Diskuse k článku

Musíme o platech rektorů vědět opravdu vše?

Veřejné vysoké školy mají zveřejnit odměny rektorů, ale částky za obří odpovědnost to nebudou nejspíš nijak šokující.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

J59a87n 95K14u74n17e72s 5582144602304

Skandinavie
Ve vyspelych zemich je celkem bezne, ze je verejne znamo, kolik kdo bere (ne nutne jmenovite). Neni problem zjistit, kolik bere nemecky profersor, rektor, ucitel nebo treba statni zastupce. Takova informace je samozrejme velmi uzitecna pro orientaci uchazecu o dane misto a take pro potencialni zamestnavatele. V zemich, kde je vetsina mezd smluvnich (napr. USA) je verejna informovanost jeste dulezitejsi. Nedavno jsem prochazel vyrocni zpravu University of California. Je tam nejen velmi podrobne popsano na jakou odmenu a bonusy ma narok prezident university, ale take jak spravni rada k tem castkam dospela. Cele je to formulovane stylem ''cloveka pozadovane kvalikace opravdu nepreplacime, narodni median na srovnatelne pozici je ..., na svem predchazjicim pusobisti dostaval ...., apod.'' Ceske tajnustkareni okolo vyse prijmu, je celkem smesne. Pokud ma clovek prijem adekvatni svym  pracovnim vysledkum nema se za co stydet, spis naopak.
0/0
15.2.2013 18:16
Foto

Jiri Janecek

Čemu je náš hybridní systém
Čemu je náš hybridní systém bližší? Jsou u nás tarifní tabulky, ale každá VŠ, když se bude prezentovat, jak dobře hospodaří, bude tvrdit, že průměrný příjem akademického pracovníka je kolem 50 000 Kč... Což je zhruba tak dvakrát tarif docenta. Takže si myslím, že jsme spíš tomu smluvnímu výkonovému systéme... Pak tedy ano, nejen zveřejňovat, ale i zdůvodňovat. A nejen rektory, ale všechny.Obhájci vysokého podílu nadtarifů ve mzdách (v průměru) se neustále ohání tím, že je třeba odlišit dobré od špatných... Nevím jak to chodí v USA, ale v SRN jsem měl pocit, že tam odlišovali dobré od superdobrých (špatné tam z neznámých důvodů nemají...) tím, že jedni byli W2 a druzí W3 (nebo jak to označovali), tzn. jedni měli definitivu a vyšší tarif... Ti supervýkoní taky měli více grantů - tzn. více postdoků a doktorandů. Že by jeden z nich nosil domů každý měsíc třikrát více než šéf třetinové Lehrstuhl, tak o tom pochybuji.(já vím, že vám neříkám nic nového či vás rozporujícího, ale třeba to bude číst i někdo jiný...)
0/0
16.2.2013 19:43
Foto

Brumla

Podotkl bych, ze to co
Podotkl bych, ze to co popisujete se tyka zrejme jen univerzit financovanych z verejnych zdroju. Ja mam naopak ve sve pracovni smlouve vyslovne uvedeno, ze nesmim vysi sve mzdy zverejnit. 
0/0
16.2.2013 20:06
Foto

B59o37h82u15s91l66a23v 43R93u44d18o37l65f 8446588742915

To jsou ty tanečky
Kdyby se nekroutili a jednoduše to podle zákona zveřejnili, možná by po tom ani pes neštěkl. Takto to vypadá, že si o sobě myslí, že si své platy snad ani nezaslouží. Ale my ostatní známe horší případy, tak jim je s povzdechem přejeme.
0/0
15.2.2013 18:05
Foto

Jiri Janecek

No, já nevím...
Jak jsem psal jinde, na našich VVŠ funguje několik provázaných cyklů se silnou pozitivní zpětnou vazbou. Zaměstnanci volí senát, ten volí děkana, který jmenuje vedoucí ústavu, kteří pro změnu vybírají zaměstnance (třeba i z řad bývalých vlastních studentů {no, vlastně skoro výjradně}). Senát určuje odměny děkana, vedoucí ústavů určují odměny zaměstnancům, mj. i členům senátů...Rektorát funguje hlavně jako nástroj na přerozdělování peněz z MŠ mezi fakulty s hlavním cílem urvat co nejvíce pro svůj provoz. Věci jako VŠ zákon, zákoník práce, kolektivní smluva či pracovní řád v tom prostředí jsou jen na to, aby si mocní měli čím vytřít pr_el poté, co se některým nepřízbusobivým vy_erou na hlavu. A když se např. obrátíte na MŠ, jestli věta "pracovní poměr se uzavírá na tři až pět let" v sobě někde obsahuje možnost uzavření na jeden rok, odpoví vám nějaká Koťátková po měsíci, že MŠ neví a že výklad by měl dodat soud...Nicméně v tomhle bordelu je liz, u něhož jsou rektoři opravdu relativně málo vydatný... Je však možné, že věta, kterou napsal pan Léko na adresu maďarských rektorů ("Kromě toho rektoři dostávají měsíčně i další peníze, avšak o výši těchto příplatků nejsou informace.") je platná i v našem prostředí.
0/0
15.2.2013 17:18
Foto

Rsdr. Tomáš Marný

Já nemusím vědět vše
Stačí mi suma.
0/0
15.2.2013 17:07
Foto

Brnak007

Otevřená společnost
Dle mého názoru pokud chceme dostat naši společnost z marazmu do kterého ji úspěšně nasměřovali naše politické a "podnikatelské" elity za posledních x-let, měli bychom se snažit o co nejotevřenější společnost. Ano, kdo podává nadstandardní výkony, ať je za to odpovídajícím způsobem odměnen. Kdo ale bezskrupulózně, věda o své praktické neovolatelnosti rýžuje na úkor veřejných prostředků, ten by měl být odhalen a veřejně kritizován. Bohužel, a to je tvrdá realita, stejně jako u jiných skupin lidí i mezi rektory jsou jak lidé čestní a mravní, tak i lidé pochybných osobnostních kvalit.Pana Rychlíka bych chtěl jen poopravit, plat rektora určuje ministerstvo školství, VVŠ jej jen vyplácí (v rámci vnitřníích předpisů neexistují tabulky pro rektory, prorektory, děkany či proděkany), t.j. část členů senátu VVŠ možná ani netuší o platových poměrech svého rektora a prorektorů, protože jejich mzdové náklady se ztrácejí v položkách jako je rektorát, kancelář rektora, rektorátem řešené projekty, a pod.
0/0
15.2.2013 14:47
Foto

M46a13r79t71i29n 27R60y71c29h22l38í77k

Díky za upřesnění...
bylo to nepřesně uvedeno ("po dohodě s ministerstvem je také tabulkově odměňuje"), ale bylo to tak myšleno - o pravidlech nastavení platů se již psalo v předchozích článcích. Hezký den, rmt
0/0
15.2.2013 16:38
Foto

Vlkodlac

Musíme.
Jednak aby se neutrhli z řetězu a druhak proto, aby si oni sami dobře každý den uvědomovali, čí jsou zaměstnanci, a že by oplátkou za to měli být užiteční.Komu se to nelíbí, ať si jde shánět obživu jinam.
0/0
15.2.2013 11:56