Články autora

Bláhové snění (20.) O kulturní a morální nadřazenosti Řeků a Židů

Hebrejští proroci jsou k proroctví vyzvaní osobně poznaným Bohem. Řekové se nechávají inspirovat vymyšlenými a na bozích nezávislými múzami, které považují za příjemnější společnost než abstraktního Boha.

Z múz a proroctví se stane hnací síla západní civilizace a dodají lidské tvorbě erotický nádech. Benjamin Kuras pokračuje ve svém seriálu.

2.7.2012

Bláhové snění (19.) Děvkař Šalamoun

Král Šalamoun měl tisíc žen. Sedm set si vzal ve sňatku manželském, tři sta dalších si nastěhoval do harému. A ještě jim zahýbal s návštěvnicemi, jako byla královna ze Sáby.

Že by erotika a tolerance byly větším padoušstvím než bratrovražedná nenávist? Další díl seriálu Benjamina Kurase.

29.6.2012

Monogamie může být smrtelná

Americký ekonom mimo jiné spočítal, že kromě hříchu promiskuity existuje i hřích zdrženlivosti.

27.6.2012

Je aritmetika nad Bohem? Nebo je Bůh aritmetika?

Matematicky lze vysvětlit i pojem Bůh, nikoli však už všechna od něho odvozená tvrzení různých náboženství o věcech mezi nebem a zemí.

26.6.2012

Bláhové snění (18.) Hrdinství jako sport

V Odysseově vítězství nad kyklopem Polyfémem probleskuje táž oslava vítězství důvtipu nad silou jako v příběhu Davida a Goliáše.

Další díl seriálu Benjamina Kurase se věnuje dvojímu pojetí hrdinství v době předhistorické.

19.6.2012

Dluh jako zdroj umění a zábavy

Nevracet, co jsme si vypůjčili, pociťujeme jako unfair. Navzdory tomu je západní civilizace zadlužena až po uši. Proč tomu tak je?

Bláhové snění (17.) Dva léky na padoušství

Latinské přísloví, že múzy ve válce mlčí, na Řeky ani na Židy neplatí.

12.6.2012

Jihoafrická republika: Černoši perzekvují a zabíjejí bělochy

Důkazem spoluúčasti jihoafrické vlády na vraždách bílých farmářů – Búrů – se stalo oficiální falšování informací o útocích a propuštění vrahů, které schválil prezident země Jacob Zuma.

Země na jihu Afriky je opět rasistická, dnes ale naopak. Rozplývá se sen o demokracii a „duhovém národě“ po skončení apartheidu v roce 1992.

Bláhové snění (16.) Jak ženská krása poskvrňuje čest spravedlivých

David se stane jedním z nejpopulárnějších hrdinů západní kultury, protože zabije velepadoucha, filištínského obra Goliáše, kamenem z koženého praku.

Příběh krále Davida na pozadí procesu budování politické struktury, z nějž čtyři století před Aténami povstal první demokratický stát.

6.6.2012

Bláhové snění (15.) Plahočení jako trénink národní chrabrosti

Zlaté rouno (beraní houně) pochází ze zlatého létajícího berana, kterého získala oblačná nymfa Nefelé od boha Hermése a darovala svému synovi Frixovi a dceři Hellé.

Zlaté rouno se stává symbolem světa bez padouchů. A šíří se o něm prostřednictvím různých věštkyň fáma, že kdo je má, toho padouch neporazí.

31.5.2012

Bláhové snění (14.) Jeden chrám versus stovky svatyň

Řekové se zdokonalují v hrdinství a překonávání lidských mezí. Hebrejci se cvičí v jakési zbrusu nové vlastnosti, které říkají „svatost“.

24.5.2012

Neprůstřelní odsávači evropských peněz: Quango

Dnes už jich je 52. Nikdo je nenachytá, přestože auditoři EU nacházejí již 15 let v jejich účetnictví „nevysvětlené nesrovnalosti“.

21.5.2012

Zábavná výzva ke svržení kapitalismu

Poplach! Je tu nová revoluční vlna a s přežitím systému a s ním i demokracie to vůbec není jisté.

21.5.2012

Bláhové snění (13.) Dnes bychom tomu říkali etnická čistka

Zmasakrování Tróji i Jericha starořecké i hebrejské civilizaci odpustíme. Bez nich bychom tady nebyli. Tedy možná byli, ale ne tak úplně my.

17.5.2012

Bláhové snění (12.) Rodinný podnik Zeus & spol.

Zeus plodí dětí nejen s bohyněmi, ale i s titánkami a pozemšťankami, z nichž se stávají matky budoucích slavných hrdinů – lidských, ale s božskými vlastnostmi a boží přízní.

Tři bohové, z nichž povstává slavná řecká civilizace, posedlá krásou, harmonií, moudrem, učením a věděním.

10.5.2012

O autorovi

Benjamin Kuras

Benjamin Kuras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Stálý spolupracovník ČESKÉ POZICE. Anglo-český spisovatel a dramatik, autor 16 anglických her, 22 knih českých a 4 anglických. Jeho pravidelné sloupky vycházejí v MF Dnes a Xantypě, dříve též v Euru, Lidových novinách, Profitu, Respektu a Marianne. Od roku 1968 žil v emigraci v Londýně, v posledních letech i napůl v Praze.