Diskuse k článku

Může být násilí v Sýrii ještě brutálnější, než je dnes?

Syrská občanská válka dosud nedosáhla dna, kdy by pro obě zúčastněné strany – povstalce a Asadovu armádu – bylo racionální začít jednat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Křivan

Když se dva perou třetí se směje
Jednoduchá odpověď.PS. Jako aligátor by Vám to mělo být jasné.
0/0
1.6.2013 19:51
Foto

Aligator1674

Situace v Sýrii
Západ zřejmě stále ještě nechce chápat, že další eskalaci války v Sýrii nelze podporovat. Stále v tom mnozí vidí byznys, ale mezajímá je lidské utrpení jinak mírumilovných Syřanů. Jak k tomu přijdou, že na jejich území operují a zabíjejí lidi žoldáci pochybné pověsti. Premiér Asad, ať je jaký je, nabízel ústupky. Západ zřejmě nevidí důsledky svých intervencí do Iráku, Libye a Egypta. Co se tím vyřešilo pro lidi v těchto zemích. Co se vyřeší v Afghánistánu?Spokojenost zbrojních magnátů a obchodníků se zbraněni. Tou se možná krátkodobě zaplatí výkyvy ekonomiky a zaměstnanost v dotčených zemích.Ale morální faktor takového počínání je nepřijatelný pro moderní lidskou společnost.
0/0
1.6.2013 17:27
Foto

C75h57á44n 32Š91í55m34a 9944457580678

A co se děje po zásahu Západu vedle
http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/303662-irakem-zmita-sektarska-valka-v-kvetnu-si-vyzadala-tisic-obeti.html"Vývoz demokracie" a její zavedení v Iráku se nějak nepovedlo.Zato se povedlo něco jiného:http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/219326-sipri-tretina-celosvetoveho-vyvozu-zbrani-pripada-na-usa/http://byznys.ihned.cz/c1-57022260-sefove-americkych-zbrojovek-vydelavaji-vic-nez-bankeri-situace-se-otocilaChceme totéž v Sýrii? 
0/0
1.6.2013 16:22
Foto

Křivan

Děkuji, vážím si autora,
Děkuji, vážím si autora, který je ochoten se zapojit do diskuze. 
0/0
31.5.2013 10:00
Foto

C82h14á33n 56Š98í13m72a 9724977700188

"Klíčovým termínem jsou slova „mimo kontrolu“.
"Klíčovým termínem jsou slova „mimo kontrolu“. Spojeným státům a západní Evropě jde o to, aby měly situaci „pod kontrolou“. To ale není v jejich silách. Proto ten křik intervencionistů a chození opatrníků kolem horké kaše. V této situaci může Západ jen prohrát, přičemž to nebude výhra ani pro lidi na Středním východ"„Vojenská intervence neukončí humanitární katastrofu Sýrie. Jenom změní její složení.“"Co z hlediska USA a celého Západu dál zhoršuje situaci, je rezignace Moaza al-Chatíba, vůdce jimi upřednostňované vzbouřenecké skupiny Národní opoziční koalice (NOC), který odstoupil celkově frustrován jak svými spolubojovníky, tak západními vládami.Jeho rezignace patrně způsobila, že část vzbouřenců dosud patřících k ozbrojenému křídlu NOC, Svobodné syrské armádě, přeběhla ke skupině Džabhát Nusra, což je součást al-Kajdy. Tato skupina je noční můrou západních vlád, které ji označují za teroristickou. ""Spojené státy (a západní Evropa) ale nemají žádnou dobrou variantu a jejich elity proto budou na sebe dál pokřikovat a navrhovat politiky, jež budou ve skutečnosti neúčinné."http://www.blisty.cz/art/68681.html
0/0
30.5.2013 22:43
Foto

Honza Čuřík

Dobrý večer,, ad oba výše,
Dobrý večer,, ad oba výše, nesystematicky, tak jak se mi věci jeví.1) celkový počet mužů přímo se anagažujících ve válce, cca 280-300 tisíc, t.j. +10% Syřanů. Troufl bych si říct, že je to tak 150t vs. 120/130 t. ve prospěch armády & satelitů. Ze zahraničí, na straně armády 2-2,5t Hizballáh, zcela konsternovaný výší vlastních ztrát za poslední měsíc, Iránci nikde nejdou vidět, jen o nich všichni mluví -> poradci, anebo těžce přeceňováno. Džihádistický turizmus na straně druhé, cca 6-8t. Zahraniční střelci ani neudávají agendu, ani početně nevedou, jsou tam, ale je to přechodný jev na lince centrální Irák - Sýrie - severní Libanon, domnívám se.. A je zcela na Syřanech, aby je poslali do háje tam, kde vnášejí mimózní agendu. Což se taky i děje. Nepodceňuju, ale je třeba je chápat v kontextu a nedávat jim auru, kterou nemají, ale sami by si ji přáli mít..2)  ad dodávky zbraní. Tvrdím dvě věci. Případné dodávky přenosných protileteckých kompletů můžou na severu napomoci k vybudování pár kapes, které budou +- uchráněny před útoky letectva (ale ne dělostřelectva) + můžou přispět k budování určité kontrolovatelné hierarchie mezi opozičními skupinami. Věc první mi v současné situaci přijde jako možný cíl sama o sobě. Je to komplikované, ale ne nemožné.3) zisky zbrojařů z vyzbrojování opozice - nejsem si jist; evidentně půjde dál o dodávky second-handových ex-SSSR zbraní via xyz + něco málo sofistikovaného - zisky spíše freeriderům ve zbrojním byznysu než velkým firmám. Nesouhlasím s tím hluboce, ale druhá strana požívá štědré podpory kontinuálně, takže jednostranný pacifizmus dost dobře není na místě.4) Fandím / nefandím. Fandím těm, kteří se nemůžou bránit. A ti jsou na obou stranách, ačkoliv na jedné jich je o výrazný kus víc.
0/0
30.5.2013 21:11
Foto

