostřanský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Vystudoval obory arabistika a dějiny a kultura islámských zemí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působí v Orientálním ústavu Akademie věd ČR, kde se věnuje především islámu a zejména jeho dimenzi mystické (súfismus), středověkému myšlení islámských zemí a jejich lidové religiozitě.