Články autora

Francouzské školy přestávají produkovat hlupáky. Platí to i v Česku?

Výsledkem francouzské reformy školství z osmdesátých let je, že žáci nedokážou provádět elementární myšlenkové úkony, vyvozovat závěry a odvodit prostý důkaz. A nejsou ani schopní abstrakce.

Většina francouzských rodičů i učitelů už má dost nivelizace školství sestupným směrem a roste zájem o elitní gymnázia a soukromé školy.

13.5.2011

Poslední samuraj Jukio Mišima: Život jako seppuku

Japonský spisovatel Jukio Mišima si budoval svalstvo a volný čas zasvětil bojovým uměním. Přitahoval ho zápas dvou bojovníků takřka na život a na smrt, toužil poznávat hranice bytí a nebytí.

V případě japonského spisovatele Mišimy nemohl smrtící zápas, který sváděl s životem, vést k ničemu jinému než ke konečnému dějství.

13.5.2011

Velký vypravěč Mario Vargas Llosa: Román je mrtev, ať žije román!

Nobelova cena za literaturu pro peruánského spisovatele Maria Vargase Llosu (vpravo) na sebe nechávala dlouho čekat. Získal ji až v roce 2010, kdy mu bylo téměř 75 let.

V roce 2010 obdržel konečně největší literární vyznamenání – Nobelovu cenu za literaturu – peruánský spisovatel a mistr románu Vargas Llosa.

13.5.2011

Albert Camus: idealista, moralista a antikomunista

Francouzský spisovatel Albert Camus věřil v hodnoty, které člověka převyšují – v morálku.

Francouzský spisovatel Camus neusiluje o vítězství, ale o pravdu. Vytrvává, přijímá svůj osud. A právě v tom se skrývá jeho velikost.

13.5.2011

Lucien Hervé: Fotograf s „duší architekta“

Fotografie je z roku 1938 a muž se jmenuje Lucien Hervé, tenkrát však ještě László Elkán. Vyfotil se v pokoji svého pařížského hotelu. Byl to jeho první snímek.

Příběh umělce, který padesát let fotil Eiffelovku. Mimo jiné. Zvěčňoval stavby, ale objevoval hmotu, prostor, univerzum, Boha...

13.5.2011

Čína kolonizuje Afriku – ekonomicky

V afrických státech často místní lidé pracují pod dohledem Číňanů.

Během deseti let se Afrika stala třetím největším ekonomickým partnerem Číny. V Demokratické republice Kongo investovala 25 miliard dolarů.

15.4.2011

O autorovi

Anikó Fázsy

Maďarská publicistka.