Diskuse k článku

Mnoho otázek nad programem nová Zelená úsporám

Změna systému zelených dotací na úspory energie v budovách je příležitostí pro nemajetné občany, ale i pro banky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 22.8.2012 4:51

Ano, přesná charakteristika... :) (Re: Martin Hájek1|20.08.2012

Nicméně ti, na něž se peníze náhodou dostaly nebo si to nějak bokem dokázali "pojistit", samozřejmě jásají, protože zateplením domu dojde (za předpokladu komplexního přístupu k zavádění úspor) k významnému poklesu provozních výdajů na vytápění i na klimatizaci v horkém létě. Za několik (?)  let po ukončení akce - při současném trendu růstu cen energií - může  s uspokojením prohlásit, že na zateplení vydělal. Otázkou je, jestli by to nešlo i bez dotací a peníze státem nevyplacené by raději neměly jít na umoření astronomického státního dluhu z dob vlády ČSSD a zvyšujícím se i nadále nejenom o placené úroky z něj.
Stanislav Mikeska 26.8.2012 8:26

dluhy

astronomicke a vlastne nesplatitelne dluhy nasekaly vsechny vlady§ Neni rozdilu!!
Martin Hájek1 3.9.2012 11:01

Už to potvrdili i u Knaufu, a tam to přece musí vědět

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trh-s-izolacemi-letos-v-cr-stagnuje-lide-cekaji-na-novou-podporu Ať žijí dotace!
Martin Hájek1 20.8.2012 15:53

Jeden nezamýšlený efekt a jak to bude

V případě rozhazování peněz na dotace všeho druhu si troufám býti skeptikem. Zakladním nezamýšleným efektem celého humbuku kolem Zelené úsporám II je prostá skutečnost, že pokud náhodou někdo uvažuje o zateplení, tak místo, aby ho realizoval letos, tak projekt odloží a bude čekat na dotaci.Za rok si pak přečte stostránkový manuál, vezme do ruky kalkulačku a zjistí, že vůbec nemá smysl žádat. Peníze se budou hromadit a žádosti aby pohledal. Pak ministerstvo slíbí, že podmínky upraví, a ten človíček bude čekat s projektem další rok. Podmínky se skutečně změní a zbytek peněz, který mezi tím nestačila projíst početná stafáž úřednictva, se rozdá každému, kdo zrovna půjde kolem - najednou bude převis zájmu... Peníze na "úspěšný " program překvapivě rychle dojdou a ten človíček, co dva roky zbytečně odkládal svůj projekt za dalšího půl roku zjistí, že na něj už nějak nevyšlo...  A začne se připravovat další "úspěšný" program. To byl přesně scénář Zelené úsporám I a není žádný důvod se domnívat, že při opakování programu to bude jinak. Nepoučil se nikdo, samozřejmě ani pan novinář. S pozdravem Martin Hájek