Křivan

mucholapka
1. Sýrie má údajně armádu cca 300 000 vojáků z toho cca 200 000 sunnitů, tedy těch, o které se Asad jen těžce může opřít. Odhady opozice neznám. Asad tvrdí, že proti vládě přišlo bojovat ze zahraničí 100 000 mužů. Rovněž na straně vlády bojuje 5 000 většinou šítských mužů ze sousedních zemí. Vesnice a města jsou nakonec zajatci především agresivních cizinců. Stránky kavkazských separatistů se tím i rády chlubí. V případě vítězství, zůstanou zahraniční povstalci v Sýrii, nebo půjdou o dům dál? Většina z nich přeci umí jen bojovat.2.  Možná, že jsme něco přehlédli. On ten Asad vlastně bojuje za Američany, ani o tom neví. Možná i ví, ale co mu zbývá, odměny se určitě nedočká. Podobnou myšlenku jsem zaznamenal i u přispěvatele Atlas9.Ps. Autorovi. Přes veškeré sympatie k Vám a Vašim znalostem, mám pocit, že je Vám bližší jedna strana tohohle mnohoúhelníku.
0/0
30.5.2013 20:54
Foto

Filias

Více zbraní, více míru?
Ten Váš Afghánistán na konci je opravdu trefný. Tam je hezky vidět kam vede toto překotné vyzbrojování a kolik za to USA platí. Na kolik životů a miliard je tahle sranda vychází. A teď máme vstupovat znova do stejné řeky v Sýrii??Kdybych byl paranoik, tak je to ukázková loby výrobců zbraní. Teď prodáme zbraně, které dodá Západ povstalcům. A pak další zbraně prodá, až proti těmto "povstalcům" bude nucen Západ bojovat.Ale napadá mě spíše jiný důvod. Doma mají problém - o Hollandově Francii to platí tuplovaně, tak proč neodvést pozronost jinam?
0/0
30.5.2013 12:58
Foto

Josef Novak

Assad Bashar je radne
Assad Bashar je radne zvolenym prezidentem ve volbach s mezinarodni kontrolou. Reseni je jednoduche, Mezinarodni spolecenstvi musi zabranit vyzbrojovani a podporu teroristu-americkych kamaradu, ze strany Francie, Britanie, Kataru , Saudi a USA a tim padem by bylo po valce. \Bohuzel Syrie lezi na ceste pripadnemu Katarskemu plynu do EU a to je ten zasadni problem!!
0/0
30.5.2013 12:08
Foto

K71a14r19e54l 90V96y44š65a48t80a

Tady už jste stáhl ne kalhoty, ale i spodní prádlo
a vyloupl jste se dokonale. Ve Vašem vyjádření jste trefně pojmenoval Vaše adorované povstalce, za obranu svých domovů .....doplatí hromadnými masakry a znásilňováním ze strany opozice. Tak hurá, humanisto, volej po lepším vyzbrojování násilníků a teroristů, požaduj naostřenější nože, rakety, kulomety, protiletadlové zbraně, ať je těch mrtvých civilistů co nejvíce......Fuj, je mi z Vás ....
0/0
30.5.2013 11:35
Foto

Josef Novak

Přesně tak! Tady Čuřík hrubě
Přesně tak! Tady Čuřík hrubě !ujel!
0/0
30.5.2013 11:09
Foto

Honza Čuřík

Dobrý den, abychom předešli
Dobrý den, abychom předešli zbytečným nedorozuměním - původní znění věty, která v článku byla, ale do finální, webové podoby to nedala:  "Kromě toho během uplynulého půl roku využívalA hustou síť oddílů takzvaných „lidových komisí“, místní domobrany, jejichž vytváření od konce roku 2012 aktivně podporuje." Ta, vládní armáda. Obávám se, že jména několika vesnic, které na to, že  aktuálně dělají lokální policing pro armádu, doplatí hromadnými masakry a znásilňováním ze strany opozice,  budeme brzy znát. Co je na tomto sdělení jednostranného, nevím.S pozdravem,   hč
0/0
30.5.2013 8:52
Foto

K22a48r10e20l 76V52y37š15a80t75a

Pan Čuřík podává
rádoby objektivní pohled na občanskou válku v Syrii, ale celkové vyznění je jen pouhé manifestační vyznání sympatizanta teroristických bojůvek z celého světa.  Tvrzení, bez relevantních a podložených důkazů, o tom, že domobrana se obrátí proti státu je směšné, zřízení místních obranných skupin je jen odpovědí na teror který vyvolávají smečky teroristů a dobrodruhů z celého světa. Jeho sen o tom, že se obrátí proti režimu je jen jeho chorobné přání. Vrcholu jeho pomateného přístupu je vyjádření přání vložit do rukou teroristických skupin nejmodernější protiletecké zbraně. Jen malá otázka, proti komu asi po ukončení konfliktu se tyto zbraně obrátí? Je naivní se domnívat, že , ať bude výsledk jakýkoliv, někdo vrátí darované zbraně a půjde pracovat. Tzv. vyspělá společnost si neuváženou podporou jedné strany konfliktu zadělává na neklid a útoky proti naší civilizaci na dlouhé roky.Taky přidám jednu nuanci, není váhavá podpora povstalců jen kalkul některých států profitujících ze soustředění bojechtivých teroristů z celého světa na jedno místo a z jejich úspěšné likvidace vládními vojsky?    
0/0
30.5.2013 7:42