Diskuse k článku

Nejlepší dárek, jaký by Británie mohla dát Evropě: Vystoupení z EU

Evropský sen selhal, a nebyl to jen špatně provedený dobrý nápad, nýbrž od samého začátku nápad hloupý, píše Daniel Hannan.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Josef Novak

Nejsilnějším esem zastánců
Nejsilnějším esem zastánců evropského projektu je obvykle tvrzení, že nacionalismus vede k válce, zatímco budování evropského společenství k míru. Proto nám všechny ztráty, které jsme kvůli Bruselu utrpěli v oblasti demokracie, suverenity a transparentnosti, nakonec vynahradí ušlechtilý cíl: mír v Evropě.Tento předpoklad je však založen na omylu. Války nezpůsobuje nacionalismus, ale ambice vybudovat evropské impérium. Vyvolává je snaha upnout národy za každou cenu do společné svěrací kazajky. Jednoduše řečeno, války způsobuje evropský projekt samotný.Na budování evropského impéria byl založen fašismus i nacismus. Již v roce 1933 vyjádřil Mussolini názor, že Evropa by mohla znovu získat vliv na světové dění, kdyby se jí podařilo dosáhnout určitého stupně politické jednoty. Také norský politik a německý kolaborant Vidkun Quisling se domníval, že musíme vytvořit Evropu, která neprolévá vlastní krev ve vražedných konfliktech, ale představuje jednolitou sílu. A Joseph Goebbels 11. září 1940 prohlásil: „Jsem si jist, že za padesát let se už o jednotlivých zemích mluvit nebude.“V rozhovoru s finským ministrem zahraničních věcí 28. listopadu 1941 se Adolf Hitler vyjádřil v tom smyslu, že evropské země zcela očividně patří k sobě, jako členové jedné velké rodiny. Ve své významné studii Národy a státy (1977) dochází oxfordský historik Hugh Seton-Watson k závěru, že Hitlerovy záměry se netýkaly pouze toho, co bychom dnes nazvali německým nacionalismem. Jeho cílem bylo podmanit si celou Evropu i široké území kolem ní. Mussolini sám pak chtěl založit nové římské impérium kolem Středozemního moře a Japonci si přáli vytvořit rozsáhlou oblast hospodářské spolupráce ve východní Asii........ 
0/0
2.1.2013 18:43
Foto

Re
Pletete dohromady záměry a nástroje. Cílem obou režimů nebylo vybudovat jednotnou Evropu, ale posílit a rozšířit svá území a vliv. To, co zmiňujete, byly některé účelově použité argumenty, které měly tuto expanzi oddůvodnit. Obecně použít tvrzení, podle kterého "...Hitlerovým cílem bylo podmanit si celou Evropu i široké území kolem ní" jako argument pro spojení EU = větší pravděpodobnost konfliktu, vyžaduje dost drsné ohýbání logiky. Nebo jinak, možná pro Vás možná srozumitelněji. Empiricky vzato, ta Vaše úvodní teorie "Války nezpůsobuje nacionalismus, ale ambice vybudovat evropské impérium." je nesmyslná. Za 60 let fungování ES/EU nebyl mezi jejími členy jediný ozbrojený konflikt. Můžete uvést období, kdy (od vzniku národních států, řekněme od Francouzské revoluce) byl v Evropě stejně douhou dobu mír? Filip Černoch
0/0
3.1.2013 11:41
Foto

Romano

Opravdu?
A byl mír, protože se budovalo ES/EU nebo se budovalo ES/EU, protože byl mír? Dosavadní mír vám jako účelový argument odůvodňující současnou expanzi EU nepřipadá?
0/0
3.1.2013 22:04
Foto

Tony L.

Nesmysly
Argument, že v EU nejsou války je pochybný v situaci, kdy na světě jsou vyvražďovány tisíce křesťanů... argumentovat mírem v EU je strkáním hlavy do písku... Kdo nechce vidět, ten nevidí, tak to bohužel je.
0/0
9.1.2013 21:23